Někdy je lepší nevědět na jakého umělce jdete. To se mi tentokrát potvrdilo. Hledala jsem nějakou zajímavou výstavu v Košicích a dle popisu mě zaujal právě Ašot Haas, umělec s rodištěm v Moskvě, ale žijící a tvořící v Bratislavě. Do letošního léta jsem ho vůbec neznala a jeho výstava mě naprosto pohltila. Neříkám, že úplně všechna díla mi byla blízká, ale u některých jsem opravdu zůstala zhypnotizovaná a vtažená dovnitř podstaty díla a odtržena od reality všedních dní. A to je opravdové umění – pokud na diváka nějak působí. Takže jsem si řekla, že vám o této výstavě musím dát vědět dřív, než v Košicích skončí (jistě Ašot Haas bude vystavovat i jinde; aspoň ho můžete mít v hledáčku).
Kunsthalle, Košice (23. 07. – 15. 09. 2019)
(https://www.k13.sk/udalosti/asot-haas-vystava/, https://www.asothaas.com/)
Nechci si tu hrát na kritika umění. Jednak bych se v této roli necítila, protože ničím takovým ani nejsem a po druhé jsou tyhle články dělané – sice s touhou předávat informace, ale – pro kohokoliv. Takže o výstavě budu psát jako běžný konzument umění; možná s kapkou zainteresovanosti do problematiky :-)
Ašot Haas je umělec, který vystavuje po celém světě a najdete ho i ve sbírkách velkých galerií. Tato košická výstava má být průřezem jeho dosavadní tvorby a snoubí se na ní prvky (produktového) designu, sochařství i malířství. To vše je propojené stejnou geometrickou linkou, která je ve všem patrná a lehce čitelná. Celkově mi přijde, že Ašot Haas rád používá základní geometrické obrazce (čtverec, kruh, obdélník), které šikovně (= ne-prvoplánově) používá ve svých dílech.
Ašot Haas také pracuje s technologiemi; v některých dílech používá lasery, zvuk a světlo. To vše, aby ještě víc rozehrál vztah mezi tvorbou a divákem. – Je jinak vcelku fascinující, jak se čistě malované plátna doplňují s vizuálními efekty z jiných děl.
Tyto fialové obrazy jsou například z plexiskla, které bylo následně podsvíceno (a v pozadí čistá malba):
Nezaujala mě jen samotná díla, ale i kurátorská práce:
Obrazy, které se nejvíc líbily mě, se nacházejí hned na začátku výstavy. Je to taková ‘ťuplíkatá malba’. Nejenže na vás působí tvar ťupek na plátně, ale i to, že těch pláten je vedle sebe pověšených více (nejlépe to je vidět asi na úvodní fotce článku). Má to ohromující efekt.
Tak co, namlsala jsem vás? Věřte mi, že v reálu to je ještě mnohem zajímavější. Některé dojmy z obrazů bývají totiž nepřenosné do fotografií, takže neváhejte a běžte se podívat sami :-)