Grilovaná zelenina

Grilovaná zelenina

V tomto článku vám opět představím jedno z našich oblíbených jídel. Je velice jednoduché a není na něm co pokazit. Jedná se o grilovanou zeleninu s dipem.

Nejprve k dipu… Ten si totiž uděláme jako první. Dip dělám ve třech variantách: buď je to česnekový dip nebo dva různé způsoby tzatziki dipů.

Česnekový dip

Choceňský jogurt

Česnek

Sůl

Pepř

Na česnekový dip použiji dvě až tři velké lžíce choceňského jogurtu (je to jogurt smetanový, který mi do dipů nejvíce sedí), jeden-dva stroužky česneku, špetku soli a pepř podle chuti. Celé to zamíchám a dám vychladit do lednice. V momentě, kdy se nám udělá grilovaná zelenina, z lednice vytáhnu a podávám.

Dip alá tzatziki

Okurka

Choceňský jogurt

Sůl

Pepř

(Česnek)

Na druhý dip „alá tzatziki“ si nastrouháme na tenké nudličky okurku a pořádně jí vymačkáme od šťávy (tu můžete použít třeba na výrobu domácí okurkové limonády). Opravdu je potřeba důkladně vymačkat nastrouhanou okurku, aby dip nebyl tekutý. Potom do okurky přidáme jogurt – tak nějak přiměřeně, aby se s okurkou jogurt spojil, ale ne zase aby tam bylo moc jogurtu. Následně solíme, opepříme a můžeme dát opět vychladit do lednice.

V druhé variantě tzatziki dipu přidáváme, pro ostřejší nádech, ještě jeden stroužek česneku.

Grilovaná zelenina

5 normálně velkých brambor nebo více menších brambor v tom samém objemovém množství (menší brambory jsou lepší; nemusíte je tolik krájet na menší části)

Půl cukety

1 červená paprika

Olivový či jiný olej

Koření dle chuti

(množství na dvě porce)

Grilovat můžete více méně jakoukoliv zeleninu. U nás je to nejčastěji kombinace brambory-cuketa-červená paprika. Někdy se nám na plechu vyskytne i batáta.

Do hrnce nalijeme asi jednu velkou lžíci oleje a zasypeme kořením. Teď je otázka, jaké koření máte – naše nejoblíbenější je ‘Nahrin – koření na maso pro labužníky’ (lepší směs koření jsem snad nikdy nejedla). Má vyváženou chuť a není přesolené (k tomu tedy chci podotknout, že zeleninu už ani nedosolujeme, protože kořeněná směs v sobě už sůl obsahuje). Celé gró grilované zeleniny, aspoň já si tak myslím, je ve směsi samotného koření. Takže čím zeleninu ochutíte, takovou náladu jí přisvojíte.

Brambory neškrábeme, jen důkladně omyjeme a nakrájíme na stejně velké kusy, ať se rovnoměrně pečou. Brambory hodíme do hrnce s kořením a olejem a promícháme, aby koření bylo rovnoměrně na všech bramborách. Následně brambory vysypeme na plech, který jsme si již přichystali. Pokud máte strach, že se zelenina připeče, můžete použít pečící papír; z mé zkušenosti ale pečící papír není potřeba.

Troubu rozehřejeme na 200˚C, program gril, a na této teplotě také zeleninu pečeme. Hrnec „špinavý“ od koření a oleje nedáváme na mytí, ještě ho využijeme!

Samotné brambory se pečou o 5 – 7 minut déle než zbytek zeleniny, proto je do trouby dávám o trochu dříve.

Když už se nám část jídla v troubě dělá, nakrájíme si na větší kusy i papriku a cuketu (viz foto). Poté tuto zeleninu hodíme do hrnce, kde jsme měli koření a olej. Často se mi stane, že mi tento zbytek kořeninové směsi vystačí i na obalení zbytku zeleniny. Pokud se vám ale zdá, že v hrnci již koření není, přidejte jej.

Po 5, 7 minutách, co se nám brambory v troubě dělají, přidáme i zbytek zeleniny. – Já osobně celou zeleninu griluji na 200˚C. Pokud se ale bojíte, že jí spálíte, nastavte si teplotu nižší. Pro mě je 200˚C ideální, protože se zeleninová směs nedělá tak dlouho.

Zeleninu v troubě pravidelně kontrolujeme. Nemám přesný odhad za jak dlouho je hotová, ale je to otázka pár minut.

Když se nám vše dopeče, stačí jen naservírovat na talíř společně s vychlazeným dipem.

Nahoru