Jak už jsem avizovala minulý týden, česká dávka obchodů s lokálním designem je tu! A rozhodně to není poslední takový článek. Sice slovenských tipů mám v kapse už jen pár, ale těch českých jakoby ne a ne ubývat. Takže pokud ještě nejste nasycení lokálem, máte se na co těšit. Každopádně bych asi neměla předbíhat. I v tomhle článku je spousty zajímavého. Podívejte se sami ;)
1) 100 class koncept store (Praha; https://www.stoclass.com/)
100 class koncept store, založený v roce 2015, se zaměřuje na lokální designéry, ale v zastoupení má i pár evropských tvůrců. Všechny značky, které zde naleznete mají společný udržitelný a nadčasový přístup, kterým chtějí eliminovat konzum společnosti. Tito tvůrci tvoří minimalistické série, ať už oděvů nebo produktového designu, které dokážete vynosit (či mít v interiéru) i za deset let.
Kromě oblečení a šperků zde naleznete bytové doplňky a kosmetiku (ta jde také tou přírodnější cestou).
Pro více novinek sledujte 100 class koncept store na Facebooku nebo Instagramu.
2) Place store (Praha/Tábor/Uherské Hradiště/Brno/Zlín; https://www.placestore.cz/)
O Place store jsem se již zmiňovala v článku o slovenských design storech, takže vás odkážu tam, ať se tu neopakuji. Dovolím si jen pár nejpodstatnějších vět… Na rozdíl od zastoupení na slovenské straně (jen v Bratislavě), Place store v České republice najdete jak v Brně, Uherském Hradišti, Praze, tak i v Táboře a Zlíně. Důvodem nejspíš bude fakt, že tento koncept pochází z Česka, zároveň funguje na principu franšízingu, takže asi více zájemců o tento projekt bylo zatím v ČR (to se ale může rychle změnit).
Place store se soustředí na lokální umělce/designéry/handmade tvůrce, kterým nabízí prodejní prostor k pronajmutí. Takže se v každé pobočce tvůrci liší. Možná i proto mají více instagramových účtů, zaměřených podle místa, kde se obchod nachází: https://www.instagram.com/placestorecz (hlavní účet), https://www.instagram.com/placestoreuh/ (Uherské Hradiště), https://www.instagram.com/placestorepraha/ (Praha), https://www.instagram.com/placestoreba/ (Bratislava), https://www.instagram.com/placestoretabor/ (Tábor); takže se vyplatí sledovat všechny profily).
V pobočce ve Zlíně, která nese jako jediná podtitul ‘mimi’, najdete i dětský sortiment. Sledovat jej můžete na Facebooku.
Place store by měl brzo spustit eshop.
3) Courage Zlín (Zlín; https://www.courage.cz/)
Tento zlínský obchod se zaměřuje na šperky a módu od českých a slovenských designérů. Vznikl z podnětu vytvořit ve Zlíně prodejní prostor, kde se budou nacházet lokální značky (ten zde chyběl).
V Courage najdete asi okolo třiceti značek, které se z času na čas obměňují. To je opět důvod, proč doporučuji sledovat jejich sociální sítě, Instagram a Facebook.
V koncept storu funguje ještě projekt s názvem Vitrine de Recyclage. Ten se snaží doprodávat kousky ze starších kolekcí, aby tak žádné oblečení nebylo na zmar ( v duchu slow fashion); za nižší ceny.
4) Object concept store (Brno; https://www.objectstore.cz/)
I Object concept store řeší myšlenku udržitelnosti, a tak v brněnském design shopu naleznete kvalitní produkty s touto přidanou hodnotou. Obchod se zaměřuje na módu, šperky, ale i kosmetiku. Nutno podotknout, že zde sice najdete české produkty, ale také ty zahraniční (hlavně jsem si toho všimla u kosmetických značek). Také je zde vystavováno umění, a tito tvůrci se přibližně každé dva měsíce obměňují.
Object concept store se snaží veřejnost co nejvíce navnadit k tomu, aby design storům přišla na chuť. Proto pořádají i různé workshopy (zmíním jeden, co mě vážně zaujal: Vázání sezónních kytic s Plevelem).
Závěrem sem přikládám jejich instagramový účet: https://www.instagram.com/objectconceptstore/.
5) Restart Brno (Brno; https://restart-brno.cz/)
A jako poslední vám představím ještě jeden obchod z moravské metropole, a to Restart Brno. Tady můžete zakoupit pouze a jen české a slovenské značky.
Obchod startoval jako součást projektu Streetwork pro děti a mládež (2015 – 2017), který se zaměřoval na inovaci v oblasti nízkoprahových sociálních služeb. Vše probíhalo pod taktovkou České asociace streetwork, o. s. a Národního vzdělávacího fondu, o. p. s. s občanským združením Tripitaka, o. s. a v neposlední řadě za podpory dánské nadace The Velux Foundations.
Obchod se snaží podporovat hlavně malé tvůrce, jejichž produkty prodává. Na webu se dočtete, že sice nemají k dispozici všechny výrobky daných tvůrců, ale když jim napíšete, není problém danou věc – skrze ně – u tvůrce objednat. To mi přijde jako skvěle přívětivý přístup! ;)
Restart má eshop: https://restart-brno.cz/obchod/ a je i na Instagramu a Facebooku.