Chmarošský viadukt: absolvuj vlakem, pěšky nebo autem

Chmarošský viadukt: absolvuj vlakem, pěšky nebo autem

Lokalita: Slovenská republika, okres Brezno (Telgárt)

Cesta sem byla hrozná (pozn.: výchozí stanoviště Gelnica). Serpentiny v hornaté krajině jsou standard a dokonce se mi i líbí…když se lidský výtvor musí přizpůsobit krajině okolo, to já můžu. Ale na rozmlácenou silnici si snad nikdy nezvyknu. A kombinace obojího …teda nic moc. Avšak Chmarošský viadukt nám za tu strastiplnou cestu stál :)

Je to vlastně železniční viadukt postavený ve 30. letech minulého století. Do dnes tudy vlaky jezdí (i když v omezených hodinách – ve všední dny v 8:48 a 14:48 vyjíždí vlak z Margecan; což zase dává možnost na most vylést bez toho, aby vás něco srazilo). Časem chci určitě absolvovat cestu i vlakem, protože fotky z něj (které jsem viděla) jsou taktéž úžasné. Nejen totiž stavba je k obdivováníhodná, ale i okolní krajina má svou atmosféru.

Viadukt se nachází na železniční trati Margecany – Červená Skala a leží u obce Telgárt. Je to vůbec první železobetonový obloukový most, který se v Československu postavil.

Jak už jsem naznačila: přístupnost je nejen vlaková, ale snad ještě jednodušší je ta autem, protože most je v těsné blízkosti silnice. Takže stačí si jen vybrat dopravní prostředek. A nebo! Pokud se zde nacházíte na dovolené a jste někde poblíž ubytováni, tak klidně vyrazte na turistiku. Chmarošský viadukt nemusí být nutně cílem, ale naopak pouhým zpestřením vycházkové trasy. Pokud totiž projdete pod mostem, dostanete se do lesa. A zde určitě můžete nachodit a objevit dalších pár kouzelných míst.

A na co já osobně určitě nezapomenu?

Pod mostem roste obrovské množství máty! Takže kdo je takový milovník mátových čajů jako já, bude zde v ráji. Ale tyto bylinky bych tu nesbírala! Most se nachází hned u silnice (hlavního tahu, kde jezdí i kopa nákladních aut). Takže pro svoje zdraví – kochat se a nechat být.

Nahoru