Spišský hrad: dominanta Východu

Spišský hrad: dominanta Východu

O Spišském hradu toho bylo napsáno již mnoho (a dalo by se psát mnoho dalšího). Jeho historie sahá až do přelomu 11. – 12. století a je jednou z nejvýznamnějších památek (nejen) této oblasti (pro svou důležitou hodnotu je zapsán i na Seznam světového dědictví UNESCO). Dokonce se o něm píše jako o hradě, který je jeden nejnavštěvovanějších na Slovensku. A ani se jeho oblíbenosti nedivím. Jeho rozloha a to, že stojí na kopci, díky čemuž dominuje svému okolí, dělá velký dojem. V noci je navíc osvětlený; a upřímně řečeno – ve tmě ohromuje snad ještě víc.

Jak jsem již říkala – o Spišském hradu je toho napsáno spousta, takže tento příspěvek pojmu spíše jako foto článek. Pokud byste měli zájem se o hradu dozvědět víc, mrkněte se na jejich oficiální stránky: http://www.spisskyhrad.sk/. Design stránek nic moc, ale informačně je to nabité (sama jsem zde pátrala po informacích); od možnosti tras, jak se do hradu dostat (kde zaparkovat apod.), přes cenu vstupného (8 € dospělí, 6 € studenti a důchodci, 4 € děti, 19 € rodinná vstupenka) a otevírací dobu až po historii hradu. Dokonce tu najdete i možnosti ubytování v blízkosti hradní lokality nebo odkazy i na jiná turistická místa.

Ještě poslední informace – Spišský hrad je již x let v procesu záchrany; restaurování a konzervace. Takže některé části jsou plně přístupné, jiné méně a pár prozatím vůbec. Hrad jsem navštívila za svůj život dvakrát; poprvé asi ve čtrnácti, po druhé letos (ve svých 26 letech) a je docela zajímavé vidět, jak se hrad za ten čas proměňuje (jak se postupně opravuje). Nejsem z těch, co by se na hrady s pravidelností vraceli, ale pokud každých 5, 10 let Spišský hrad navštívíte, určitě budete vždy odcházet s jiným dojmem (hrad se proměňuje, společně s dokončováním oprav).

Tak a teď už zmíněný foto report z hradu:

Na to, že je Spišský hrad do určité míry stříceninou, má některé spodní/sklepní prostory dobře zachované (zrekonstuované). Takže můžete navštívit například místní kostel (či kapličku; teď přesně nevím, co to je) a mučírnu či soukromé komnaty. V průchodu mezi místnostmi je pak udělané muzeum, kde jsou k vidění dobové mince, zbraně, erby aj. věci.

Z hradu jsou nádherné výhledy na okolitou krajinu:

A na hradním prostranství žijí sysle obecné, kterých tu je v desítkách (možná i ve stovkách) a jsou chránění (málem zde jednoho času vymřeli). Pokud je chcete vidět, prosím, nehoňte se za nimi. Viděla jsem některé lidi, jak je naháněli, až je plašili. Uvědomte si, že tohle místo je VELMI turisticky vytížené a syslíci mají lidské přítomnosti dost. My jsme se jen procházeli po chodníku v travnaté ploše a spatřili jsme je. Není potřeba za nimi běhat, koukat jim do nor nebo je nějak jinak plašit.

Nahoru