Jak se levně a efektivně odlíčit

Jak se levně a efektivně odlíčit

Prošla jsem si mnohými fázemi odličování, ostatně asi jako většina z vás. A myslím si, že bych se k tomuto způsobu nakonec tak či tak dostala, i kdybych neobjevila kouzlo přírodní kosmetiky. Vždy jsem totiž měla problém, že mi na odličování nic stoprocentně nevyhovovalo. Jeden produkt nehorázně štípal, druhý vysušoval a pokožka mě pak pnula až jakoby pulzovala, další mi pleť naopak zmašťoval, jiný byl sice šetrný, ale neúčinný, atd. Neřekla bych, že mám nijak výjimečnou pleť, ale to, co jsem si holt koupila, mi nikdy nesedlo. A nikdy jsem neměla tolik peněz ani trpělivosti si nakoupit milion různých odličovadel a zkoušet.

Nakonec jsem zakotvila u absolutní jednoduchosti, kterou si nemůžu vynachválit. Je to odličování vodou a olejem; emulzí z těchto dvou složek. V tomto článku vám dám rychlý návod, jak si takové odličovadlo vyrobit.

Tohle odličovadlo bude fungovat asi s vícero oleji, ale já osobně používám extra panenský olivový olej (ten, co se běžně kupuje do kuchyně). Co se týká poměru, tak dávám olej ku vodě, 1 : 3. A co se týká množství vytvořeného produktu – záleží jen na vás, kolik si toho uděláte. Osobně bych ho ale nedělala moc, aby se vám obsah nezkazil (olej může žluknout). Postup je jednoduchý, vždy si odličovadlo můžete rychle dodělat. Kolik ml odličovadla si dělám já – netuším. Na lahvičce nemám jakoukoliv odměrku a nenapadlo mě obsah změřit. Ale tipuji, že tak okolo 200 – 220 ml. A vydrží mi to opravdu dlouho.

Takže si tedy nejdříve připravíme nějakou nádobu, do které si dané odličovadlo budeme nalévat. Já mám již výše zmíněnou, bílou, plastovou (z nějakého ex-produktu). Bohužel jsem si zatím nenašla skleněnou lahvičku, ale vám radši doporučuji sklo (protože sklo ze sebe nic nevypouští).

Dále si připravíme vodu. A to je ze surovin vše.

Do lahvičky si nalijeme olej, v množství jedné třetiny objemu nádoby. Následně si necháme převařit vodu (nutné je, aby opravdu prošla bodem varu). Po té vodu necháme vychladnout (moje chladnoucí voda je na fotografii v tom černém hrníčku). Až se tak nestane, nalijeme jí do nádoby s olejem. Hotovo :)

Když se chystáte odličovat, už jen obsah lahvičky protřepejte, čímž vytvoříte emulzi, na následně tekutinu nalijte na tampónek a odličujte. Z osobní zkušenosti mohu říct, že tato emulze nedráždí pokožku, neštípou po ní oči, nezanáší pokožku ani nemastí. Teda – já to dělám tak, že po odlíčení si ještě opláchnu tvář teplou vodou a otřu pleť ručníkem (a následně nanáším bambucké máslo a pod oči kyselinu hyaluronovou od Renovality; ale o tom třeba jindy). Takže pokud byste měli strach, že by přeci jen olej mohl mastit pleť, zkuste stejný postup s omýváním tváře.

A pokud se ptáte, jak dobře odličovač odlíčí…? Skvěle! Sice už používám jen přírodní kosmetiku, ale ještě mám jednu ne-přírodní voděodolnou řasenku a dvě matné dlouhotrvající rtěnky od Nyx a s obojím si hravě poradí. Takže z tohohle mít strach opravdu nemusíte.

A ještě na úplný závěr – jak jste si mohli všimnout, používám látkové odličovací tampónky. Ty jsou vyrobené z biobavlněného sametu (značka Tierra Verde). Tampónky následně peru žlučovým mýdlem (ta samá značka). Nikdy jsem neměla problém, že by mi produkty z tampónků nepustily. Také – zmiňuji, protože se tu bavíme o ručním praní – mýdlo nijak nevysušuje pokožku. Naopak na ní dělá jemný olejovitý film. Není to nijak nepříjemné, ani tím nic nezamastíte. Jediný problém vidím v tom, že se tento film usazuje i na umyvadle, takže ho po praní musíte dobře vyčistit (takové malé mínus, ale nic tak hrozného).

Nahoru