V jednoduchosti je krása aneb jak firmy kecají

Jak to je jen pravdivá věta. Můžeme to vztáhnout na hodně věcí, ale v tomto článku bych to chtěla směřovat k firmám a jejich marketingu.

Stává se mi totiž jedna nemilá věc; když si ověřuji u značek jejich produkty a hodnoty, některé z nich o určitých věcech mlží; o složení produktu, o ekologii, o původu produktu. Někdy je opravdu těžké se v tom zorientovat. Vážně. Každou firmu, kterou zveřejňuji a kterou se tím pádem snažím propagovat, si ověřuji, ale ne vždy je to jednoduché. Některé popisy jsou sice velmi květnaté, ale vlastně nic neříkající. A pokud to je navíc malá firma, na internetu se o ní nic moc nedozvíte. A tak hledám a hledám…

Leč někdy firma nemusí chtít mást zákazníky cíleně – setkávám se i s tím, že svou značku firma špatně popsala (nedostatečně komunikovala strategii svého podnikání, své ideje, kdo jsou, s čím na trh přicházejí apod.) – tak stejně platí – v jednoduchosti je krása. A pravda, řekla bych.

Pokud je firma v něčem zelená ( = rozuměj něčím ekologická, přírodní, prospěšná matičce Zemi) nebo pokud v nějaké oblasti slaví úspěchy – RÁDA SE POCHVÁLÍ. Pokud se firma nechválí a schválně se o něčem nezmiňuje, ač se tváří, že do tohoto segmentu patří (například u přírodní kosmetiky firma tvrdí, jak moc je přírodní, ale nerozepíše složení výrobku), pak tam je asi něco, co nechce svým zákazníkům komunikovat.

Stejně tak sekce O NÁS/NÁŠ PŘÍBĚH. Pokud to jsou všeobecné nic nevypovídající věty – nezmiňují se kde přesně sídlí, nenechají vás nahlédnout pod pokličku výroby, zkrátka, pokud z toho popisu nejste přesvědčeni, že přesně víte, co-kde-jak firma dělá, pak opět něco je špatně (buď komunikace s trhem nebo firma nechce něco přiznat). Tuplem to platí, pokud tato sekce na webu firmy chybí!

Jeden příklad z nedávna: firma, vyrábějící džusy, mě svým profilem zmátla na tolik, že jsem si myslela, že pochází z východního Slovenska, a že jí tedy můžu prezentovat jako lokální značku. Nedalo mi to ale a ještě jsem si jí chtěla ověřovala (což šlo vcelku těžko, protože chyběly informace). Nakonec jsem zjistila, že to je polská firma z pohraničí a před časem chtěla na výchdoní Slovensko expandovat, ale to se nějak nepovedlo (= tady asi bude na vině informační prázdnota; značka opravdu neměla dobře sdělované informace pro potencionální zákazníky).

To samé se mi stalo s jedním výrobcem dětských hraček. Existují takové „skvělé“ zaonačující fráze. Zde jsem se s tím právě setkala. Výrobce psal něco ve smyslu „po x letech v Německu se vracíme na Slovensko“. A když jsem procházela jejich stránku, nejdřív to vypadalo, že pocházejí ze Slovenska, potom expandovali do Německa, a teď se vrací opět domů. Opět – můj omyl. Byla to německá firma, co asi po druhé zkoušela dobít slovenský trh.

Nejvíce zmatků vyvolává přírodní kosmetika.

Právě u ní bývá mnoho, mnoho kliček, jak zákazníkům „nakecat“, že jsou přírodní (i když to vlastně neříkají). Aby taková firma nebyla právně napadnutelná, ale zároveň si zákazník myslel, že to jsou přírodní produkty, používají se fráze jako „z přírodních surovin“, „99,9 % složek přírodního původu“, „vytvořeno přírodou“, aj. Opravdu je těžké se v tom orientovat a možná některé značce můžu i křivdit, ale opět – pokud je značka opravdu PŘÍRODNÍ KOSMETIKOU, pochlubí se tím. Nemyslím tím jen certifikáty (některé značky je nemají, proč tomu tak je by bylo zase na jinou diskusi), ale právě rozepsáním složení u výrobku nebo že vám prozradí (a ukážou) proces výroby, odkud suroviny pro výrobu produktů pocházejí apod.

Mimochodem, včera jsem shlédla video, kde se značka prezentovala “ekologickým certifikátem” a tím si chtěla obhájit, že patří do přírodní kosmetiky; přitom v druhé větě mluvila o tom, že používá syntetické látky.

Stejná věc je i u lokálních či originálních designérských kousků. Opět – pokud někdo opravdu vyrábí v České či Slovenské republice (a cílí na tento trh) POCHVALÍ SE s tím. Pokud někdo využívá například místní tiskárnu na potisk triček a používá ekologické barvy – POCHVÁLÍ SE tím. Pokud někdo navrhne osobitý design, opět – POCHVÁLÍ SE tím. Mohla bych pokračovat do nekonečna.

Trh je plný konkurence a každá firma se chce pochválit poctivým řemeslem, tím, že nabízí originální kousky, domácí výrobu nebo firmou prostupuje ekologické cítění. Sice tohle všechno jsou nálepky a někdy i zneužívané, takže ověřujte(!) zda tomu tak opravdu je, ale na zákazníky to funguje. Tak proč se tvářit, že jsme lokální/přírodní, ale mlčet či mlžit o tom?

Tímto celým chci jen říct – vše je o lidech. Za každou firmou stojí lidé, kteří ji vytvořili. Stejně jako v mezilidských vztazích jsou jasná stanoviska čitelnější než pouhé mlžení a bývá pravidlem, že pokud něco nesděluji napřímo, něco v tom je trošku jinak. U firem to platí dvojnásob. Pokud se vám něco ve složení výrobků nezdá nebo se vám zdá, že firma zavádí zákazníky a nemluví k podstatě věci, ale spíš používá krásná líbivá slova – většinou v tom bývá nějaký ten háček.

Takže poselství dne – v jednoduchosti je krása.

Nahoru