Minulý rok jsem vytvářela vánoční věnce z šišek. V tomhle článku bych vám chtěla aspoň trošku přiblížit postup výroby.
Materiál
Původně jsem si myslela, že celé věnce budu sama vyrábět. Že si nasbírám proutí, očistím od kůry, namočím do vody, počkám až změkne, a pak natvaruju. Nakonec jsem z toho nápadu upustila, když jsem v obchodě našla nádherné jednoduché „korpusy věnců“. K tomuhle řešení jsem se uchýlila i z důvodu svých časových možností. Vy se můžete vydat delší, ale ekonomičtější cestou; ano – koupené věnce byly krásné, avšak docela drahé.
Co se týká šišek… Za nimi jsem nikam chodit nemusela. Jehličnaté stromy máme na zahradě jak my, tak i přítelova rodina. Takže můj sběr probíhal na zahradách.
Tip z internetu
Pokud jsou šišky zavřené, strčte je na hodinu do trouby (na 200 °C a podložte papírem). Ony se potom sami otevřou. Pokud vám však zavřené šišky nevadí, můžete tvořit i s nimi. Mě se povedlo pár zavřených také nasbírat a hodily se mi jako akcenty doprostřed věnců.
Šišky jsem si nasbírala v různých velikostech. Potvrdilo se, že teorie je jedna věc, praxe pak druhá. Má domněnka, že větší šišky budou lepší, byla zcela mimo. Ty menší se lépe lepily a lépe sehrávaly roli v tetrisovém uspořádání.

Barvy, resp. akrylátový lak, jsem kupovala v obyčejném řemeslném obchodě.
Jde se na to
Původní idea byla natírat šišky až do „hlubokého nitra“ (omlouvám se, ale napadl mě jen tenhle básnický obrat :D – prostě hluboko do středu), ale ukázalo se, že to vypadá naprosto příšerně. Takže pak vyhrál styl alá „nasněžila nám barva na šišky“ = barvit jenom okraje. A barvila jsem dvojím způsobem. Při použití jen jedné barvy nebylo co řešit. Pokud jsem ale chtěla použít barvy dvě, tak jsem jednou barvou zašla víc do hloubky, a tu druhou nanesla jen na konce. Tak vznikl barevný přechod. To pak bylo výhodou do samotných věnců, kdy šišky byly barevně sjednocenější.

Pokud chcete tip na štětec – čím roztřepenější, tím lepší. Vytváří to potom přirozenější efekt!

Závěrem jsem šišky lepila. Opětovně styl pokus-omyl. Měla jsem tavnou pistoli a speciální lepidlo na dřevo. Problém u lepidla byl ten, že potřeboval čas na zashnutí. A šišky byly na věnci položené na nerovném povrchu, takže než se stihly přilepit, spadly dolů. Doporučuju tedy tavnou pistoli. Lepidlo z pistole šišku přilepí během vteřiny a nemusíte řešit nějaké opírání šišek, jako třeba já na této fotce (viz věnec opřený o skříň):

Na závěr vám tu dávám výsledek:



