Krémová dýňová polévka bez smetany

Krémová dýňová polévka bez smetany

Tento recept vzniká tak trošku pozpátku. Polévku doma děláme od oka, takže se s přítelem snažíme do tohoto článku odhadovat poměr surovin a sepsat to. Neměla bych tento proslov, kdyby mě přítel při vaření neupozornil, že polévka bude tentokrát „asi víc mrkvová“ (pozn.: nakonec nebyla). Všeobecně tedy platí, že čím víc dáte dýně/mrkve/brambor, pak o to víc daná surovina chutově vystoupí. My tentokrát vařili s menší dýní, protože když dáváme velkou, máme polévku na 2 – 3 dny.

1 hokkaido dýně (menší)

1 cibule

6 středně velkých brambor

6  středně velkých mrkví

olivový olej

vegeta

sůl

voda

Postup:

Všechnu zeleninu omyjeme a oloupeme. Hokkaido dýně se prý loupat nemá, protože se tím ztrácí cenné vitamíny, takže tu v tomhle receptu neloupeme (jako jedinou z celé zeleniny). Ale dělali jsme už i dýňovou polévku tak, že jsme hokkaido oloupali. Je to teda o dost pracnější, ale také to má cosi do sebe. Se slupkou má polévka více „zemitý nádech“, bez slupky pak chutná jemněji a svěžeji. Tak zvažte, která varianta je pro vás přijatelnější.

Cibuli nakrájíme na drobno, zbytek zeleniny na středně velké kousky (a nezapomeňte vyndat z dýně semínka!). Pokud zvolíte variantu dýně se slupkou, pak opravdu nekrájejte mrkev a brambory na malé kousky, protože než se dýně se slupkou dovaří, zbytek by se vám mohl až příliš rozvařit.

Do hrnce nalijeme trochu oleje a orestujeme na něm cibuli (tu nezapomeňte dobře posolit). Potom přihodíme i mrkev a brambory, a opět to celé necháme orestovat (nezapomeňte občas zamíchat, ať se vám to nepřipálí).

Po 3 – 4 minutách přidejte vodu v takovém poměru, že všechna zelenina je tak akorát zalitá po okraj (= je potopená) a přidejte polévkovou lžíci a půl vegety. Doveďte suroviny k varu a přibližně 10 minut povařte. Po té přidejte nakrájenou dýni, a opět dolijte vodu tak, aby všechna zelenina byla ponořená, a vařte do změknutí všech surovin. Při dovařování surovin dochucujte vegetou a solí (podle vlastních preferencí; zda máte rádi víc soli/víc vegety/míň vegety), popřípadě přidejte vodu – pokud chcete mít polévku více tekutou (my jsme již vodu nepřidávali).

Když se zelenina dostatečně rozvaří, vypněte, a tak na 10 minut odstavte (přikrejte pokličkou). A teď záleží na tom, jak výkonný máte mixér. Pokud zvládá mixovat i horké jídlo, můžete rovnou mixovat. Pokud ne, tak chvíli počkejte (popřípadě nechte zeleninu s vodou vychladnout, po té rozmixujte a polévku lehce doohřejte).

Po rozmixování surovin je vše hotové. Na samotnou polévku potom dáváme dýňový olej (popřípadě krutónky).

Pozn.: Smetanu ani jiné alternativy v receptu nemáme, protože je (snad to na fotografiích sami vidíte) polévka sama o sobě dostatečně krémová.

Pokud recept budete zkoušet, přeji dobrou chuť.

A ještě takhle závěrem chci poděkovat svému příteli, který nám tuto polévku doma vaří, a který byl tak hodný a ochotný, a u zpracovávání receptu mi moc pomáhal…a i tentokrát polévku vařil.

– Děkuji :-)

Nahoru