5 slovenských design (e)shopů, které byste měli znát IV

5 slovenských design (e)shopů, které byste měli znát IV

Minulý týden jsem vám opět přinesla pár tipů na české obchody s lokální a zahraniční designérskou tvorbou. V dnešním článku bych se chtěla věnovat slovenskému trhu. Touto celou sérií vám chci představit česko-slovenský prostor designu, který tu existuje, a tak vám poradit, kde všude se můžete k originálním kouskům dostat. Pokud jste ostatní články nečetli a chtěli byste zjistit, kde všude se v lokálním značkám můžete dostat, rozklikněte si sekci Lokálně CZ/SK – Design (e)shopy.

Teď už ale k dnešnímu příspěvku.

1) Diagram concept store (Bratislava; http://www.diagram.sk)

Diagram je velmi specifický concept store, za kterým stojí Silvia Paldia. V obchodě najdete zajímavé značky z celého světa, které prošly estetickým sítem paní majitelky. Musím uznat, že zde najdete velmi vkusný a luxusní design, který má svůj nezaměnitelný, originální kabát.

Diagram najdete jak na Facebooku, tak i Instagramu.

Zdroj: https://www.instagram.com/diagram.store/

2) Slowatch (Bratislava; https://www.slowatch.sk)

Slowatch, který sídlí taktéž v Bratislavě, se zaměřuje na lokální, ale i zahraniční módu, potažmo i obuv a módní doplňky. V nabídce má velké značky z fast fashion škatulky, což mě osobně nijak nebere; ale proč vám sem tento obchod ale dávám – v obchodě najdete ale i menší a lokálnější značky nebo také originální kousky od zahraničních designérů; přesně to, co se snažím zviditelnit (značky více ekologické, se smyslem pro udržitelnost, kvalitu a originalitu). Jmenovitě například: Wemoto, Buffet, Native Youth, Ucon Acrobatics nebo Fjällräven.

Slowatch je tak půl na půl to, co se snažím představovat. Pravdou zůstává, že na Slovensku je (oproti České republice) daleko méně obchodů s originálním designem a se smyslem pro lokální tvorbu. Takže jsem sem Slowatch zařadila, abyste věděli, že existuje i pár „smíšených“ míst, kde jsou sice dostupné fast fashion značky, ale najdete tu i ty, které se více zaměřují na ekologii, a kde také můžete zakoupit originální kousky od lokálních/zahraničních designérů.

Slowatch taktéž najdete na Facebooku a Instagramu.

Zdroj: https://www.instagram.com/slowatch/

3) Slow concept store (Bratislava; http://www.slow.sk)

Slow koncept store se vysloveně soustředí na etické a ekologicky udržitelné módní značky, ať už ty lokální nebo světové. Mě osobně se styl výběru věcí líbí, a kdo taktéž holduje minimalismu, určitě si tu přijde na své.

Najdete tu značky jako Organic Basics, Melawear, Lebo Mädveď, Marna.

Pokud chcete mít nejaktuálnější informace jaké značky v Slow najdete, sledujte jej na Facebooku nebo Instagramu (web zatím obchod nemá, je nejspíš ve výstavbě).

Zdroj: https://www.instagram.com/slow.conceptstore/

4) Art attack shop (Bratislava; https://artattackshop.sk)

Art attack shop prodává práci čistě slovenských tvůrců. Najdete tu od grafiky, přes módu, knihy, hry, tašky, módní doplňky, šperky, hudbu (CD nosiče), až po malbu (obrazy). Od všeho trochu, řekla bych. Art attack je opravdu umělecký obchůdek, ze kterého si můžete domů odnést originální dílo od slovenského autora.

Mnoho inspirace lze nasát už jen z fotek na sociálních sítích, takže doporučuji sledovat jejich Facebook nebo Instagram.

Zdroj: https://www.instagram.com/artattack_novacvernovka/

Na závěr jeden eshop.

5) Naševaše (https://nasevase.sk)

Eshop Naševaše se soustředí na podporu slovenských tvůrců. Na jejich stránkách najdete jak módu, tak ale i kosmetiku a bytový design. Vybere si každý – ženy, muži a dostupný je i dětský sortiment. Opět zkusím vyjmenovat pár nabízených značek, abych Vás nalákala: 2SIS, Šopa dizajn, Yoginess, Moe, Ponio aj.

Pokud vás zajímají aktuální informace (jaká značka je dostupná, co přesně je v nabídce apod.), sledujte Naševaše na sociálních sítích: Facebook, Instagram.

Zdroj: https://www.instagram.com/nasevase.sk/

Nahoru