5 slovenských design storů, které byste měli znát II

5 slovenských design storů, které byste měli znát II

Tak. Mám pro vás další dávku obchodů, kde můžete koupit lokální design. Tentokrát začínáme na Slovensku. Přeji příjemné počtení ;)

1) Úľuv Slovakia (Bratislava/Košice/Banská Bystrica/Tatranská Lomnica; http://www.uluv.sk/)

Rozklíčujeme-li zkratku Úľuv, dostaneme Ústredie ľudovej umeleckej výroby. A teď si to přibližme. Úľuv je organizace, která mapuje a dokumentuje lidovou uměleckou tvorbu na Slovensku. Zároveň tyto nashromážděné materiály prezentuje veřejnosti, ať už ve svém muzeu nebo v jiných aktivitách, týkající se osvěty tradičních řemesel a umělecké výroby (co všechno Úľuv zahrnuje si můžete přečíst na webu: http://www.uluv.sk/sk/web/o-uluve/hlavne-cinnosti/co-najdete-v-zariadeniach-uluv/).

V rámci udržení tradic, organizace podporuje lokální umělce a řemeslníky tím, že jim umožňuje prodej vlastních výrobků v síti Úľuv-prodejních míst. Ty se nacházejí v Bratislavě, Košicích, Banské Bystrici a v Tatranské Lomnici (přesné adresy poboček zde).

Ač hlavní smysl Úľuv spatřuje v ochraně tradičního – najdete tu i tvůrce, kteří se minulostí inspirují, zároveň však výrobkům dávají moderní kabát. V takovém duchu se nesou i výstavy, které můžete navštívit v galerijních prostorách v každé z prodejních poboček.

Úľuv najdete na Instagramu i na Facebooku.

uluv
Zdroj: https://www.instagram.com/uluvslovakia/

2) Kompot (Bratislava; https://www.kompot.sk/)

Kompot je osobitá značka a prodejní galerie ostatních slovenských tvůrců. Kompot se zaměřuje hlavně na sarkastická/ironická/vtipná trička, takže pokud máte smysl pro humor a dávku recese v sobě, vstupte dál. Za vše mluví fakt, že se značka snaží svá trička „balit“ do zavařovacích sklenic.

I další autoři, kteří zde prodávají, mají v sobě určitou hravost (ať už mluvíme o značce Čistá duša, Kukučka nebo třeba Kresky). Také zde najdete ale i jiné značky, jako například Puojd či Mile.

Kompot má nejen kamennou prodejnu v Bratislavě, ale také eshop, ke kterému se proklikáte hned z hlavní stránky (v postranním panelu jsou už rovnou rozepsané prodejní kategorie).

Přikládám odkaz na Instagram: https://www.instagram.com/kompotsk/.

kompot
Zdroj: https://www.instagram.com/kompotsk/

3) Kumšt Trnava (Trnava; https://www.kumsttrnava.sk/)

A teď se podívejme do Trnavy. Tam se nachází design store Kumšt (zaměřený na slovenské tvůrce). Neuvěřitelně mě baví, když má daná prodejna svou vlastní ideu, kterou se od druhých odlišuje. Kumšt například vystavující designéry každé tři měsíce obměňuje. Dává tak možnost více značkám, zároveň do města přichází stále nová ochutnávka domácí tvorby. Pokud chcete mít vždy aktuální přehled o tom, kdo se v obchodě nachází, mrkněte sem: https://www.kumsttrnava.sk/#sale (sekce Aktuálni predajcovia).

Kumšt Trnava se také snaží podporovat neziskové organizace.

Doporučuji sledovat jejich Instagram a facebookový profil.

kumst
Zdroj: https://www.instagram.com/kumsttrnava/

4) Place store concept (Bratislava; https://www.placestore.cz/)

Tohle je velmi specifický designový obchod; respektive síť designérských obchodů. Asi jste si všimli koncovky u webové adresy „cz“. Place store vznikl v České republice (takže ho budu zmiňovat i v českých design storech) a momentálně má šest poboček: v Brně, Uherském Hradišti, Praze, Táboře, Zlíně, a právě Bratislavě.

Place store se soustředí na – dejme tomu – handmade tvorbu, a to v nejširším slova smyslu. Pokud jste lokální umělec, designér, handmade tvůrce, můžete si zde pronajmout poličku/stěnu/místo, kde své výrobky můžete představit světu. Přijde mi to jako skvělá příležitost pro začínající tvůrce, kteří si nemohou dovolit vlastní kamennou prodejnu nebo nemají finanční prostředky na větší propagaci svých výtvorů.

Jelikož si člověk může prostor v prodejnách pronajmout, tak se také v každé pobočce tvůrci liší. Je to vidět i na jejich instagramových účtech (ano, mají více profilů, které jsou zaměřené podle lokality): https://www.instagram.com/placestorecz (hlavní účet), https://www.instagram.com/placestoreuh/ (Uherské Hradiště), https://www.instagram.com/placestorepraha/ (Praha), https://www.instagram.com/placestoreba/ (Bratislava), https://www.instagram.com/placestoretabor/ (Tábor).

Jestli nejste kreativec, který přemýšlí, jak se svou prací dobýt svět, i tak by pro vás tento projekt mohl být zajímavý. Place store totiž funguje na principu franšízingu. Takže pokud máte zájem provozovat takovýto obchůdek s lokálními tvůrci, směle do toho! I takovou možností Place store disponuje. Více se dočtete na jejich webu: https://www.placestore.cz/#franciza.

Place store by měl brzo spustit eshop.

placestore
Zdroj: https://www.instagram.com/placestorecz

5) Čosi (Žilina; https://www.cosihandmade.sk/)

A jako poslední vám tu představím ještě jeden obchod zaměřený na handmade tvorbu. Není to takový gigant jako Place store, ale stoprocentně si zaslouží vaši pozornost. Žilinský store Čosi, sídlící v centru tohoto města, se tedy zaměřuje (tentokrát čistě) na handmade českou a slovenskou tvorbu. Je to malá rodinná firma, která se rozhodla, že bude podporovat místní šikovné ruce (ze značek, které jsem zde zachytila, zmíním Tvoriť a ľúbiť, Pískacie nebo Ručičkovo). Dokonce podporují i chráněné dílny, což mě osobně je velmi sympatické.

Pokud nejste z Žiliny, můžete se podívat i na eshop, jestli by se vám něco nelíbilo: https://www.cosihandmade.sk/eshop.php.

Čosi obchod má i profil na Facebooku a Instagramu, kde naleznete opravdu mnoho lokální inspirace.

cosi
Zdroj: https://www.instagram.com/handmade.cosi/

To je pro tento článek vše. Snad jsem vám zase přinesla pár užitelných informací, kam jít objevovat slovenský (ale i ten český) design. Pokud jste již nějaký z výše uvedených obchůdků navštívili, klidně mi o tom do komentářů napište. Budu moc ráda za zpětnou vazbu, popřípadě doplňující informace. – A příští se můžete těšit na obchody z ČR.

Nahoru