Chcete mít čistou hlavu? Procházejte se v blízkosti Ružína

Chcete mít čistou hlavu? Procházejte se v blízkosti Ružína

Lokalita: Slovenská republika, okres Gelnica (Margecany)

Ružínská přehrada je místo klidu. Je slyšet štěbotání ptáků, šumění trávy a vody, občas projede vlak nebo na začátku Rolové Huty auto. Ale jinak klid. Ten je ještě umocňován pohledem na rybáře tábořící v tichých vodách. A pro tuhle jednoduchost (čti “krásu”) to tu tak miluju. Člověk tu vypne svou rutinní racionalitu a nechá se unášet všemožnými myšlenkovými směry.

Ružín je vlastně přehrada na řece Hornád. A je to neuvěřitelně rozsáhlá stavba; rozdělená na Ružín I a Ružín II. Pojmenování tohle vodní dílo nese po zaniklé obci, která musela ustoupit právě zmiňované přehradě.

Ružín se žene skrze údolí a točí se okolo Bujanovských vrchů a pohoří Černé hory.

Jedním z nejkrásnějších výhledů na (dejme tomu) celou přehradu je ze Sivce, ale o tom asi někdy jindy. Tenhle článek spíše pojednává o tom, jaká je to relaxační idylka ve stínu stromů v zátokách přehrady, kde se mě asi nejvíc líbí.

Když jsme přítelem na východním Slovensku, tak se sem chodíme relativně často a rádi procházet. I když je to oblast plná chatařů a rybářů, lidé se tu tak nějak rozprostřou, že dokážete mít daná místa sami pro sebe. Ružín opravdu skrývá mnoho zátok a ještě víc různých odboček, takže vždy je co objevovat, a kam se ztratit a zmizet od lidí

Příroda je pro návštěvníka tu rozprostřená jako na dlani. Stačí si jen vybrat, kudy se člověk vybere. Bohužel i Ružín se setkává se smutnou realitou odpadků; jo holt “lidská prasata” jsou všude (možná to je vidět i na fotce výše). A je to velká škoda, protože když vám takhle ukážu fotky, tak musíte uznat – je to nádherný kraj.

Co se týče nějakých doporučení kam přesně jít, kudy se vydat – tentokrát vám neporadím. Jednak sama nemám celé okolí přehrady prochozené a nechci si tu hrát na experta, když jím nejsem. Druhak záleží i na tom, odkud k přehradě přicházíte. Je tu vícero možností. A předpokládám, že za jeden den se přehrada celá nedá obtočit (třeba se mýlím). A také netuším jestli se vůbec dá bez přerušení projít okolo celého vodního díla. Takže má rada-nerada na závěr. Někudy přijde a procházejte se tam, kde zrovna budete, ať už to bude kdekoliv. Nemyslím si, že byste mohli být okolím zklamaní (možná jen v případě setkání se s odpadky).

Na Ružínské přehradě se také dají půjčit vodní šlapadla či (myslím i) kánoe, takže není problém zkoumat přehradu i z vodní hladiny.

Nahoru