5 slovenských design storů, které byste měli znát

5 slovenských design storů, které byste měli znát

V minulém článku jsem vám představila pětici českých míst, kde se dá koupit lokální design. Jelikož moje ‘lokálno’ zahrnuje i slovenský trh, tak vám teď zmapuji slovenské designérské obchody :)

1) SloCZ Slovak & Czech design (Košice; https://slocz.sk/)

SloCZ je jeden velmi sympatický obchod se slovenským i českým designem, nacházející se ve východoslovenské metropoli – v Košicích. Naleznete zde všehochuť – od keramiky, přes šperky až po módu. Pokud nevíte, co si pod tím máte přesně představit, rozklikněte si na jejich webu stránku se soupisem vystavujících designérů. Značky, které zde najdete jsou velice osobité. Za vše mluví, pokud zmíním módního návrháře Lukáše Macháčka, šperky Antipearle či Zorya (což jsou moje platonické lásky) a nebo mou hodně, hodně oblíbenou keramickou značku Bisqit.

Slocz
Zdroj: https://www.instagram.com/slocz_slovak_and_czech_design/

Jejich hlavní reklamní tváří je Táňa Pauhofová.

Obchod jsem osobně navštívila a musím konstatovat, že i obsluha byla velice milá. Nechci vás tu teď mystifikovat, ale myslím, že mě obsluhovala paní majitelka. Ať už tak či onak – byla to velmi sympatická slečna; na sobě měla oblečenou módu, která je v obchodě zastoupená. To je snad ten nejlepší marketingový tah :)

slocz
Zdroj: https://www.instagram.com/slocz_slovak_and_czech_design/

SloCZ má také eshop. Takže pokud nejste z Košic (nebo se vám nechce do města), mrkněte sem: http://slocz.sk/e-shop/. Sledovat je můžete i na Instagramu.

2) Miestni (Banská Bystrica; https://miestni.sk/)

Většina design shopů se nachází v metropolích – tím teď myslím Prahu, Brno a Bratislavu (Košice trošku pokulhávají). Takže mě vždy potěší, pokud najdu nějakou designérskou oázu i v jiných městech. A proto…

…vám s radostí představuji Miestni, nacházející se v Banské Bystrici. Tento obchod se zaměřuje na slovenskou módu a vše s ní spjaté (tzn. doplňky). Není to jen o oblečení pro dospělé, ale myslí se zde i na děti. V dětském sortimentu najdete i to ostatní, co do dětského světa patří…hračky, hračkovaky a jiné „hrajkavé doplňky“.

I Miestni má eshop. Když jsem jim listovala, byla jsem překvapená, kolik sortimentu nabízí. Podívejte se sami (eshop nemá jednotný link; je to rozdělené po kategoriích ženy-muži-děti-doplňky; klikněte na web a určitě to najdete).

Miestni nabízí i designérské kurzy, kde si člověk může vyzkoušet, co to znamená být tvůrce. Lze si – podle vybraného kurzu – vytvořit sukni, tričko, tašku nebo třeba šaty. I zde se ale myslí na děti, takže existují tzn. speciální kurzy; Kurz pre deti „mladý návrhár“ (pro děti od 6 let).

Veškeré novinky a informace o kurze naleznete na Facebookové stránce: https://www.facebook.com/Design%C3%A9rske-kurzy-miestni-1569301299998290/?qsefr=1

Co se týká zastupovaných značek, tak zmíním: Cila, Čistá duša, Fusakle, Kompot, Kresky, Mamke, …ale značek je zde dostupných mnohem, mnohem víc :)

A na závěr přidávám i odkaz na Instagram.

miestni
Zdroj: https://www.instagram.com/miestni/

3) Slávica dizajn shop (Bratislava; https://www.facebook.com/slavicadizajn)

Tak a teď do Bratislavy… Tam se totiž nachází Slávica dizajn shop. Tento obchůdek se zaměřuje na slovenský design, ale najdete tu i zástupce z české strany (jako například mnou již zmiňovanou značku Bisqit nebo Leathery).

Idea obchodu je rozdělena do dvou rovin. První a hlavní záměr: jsou zde určití stálí tvůrci, kterým obchod nabízí svou prodejní plochu. Druhá: občas se tu konají i prodejní výstavy designérů, kteří tu trvale nevystavují. Proto doporučuji sledovat jejich Instagram nebo Facebook, ať vám nic neunikne.

slavica
Zdroj: https://www.instagram.com/slavica_dizajn/

Z fotek je zřejmé, že Slávica dizajn shop se orientuje na minimalistické tvůrce.

4) Drobné (Bratislava; https://drobnestore.com/)

Za tímto projektem stojí tři kreativní sestry. Jak sami píší, svým podobným, a zároveň odlišným zaměřením, se doplňují, a právě to vytváří značku Drobné.

Drobné store prezentuje samotnou módní značku Drobné, ale i jiné lokální designéry; namátkově můžu vzpomenout: Bagbet, betonbasic, Haaz, Petra Weingart, Tam_ara nebo WoodBug.

Drobné v sobě skrývá i ateliér, ve kterém si můžete nechat upravit zde zakoupené oblečení nebo vám tu vytvoří šperk podle vašich představ. Zároveň nabízejí i módní poradenství.

I Drobné má eshop: https://eshop.drobnestore.sk/.

drobne
Zdroj: https://www.instagram.com/drobne_store/

A samozřejmě značku/obchod můžete sledovat i na Instagramu.

5) Art design projekt (Bratislava; http://www.artdesignproject.sk/)

Art design projekt představuje práce českých a slovenských produktových designérů. Pokud si potrpíte na malé či větší akcenty v interiéru v podobě originálních váz, soch, sklenic nebo třeba světel, pak zabrouzdejte sem. Budete tu jako v ráji. Také tu najdete fashion kousky, ale primárně se v Art design projektu zaměřují na interiérové doplňky a nábytek.

Vystavují zde značky jako: Rückl, Moser Crystal, dostupné jsou i vázy od Veroniky Švábeníkové, svíčky Meadows nebo keramika od Martiny Hudečkové.

art design projekt
Zdroj: https://www.instagram.com/artdesignproject/

Opětovná poznámka – tohle není ani půlka designérů, podívejte se na jejich Instagram, kde vystavované kousky a jejich tvůrce prezentují. – Bohužel Art design projekt nemá eshop.

Nahoru