Čerešenka: nejkrásnější rozhledna ukrytá v polích

Čerešenka: nejkrásnější rozhledna ukrytá v polích

Lokalita: Slovenská republika, okres Košice (Čižatice)

V poli ukrytá krása. Asi tak bych charakterizovala Čerešenku. Tato hranolovitá věž je vybudovaná na místě bitvy u Rozhanovců (r. 1312)…tedy vlastně uprostřed pole; mezi katastrálním územím obcí Rozhanovce, Čižatice a Chrastné.

Čerešenka

Stavba byla postavena v roce 2013 a tvar, kterým rozhledna dominuje (tvar kříže), má odkazovat na výše zmíněnou událost; byla postavena podle návrhu architekta Ladislava Kočiše.

Co mě osobně dost na Čerešence bavilo byla různorodost výhledů. Člověk by si řekl, že na vrcholu bude nejlíp, ale já jsem si našla jako nejoblíbenější pohled právě z předposledního patra. Stěny totiž zamezují prudkému větru, zároveň je tu ale příjemně (nejste na patřícím slunci) a dostatečně tu profukuje. Navíc v dolních patrech (myšleno mimo střechu) se nacházejí lavičky. Takže tu člověk může v klidu posvačit a kochat se u toho výhledem.

Sama jsem byla překvapená, že v reálu je vyhlídková věž ještě působivější než na fotografiích, takže DOPORUČUJI NAVŠTÍVIT, ať můžete nasát zdejší atmosféru.

Pár malých technických poznatků

Cesta do polí se dá absolvovat autem. Dokonce se dá dojet až k rozhledně, ale sami zvažte, zda nebude lepší někde odparkovat auto. Je to technická cesta a všude jsou docela velké kameny, tak abyste pak nemuseli řešit defekt.

Místo můžete mít sami pro sebe, ale někdy je to vykoupeno dávkou trpělivosti. Místňáci jsem rádi chodí jen tak (možná také kvůli tomu klidu, který zde nalézají).

Čerešenka je kulturně aktivním zázemím. Pořádají se zde různé akce a v samotné rozhledně je výstavní prostor.

Kousek od rozhledy by se měly nacházet další zajímavá místa, takže pokud budete mít více času, zkuste se po nich podívat.

Jo, a pokud budete fotografovat stavbu z větší dálky, dávejte pozor na myši! Přeci jen – jste v poli, tak ať na nějakou nešlápnete (mě se totiž málem povedlo) :)

Nahoru