CAMP: Centrum architektury a městského plánování

CAMP: Centrum architektury a městského plánování

Lokalita: Česká republika, Praha

Web: http://www.praha.camp/

Pokud jste milovníkem architektury a urbanismu, tak vás tohle místo potěší. A pokud vás jen zajímá, co se v Praze děje – co se týká městského plánování – nebo nemáte co dělat a chcete se projít na nějaké zajímavé místo, tak vám také tohle centrum velice ráda doporučím.

On totiž… CAMP (čti /kamp/; jak se Centru architektury a městského plánování zkráceně říká) sídlí hned vedle Emauzského opatství (na Karlově náměstí), kde se můžete popocházet. Je zde krásný výhled město. Také můžete sejít po schodišti a když se trošku pomotáte okolo, dostanete se až na Náplavku (ano, vzala jsem to hopem, ale dá se to takhle krásně spojit a udělat si kulturní procházku).

Co je smyslem CAMPU?

Jde o to, aby se lidé, kteří ve městě bydlí, začali zajímat o rozvoj města. Aby jim to nebylo jedno, aby se účastnili hlasování o projektech, ozvali se, když se jim něco nelíbí ještě dřív, než bude pozdě…diskutovali o životním prostřední, ve kterém žijí apod. A aby se lidé o urbanismus zajímali, jde jim centrum naproti.

Nejenže je to místo, kde naleznete základní informace o budoucnosti plánování města, ale nachází se zde i výstavní síň s velkoplošnou projekcí, kde je vše názorně ukázáno. Také je zde knihovna/knihkupectví (se zaměřením na architekturu), malý přednáškový sál a kavárna (kde – což mě potěšilo – prodávají lokální přírodní limonády). Centrum je nejen výstavním prostorem, ale místem, kde se obyčejný člověk může potkat s autory plánových projektů a podiskutovat s nimi…kde se něco dozví, ale zároveň si užije příjemné chvíle.

CAMP je uzpůsoben tak, abyste plynule mohli vstupovat/vystupovat do interiéru/exteriéru. Je to sice uzavřenější komplex směrem od hlavní silnice, ale potom se už stává vzdušný „labyrintem“ velkovní a vnitřní architektury. Labyrint mám schválně v uvozovkách, protože to není o tom, že byste se někde ztráceli, ale jsou zde  zajímavá zákoutí, kam se můžete zašít.

No běžně se podívat sami…dát si dobrou limču, přečíst si novinky o Praze a popocházet se v krásném prostředí. Hned budete mít lepší den :)

Nahoru