Betonová velikonoční vajíčka

Betonová velikonoční vajíčka

Velikonoce se přiblížily a mě zase popadla touha si něco zkusit vyrobit. Před časem jsem objevila skvělý nápad, a to betonová vajíčka. Betonové tvoření není nijak nové (ať už vytváření různých mís, květináčů, soch apod.), ale přeci jen to není ta nejobvyklejší velikonoční dekorace. Beton jako surovinu velmi miluji, hlavně tedy v architektuře a interiérech, a tak jsem se do této realizace s radostí pustila.

Nejdříve jsem si musela vyfouknout vajíčka; zespodu jsem vytvořila jen malou dírku, z vrchu větší, a tou spodní pak vajíčko vyfoukla. Vajíčka jsem nechala vyschnout, ať se mi v nich materiál nelepí (a odstranila jsem špejlí také blánu, která je mezi obsahem vajíčka a skořápkou).

Spodky vajíček jsem po té zalepila černou technickou páskou, ať mi beton nikam neunikne.

Vajíčka jsem naskládala do plata, protože to je asi to nejideálnější místo, kde budou dobře sedět a schnout. Pak přišel už na řadu samotný beton. Dá se koupit jak cement a z něj a z dalších surovin si beton namíchat, ale také již předpřipravená směs betonu, kterou jen zalijete vodou. Já měla k dispozici to druhé, takže stačilo opatrně přidávat po malém množství vodu a míchat (na míchání jsem použila čínské hůlky, jak vidíte :) ).

Když byla směs hotová, nalila jsem část betonu do igelitového sáčku, prostřihla růžek a začala skořápky plnit. Doporučuji trošku s vajíčkem třást nebo prstem obsah štelovat, ať vám beton pěkně sedne a nemáte tam nějaké prázdné místo.

Na deset skořápek jsem potřebovala necelé dva pytlíky betonu.

Po naplnění skořápek jsem nechala vajíčka schnout.

Pokud se to někdy rozhodnete dělat, s největší pravděpodobností budete mít všude betonový bordel jako já. Doporučuji tedy, pokud prostor dovolí, tu technickou část dělat venku. Také bych si připravila dvě vajíčková plata: první, ve kterém budete vajíčka reálně plnit, a pak druhé – do kterého je po plnění přesunete a donese si je, bez zbytečného svinčíku okolo, domů :)

Tak jsem to udělala i já – viz první a druhá fotka s platem.

 Vajíčka jsem nechala asi tři hodiny zaschnout, a potom jsem začala s loupáním skořápky. Doporučuji si na to vzít malý, ne moc ostrý nůž a svatou trpělivost :)

Jelikož jsem doma měla spíše ‘technický’ beton, než hobby – který je pro tohle tvoření doporučován, vajíčka byla tvarově hodně nedokonalá. V ‘technickém’ betonu jsou větší kamínky, které buď vypadnou nebo vytvoří neúplný tvar vajíčka. Takže jsem se rozhodla beton nechat absolutně uschnout a druhý den pokračovat v zcelování tvaru.

Beton jsem si na tohle retušování přesyla, aby v sobě neměl větší kamínky. Po tom jsem ho zalila vodou a na štětec nabrala vždy malou část materiálu, kterou jsem následně “nalepila” na betonové vajíčko a druhým štětcem (mokrým!) jsem beton následně zahlazovala (pomáhala jsem si i samotnou dlaní, která dobře fungovala na následné tvarování).

Tady můžete vidět rozdíl. Vpravo zahlazená vajíčka, vlevo nezahlazená.

Zde je výsledek (některé nedokonalosti betonu jsem schválně nechala, protože v tom je jeho krása).

Takové vajíčka se mi už líbila a neměla bych problém je použít jako interiérovou dekoraci, avšak mi to nedalo a pustila jsem se do jejich pomalovávání.

Nejdřív jsem si udělala neutrální podklad. Na to jsem použila metalickou šedou, perleťovou a bílou barvu. Vajíčka jsem barvila prsty a prohmatáváním v dlaních. Nedokonalosti barvení jsem brala jako přednost a tedy i záměr.

Když podklad zaschnul, zvolila jsem si dvě dominantní barvy, ve kterých jsem vajíčka ještě poválela v dlaních. No a tu je výsledek :)

Po dokončení uznávám, že možná čistá betonová varianta je hezčí. Celý tento proces jsem brala jako jeden velký experiment; zda to vůbec funguje. Takže vyzkoušeno a pokud se k tomu někdy v budoucnu vrátím, zkusím to líp a hlavně(!) s jemnějším betonem :)

Nahoru