Lehký zeleninový salát

Lehký zeleninový salát

V letních měsících mívám obzvlášť chuť na lehká jídla. A tak mě napadlo vám sepsat jeden z našich oblíbených salátů, který by mohl obohatit i váš jídelníček. Chutnala jsem ho před rokem od maminky přítele a od té doby nám tvoří jedno z nejzákladnějších jídel v domácnosti. Samotný salát je extrémně jednoduchý, stejně jako jeho příprava.

Na přípravu salátu budete potřebovat:

1 svazek ředkviček (pokud vám ředkvičky velmi chutnají, můžete dát i dva svazky)

1 svazek jarní cibulky

2 okurky

3 červené papriky

1 balení oliv (velikost dle libosti; já dávala 180g)

1 balení balkánského sýru (cca 200g)

3-4 rajčata (dle velikosti)

dýňový olej

olivový olej

salátové koření (kupte takové, kde již je obsažená sůl; do receptu totiž samotnou sůl nepřidáváme)

Postup:

Jak říkám, velice jednoduché. Do mísy, ve které budete mít následně salát, nejdříve nalijte oleje (olivového méně – přibližně jednu lžíci, dýňového více – přibližně dvě lžíce). Na něj potom nasypte salátové koření; také asi lžíci. Tyto poměry jsou přibližné, protože na konci všeho salát stejně ještě ochucuji (dosypávám koření nebo přidávám dýňový olej; jen olivový olej už nikdy nepřidávám).

Po té umyjeme a následně nakrájíme veškerou zeleninu i sýr. Osobně doporučuji krájet na menší kostičky, chutě jednotlivých surovin se pak více promíchají.

Okurky krájíme i se slupkou.

Osobně nejintenzivněji v salátu vnímám dýňový olej, salátové koření, ředkvičky a jarní cibulku. V těchto surovinách podle mě tkví gró celého jídla. Takže pokud máte rádi ředkvičky, dejte jich tam víc, pokud máte rádi koření a chuť dýňového oleje (ten mi přijde takový „zemitý“), udělejte to samé. Co se týká jarní cibulky, tak když koupím jeden svazek této potraviny, vychází mi to na tři takové saláty (jednu třetinu nakrájím do připravovaného salátu a dvě třetiny následně zamrazím, abych cibulku měla krásně čerstvou do příští přípravy jídla; nejlépe rozdělit do dvou pytlíčků).

Když máme vše pokrájené, všechny suroviny promícháme a salát dáme tak na hodinu chladit do ledničky. Pokud máte velký hlad nebo nechcete zase tak chladné jídlo, můžete konzumovat hned.

Toto množství salátu nám s přítelem vydrží na jeden oběd, večeři a někdy trochu zbyde jako příloha k dalšími obědu (výborně chutná třeba s lososem). Pokud si naložíme víc, máme salát na dvě regulérní jídla.

Nahoru