Když jsem byla mladší, nakupovat v sekáči bylo něco, co značilo, že na věci nemáte. Myslím si, že to bylo zapříčiněno i tím (a někde tahle realita přetrvává dodnes), že sekáče – takové ty klasické hrabáky – vypadaly jako kdyby věci přivezly ze smetiště a tam je jednoduše vysypaly. Takže se ani není čemu divit. Naštěstí se úroveň second handů pomalu zvedá. Možná za to může i slow fashion osvěta, která takové nákupy podporuje.
I tak nejsem ten největší sekáčový maniak, který se rád prohrabuje a hledá perli mezi kamením. A pro takové fajnovky, jako jsem já, tu jsou i jiné second-koncepty. Na Slovensku to je třeba značka Nosene.
Nosene je second hand, který nabízí opravdu pěkné kvalitní kousky v top stavu. Nemůže se vám tedy stát, že si koupíte něco s dírkou nebo flíčkem. Ceny jsou samozřejmě trošku vyšší než v běžném second handu. Důvodem je jednak kvalita, na které si zde potrpí, ale i sociální charakter obchodu. Nosene totiž z každého prodaného kousku několik % odvádí na pomoc týraným ženám (na cenovce máte vždy uvedeno, kolik z dané sumy jde na dobročinnou věc), přesněji centru MYMamy, o. z. Toto centrum, nacházející se v Prešově, poskytuje nejen poradenství, ale také provozuje ženský dům (nouzové bydlení pro ženy a děti, které utíkají před domácím násilím).
Podporou takového konceptu tedy pomůžete i dalším lidem.
Nosene vzniklo v roce 2015. Původně mělo jen jednu kamennou prodejnu, a to v Bratislavě. Dnes má dvě vlastní prodejny– v již zmiňované Bratislavě, a pak v Banské Bystrici. Nově značka začala spolupracovat i s concept story; Kumšt Trnava, CLAF (Praha) a Pokrok shop (Bratislava; Bory Mall)…takže i zde naleznete jejich fashion kousky :)
Každý vytváří Nosene
Ano. Každý z nás vytváří nošené/Nosene. Každý z nás má oblečení, které nosí…a časem třeba už nosit přestane. Nebo máme ve skříni takové kousky, která jsme na sobě ani nikdy neměli. Nebudu tu teď mluvit o tom, že třídit šatník je dobrá věc, ale – pokud už něco vytřídíte, je spousta variant, jak s vyřazenými věcmi naložit. Nosene je jednou z nich. Můžete jim darovat oblečení a na oplátku dostat 15% slevu na další nákup.
Oblečení je možné darovat na prodejně (tedy v Bratislavě a v Banské Bystrici), sběrné místo mají i v Auparku v Bratislavě (při supermarketu Terno). Pokud jsou tohle pro vás daleké místa, můžete jim napsat a oni vám za poplatek 5 eur pošlou kurýra, který si od vás oblečení vyzvedne.
(Služba je zpoplatněná z důvodu negativní zkušenosti – lidé posílali oblečení ve špatném stavu, a to následně v Nosene museli dávat na recyklaci, a náklady se jim tak navyšovaly.)
Jaké jsou tedy vhodné kousky pro Nosene?
Takové, které se dají bez problémů nosit a člověk by se za ně nestyděl, tzn. ve skvělém stavu – žádné potrhané, s rozbitým zipem, špinavé, flekaté, vytahané apod. Co také Nosene nevykupuje jsou boty, ponožky a spodní prádlo, dále bižutérii, osušky, župany a opotřebované kabelky.
Pokud o darování uvažujete, nechávám tu odkaz. Jsou zde kontaktní informace, stejně jako skvělý manuál, pokud si nejste jistí, co s vytříděným oblečením přesně dělat: https://nosene.sk/daruj-oble-enie/.
Renewals by Nosene
Ano, představuji vám vlastně další firmu zaobírající se upcyklací. V minulém článku o Koshiless jsem si zpětně uvědomila, že jsem nikde nezmínila, co to ta upcyklace vlastně je.
Recyklace věci recykluje. Materiál, který dáme k recyklaci je vstupní surovinou, která se rozloží (na větší/menší části) a znovu se použije pro další výrobu. Takovým příkladem je třeba papír nebo sklo. Papír rozdrtíme/sklo roztavíme a přetvoříme.
Upcyklace věci úplně „nezničí“, ale spíše jim vdechuje nový život. Stará pánská košile se přešije na dámské šaty, víčka od kovových plechovek poslouží na výroku kabelky apod.
Nosene tedy část darovaného/odkoupeného oblečení upcykluje a prodává ho pod značkou Renewals by Nosene. Tahle varianta je pro mě osobně lákavější než jen kousek z druhé ruky. Je to totiž relativně levná možnost, jak se dostat k originálnímu fashion kousku – jedné jediné věci na světě, kterou nikdo jiný mít nebude. Kdo má rád nezaměnitelnost, toho by to mohlo oslovit :)
Pokud nejste ani z Bratislavy, ani z Banské Bystrice, Nosene má i eshop: https://nosene.sk/shop/. Asi nebude mít tak nabitý sortimentem jako kamenné prodejny, ale rozhodně zde najdete zajímavé kousky. Také vám doporučuji sledovat jejich Instagram, kam dávají novinky: https://www.instagram.com/nosene/. A to mě přivádí k jedné věci:
Nosené před pár dny dostalo ocenění Zelené firmy!
Nadace Points, která se snaží o podporu férového a zodpovědného podnikání na Slovensku, uděluje každý rok ocenění pro firmy, které se takové ideje snaží naplňovat (pokud máte zájem se podívat na co všechno se nadace zaměřuje, nechávám odkaz na web: https://www.nadaciapontis.sk). Oceňování má osm kategorií, a právě v jedné z nich, Zelená firma, vyhrála značka Nosene. Nadace ocenila její přínos v rámci slow fashion a recyklace/upcyklace, ale také vzdělávání a zapojování veřejnosti v rámci módního průmyslu (nejenže zapojují veřejnost do třídění své skříně, ale pořádají i upcykle-workshopy a spolupracují na sociálních projektech).
Nosene + Rivica a Akčné ženy, ale také SFC Showrooms, vol.14
V pátek (13. 4. 19) se konala módní přehlídka v rámci projektu Akčné ženy – jarná edícia (o tomhle projektu zase někdy příště; zaslouží si samostatný článek – ale odkaz vám zde nechávám https://akcnezeny.sk/), kde předváděla své sukně módní návrhářka Rivica. Těch „akčních“ a inspirativních žen na akci bylo opravdu mnoho, ale zmiňuji to hlavně proto, že i Nosene zde mělo své zastoupení. Na přehlídce se totiž k sukním od Rivici objevily jejich košile.
A v sobotu pak Nosene bylo součástí Slovak Fashion Council vol. 14., kde tak prezentovalo svou práci dalších 13 designérských studií.
Nosene je mladá dynamická značka, která se vrhá do různých spoluprací. O to víc vám doručuji sledovat jejich web a instagramový profil, ať vám něco neunikne ;)