Asi to zná většina milovníků knih. Máte dlouhý soupis knížek, které si chcete přečíst, a tím myslím opravdu dlooouhý soupis knížek, ale nějak na ně nezbývá prostor. Jelikož se s tímhle také potýkám, našla jsem si na to svou osobitou taktitu. Ač miluji knihovny, ráda knihy vlastním; takže knížky, které si chci přečíst – ať na ně je či není čas – si prostě kupuji (nebo si je přeji na narozeniny, svátky, Vánoce) a následně uskladňuji v knihovně. A až na ně přijde čas, a já vím, že v průběhu let na ně čas postupně přichází, si je čtu. Takže…
…tohle je občasná rubrika, která má představovat knihy, na které není čas; resp. knihy, které stojí za to mít alespoň v knihovně, a v průběhu života si na ně někdy čas najít.
Hned na začátek trošku netradičně. Nepředstavím vám jednu konkrétní knihu, ale rovnou celé vydavatelství. Absynt.
Vydavatelství Absynt (https://www.absynt.sk/)
Vydavatelství Absynt, které na knižním trhu působí teprve od roku 2015, si už za tak krátký čas na Slovensku vybudovalo silnou základnu fanoušků a postupně přichází ve známost i do České republiky. Velké oblibě se ani nedivím. Nejenže mě na první pohled zaujal design obálek knih se svým nezaměnitelným grafickým stylem, ale i témata a příběhy, které Absynt zprostředkovává široké veřejnosti, jsou velkým lákadlem.
Hlavním proudem vydavatelství prochází edice Prekliati reportéři/Prokletí reportéři, která se definuje jako reportážní literatura. Najdete v ní známé i méně známé výpovědi lidí, kteří prožili nějaký silný příběh…nebo knihy, které vám mají dát jiný – ač reálný – pohled na svět, ve kterém všichni žijeme.
Nejlepší demonstrace toho, co tím chci vyjádřit jsou například slova ke knize Urob si raj: „Ako dobre poznáme svojich najbližších susedov? Čo vieme o krajine, o ktorej sa v jej hymne spieva, že je pozemským rajom? Výnimočný poľský reportér Mariusz Szczygieł nám povie, čo zistil o Čechoch a Češkách, o minulosti i súčasnosti krajiny, s ktorou sme donedávna zdieľali spoločný priestor.“
– Různé pohledy na naši realitu v rámci nějakých mikro příběhů a postřehů.
Z této citace také poznáte, že Absynt se nesoustředí bezprostředně jen na slovenské nebo české výpovědi, ale přináší i zahraniční pohledy na svět či zahraniční témata.
Absynt má ve své nabídce ještě dvě knižní edice (+ má pár mimo-edičních knih): sérii 100% – ta by měla být na pomezí non-fiction literatury a beletrie – a Skica, která pod zavedenou značkou Kalligram představuje různé esejistické úvahy (nadhodím vám pro inspiraci aspoň pár názvů knih: Čo príde po Európe?, Vesmír, hmota a my, Poznámky k samovražde).
Mimochodem – na webu mají jednu úžasnou věc. Je to mapa, která ukazuje, kde se daný příběh (= kniha) odehrává. Ilustrativně připojuji screen, ale celou mapu si můžete stáhnout tu: https://www.absynt.sk/absynt-mapa.
Tímto článkem vám tedy dávám do známosti vydavatelství, které mne jako celek oslovilo. Ani nevím, kterou konkrétní knihu doporučit, protože bych si nejradši pokupovala všechny. Je to snad první vydavatelství, kde mě baví celý koncept – od designu knih, po témata, která se snaží přinášet a otevírat v naší společnosti.
Zkuste si sami na webu (v eshopu) zalistovat a uvidíte sami, zda vás něco osloví.
– Absyntovky se jinak dají koupit i v některých knihkupectvích (vím, že je mají například v Artforu, v Martinuse i například v Knihách Dobrovský jsem nějaký ten titul zahlédla).