5 českých design storů, které byste měli znát

5 českých design storů, které byste měli znát

Všichni víme, kde kupovat fast fashion značky a sériové výrobky. Kam jít ale za lokálním designem či design všeobecně? Rozhodla jsem se vám po kouscích představit kamenné a internetové obchody, kde takový sortiment nakoupíte. V tomto článku představím pětici kamenných českých prodejen s (nejen) lokálním designem.

1) Nila (Praha; https://www.nila.cz/)

Nila má v dnešní době čtyři prodejny, které jsou rozličně zaměřené: NILAstore Karlín a Vinohrady, NILAkids a NILAdaily. Kromě karlínské pobočky jsou všechny prodejny na Vinohradech.

V obou dvou storech najdete interiérový design (od doplňků do domácnosti přes dekorace), ale také módu. Nila kids, jak je z názvu patrné, schraňuje všechno z dětského světa (ať už hračky, módu či bytové doplňky – tím jsou myšleny třeba i polštáře, dekorace do postýlky apod.). A v Nila daily si můžete zakoupit přípravky do domácnosti (které jsou šetřnější k vám i přírodě).

Nila se zajímá o udržitelnost, přírodní materiály a zerowaste filosofii, a tak je dost vystavovaných značek tímto směrem orientováno. Nechci mluvit za všechnen sortiment, ne vše jsem detailně procházela, ale – například jsem v Nile sehnala Frusacky a nerezovou láhev na pití.

V obchodech najdete lokální značky, ale i designérské zastoupení ze zahraničí. Dokonce bych řekla, že snad toho zahraničího je tu víc než lokálního.

Pokud nejste z Prahy, nemusíte zoufat. Nila má totiž eshop (přímo na webu). Také ji najdete na Instagramu.

nila
Zdroj: https://www.instagram.com/nilastore_official/

2) Koncept story (Praha; http://konceptstory.cz/) / Showroom. (http://showroomdot.cz/ )

Koncept story představoval 9 českých designérů, kteří zde vystavovali svou tvorbu: Kristýna Malovaná, Eliška Lhotská jewellery, Nastassia Aleinikava, Optiqa, Krakora, Beast od the East, Plove, Dezén a Penocze. Každé tři měsíce se v prostorách obchodu navíc konaly přednášky se zajímavými hosty, kteří tu prezentovali vlastní tvorbu a povídali o ní – proto v názvu „story“.

Tento design shop lze pořád sledovat na Instagramu, ale k aktuálnosti prodejny:

koncem minulého roku se původní obchod Koncept story musel z pronajatých prostorů vystěhovat. Někteří z designérů našli nové působiště v další designérské prodejně: Showroom. Dnes tedy některé značky (například Optiqa nebo Eliška Lhotská jewellery) najdete na Klimentské ulici na Praze 1. Zároveň zde můžete najít i další české značky: Sokolista, Jara design, Klára Šípková či PBG studio a další.

I Showroom. má svůj Instagram.

showroom.
Zdroj: https://www.instagram.com/showroomdot/

3) Dyzajnoff (Praha; http://www.dyzajnoff.com/)

Malý obchůdek v centru Prahy, kde najdete všehosměs českého (a částečně i slovenského) designu. Jsou zde spíše „menší designovky“, tím myslím šperky, svíčky, diáře a zápisníky, mýdla, balzámy na rty, plátěné tašky nebo trička. Přesný výčet všech značek nemají zveřejněný, každopádně na svém Instagramu dávají fotografie s produkty. Nejlepší je ale místo navštívit. Sama jsem vždy překvapená, co všechno mě tam osloví.

Obchod se také účastní Design marketu.

dyzajnoff
Zdroj: https://www.instagram.com/dyzajnoff/

4) Fox (Praha, Hradec Králové; https://foxgallery.cz/)

Fox je opět více pobočková záležitost. Ta první, Fox Flowers, se nachází v Praze a orientuje se na floristický design. Druhá pobočka, Fox Gallery, se nachází v Hradci Králové, a je to místo ‚multidisciplinární‘. Nejenže to je showroom, kde si můžete zakoupit výrobky designérů (od šperků, módy, interiérových doplňků až po dětské hračky či obrazy), také k prodejnímu prostoru patří i výstavní síň (konají se zde například prodejní výstavy začínajících tvůrců, kteří si určitě zaslouží zviditelnit).

Fox gallery se také zaměřuje na edukaci veřejnosti v umění a designu. Pořádá workshopy, přednášky s tvůrci a art campy. Nutno vyzdvihnout, že se tu věnují i dětem!

Fox Gallery původně sídlila na Velkém náměstí. Dnes je již přestěhovaná do Auparku.

Instagram přikládám zde: https://www.instagram.com/fox_gallery_cz/.

fox gallery

Zdroj: https://www.instagram.com/fox_gallery_cz/

5) Ty identity (Ostrava, Brno; https://www.tyidentity.cz/)

Jako poslední vám představím Ty identity sídlící v Ostravě. Nově však vznikla franšízová pobočka v Brně.

Nikdy jsem v Ty identity sice nebyla, ale podle popisu na webu si myslím, že to bude obdobný koncept jako ve Fox Gallery. Obchod také nabízí koupi českého designu, ale i přednáškové cykly, workshopy, autorská čtení a také se věnuje edukaci umění a designu u malých i velkých návštěvníků. Ty identity má spuštěný eshop (na webu v sekci Obchod), tak se mrkněte, jestli vás něco neosloví ;)

Také na Instagramu je obchod aktivní.

Zdroj: https://www.instagram.com/tyidentity/
Nahoru