velikonocni vajicka

Jak jsem barvila poslední dva roky velikonoční vajíčka

Ač obdivuji lidi, kteří vytvářejí na Velikonoce kraslice, sama na to nemám trpělivost. Celkově jsem spíš typ, co rád používá intuitivní tvorbu (tedy, dejme tomu, abstrakci). I u velikonočních vajíček tomu není jinak.

Poslední dva roky jsem se snažila vajíčka barvit gelovými barvami a vytvářet spíše náhodný vzor. Musím ale říct, že jsem k tomu nedospěla sama. Již kdysi dávno tyhle gelové barvy objevila moje mamka (opravdu už před mnoha, mnoha lety), když ještě nebyly tak známé. Ale jelikož zase tolik Velikonoce neprožíváme, ležely nám tyhle barvy již několik let téměř netknuté ve skříni. A pak na ně přišel ten správný čas…

Ještě předem – omluvte trošku fotky. Netušila jsem, že je někdy budu zveřejňovat. Dokumentujeme si s přítelem permanentně život, proto existují, ale nebyly foceny s cílem prezentace.

Takže vajíčka jsme si normálně uvařili natvrdo a protože jsem měla zkušenost s gelovými barvami – že nemusí být nutně vždy tak syté – rozhodla jsem se je nejdřív „předbarvit“ barvami potravinářskými. Abyste se nedivili, proč u toho tak divně stojím – rozhodla jsem se, že je chci vícebarevné, takže jsem část vajíčka vždy držela nad hladinou, aby se mi plocha neobarvila celá, a následně zbytek vajíčka namočila do druhé barvy.

barveni potravinarskou barvou

Co se týká barvení potravinářským barvivem. Tuhle metodu asi většina zná, ale pro případ, že ne… – do zavařovacích či jiných sklenic (já do šálků) nasypete barvivo. Čím budete chtít mít barvu intenzivnější, tím víc (pozor ale na modrou, abyste nakonec neměli černou). Potom přidáte trochu octa, aby barva lépe chytla a zalejete horkou vodou. Do nálevu vložíte vajíčko či vajíčka (pokud dáváte víc vajíček najednou, sem tam je „promíchejte“; může se stát, že vrchní vajíčko nemusí tak dobře chytnout barvu; stejně tak místa, kde se vajíčka dotýkají nemusejí být tak intenzivně obarvená). A to je celá věda :)

barveni potravinarskou barvou
To, že jsou vajíčka flekatá ničemu nevadí. Gelové barvy vše zachrání :)

Pokračujeme…

Potom už přišly na řadu gelové barvy. Ty jsem si ve vodní lázni ohřála, aby barvy byly více poddajné. Jelikož se musí nastřihávat v horní části obal, doporučuji si na ně vyhradit nějakou mističku, aby vám barva potom netekla všude možně.

gelove barvy

Nezapomeňte na rukavice! Ty nejsou jenom ochranou, ale díky tomu, jak se vám na rukou krčí, vytváří se na vajíčku určitý vzor. Takže vlastně – zbytek vaší práce už jen spočívá v tom, vajíčka poválet v rukou.

vajicka
vajicka

Ty vajíčka, na která jsem použila v kroku 1 (předbarvení) více barev, jsem potom obarvila také ve více gelových barvách, aby ty přechody mezi barvami byly co nejpřirozenější.

A tady máte výsledek…

vysledek

Po uschnutí barev lze pro lesklý efekt použít sádlo nebo klidně i olej, kterým vajíčka v malé vrstvě potřete.

A jak jsem vytvořila vajíčka z náhledového obrázku?

Vlastně úplně stejně, jen jsem udělala pár malých změn. Barvila jsem je jen v jedné barvě. Část vajíček v modrém, část v červeném pigmentu. Po té jsem použila pouze dvě gelové barvy (červenou a modrou). Někdy na červené vajíčko červenou, jindy modrou (v opačné variantě opačně) a někdy jsem šla do smíšené červeno-modré kombinace. Hrála jsem si s nimi. Důvod, proč jsou také jiné je, že jsem do barvených gelovek přidala i gelovou perleť, která dělá sametový efekt.

perletove vajicka

A pokud se ptáte, co ten bílý vzor. To jsou samolepky, které se mi při nanášení potrhaly. V momentě, kdy se tak stalo jsem si řekla, že by to vlastně mohlo vypadat dobře…a tak jsem v destrukci pokračovala :) Tím vznikl nahodilý vzor, na který vám nedokážu dát přesnější návod. Snad jen – použijte na to staré samolepky, které se vám rozpadnou :)

perletova vajicka
perletova vajicka
Perleť udělá opravdu krásný finish :)

Snad vám návod bude nápomocný v tvoření, pokud se rozhodnete experimentovat. Já jsem si pro letošek vymyslela, že vyzkouším barvení přírodními materiály. Tak uvidíme, co z toho bude :)

Přeji vám krásné Velikonoce!

Nahoru