Každý ročník Designbloku má nějaké téma, pod kterým se zaštiťují a spojují všechny designérské počiny celé akce. Letošní – v pořadí již jednadvacátý – ročník má téma Future, Budoucnost. Přesněji se Designblok (17. – 21. 10. 2019) snaží zabývat otázkami, zda samotný design může pomoct řešit klimatickou krizi nebo konzum západní společnosti. Možná i to je důvod, proč na letošním veletrhu – oproti minulým létům – je tak silná převaha českých (a slovenských) značek.
Možná, že slow life a ekologická osvěta je opravdu trendem, ale osobně to vnímám jako pozitivum. Nikdo totiž neříká, že se tahle vlna nemůže stabilizovat a prostě tu s námi zůstat.
Nechci ale Designblok prezentovat jako slow akci. Tato událost je především o designu, módě a umění, a jak už jsem v jednom článku psala: umění a design nezná státní hranice. Promlouvá ke všem lidem stejně, bez ohledu na to, zda jsme z Francie nebo Česka. Na druhou stranu je dobře, že tak velká a významná akce reflektuje problémy své doby a snaží se na ně reagovat.
Co chci ještě podotknout… Designblok je jednak veletrhem českého i světového designu, který je zde vystavován, ale akce v sobě zahrnuje i módní přehlídky a tématické přednášky. Letos je navíc, pro tak závažné téma budoucnosti, přidána i Future Konference (neděle od 11:00), kde vystoupí pět významných lidí, kteří k tématu budoucnosti mají co říct (Rossana Orlandi (galeristika) s tématem: Plasty a jejich využívání a zneužívání; Pavel Zahradníček (klimatolog) s tématem budoucnosti Země, v rámci celospolečenských debat; Pavla Gomba (ředitelka UNICEF), která má přidat pohled na toto téma očima humanitárního pracovníka; Tulga Beyerle (ředitelka hamburského Uměleckoprůmyslového muzea) s tématem proměňující se role muzeí při podpoře designérů; Andrea Běhounková (publicistka a šéfredaktorka Vogue CS) s tématem budoucnosti módního průmyslu).
Kromě Prahy, centra všeho designblokového dění, letos organizátoři – ve spolupráci s CzechTourism – vymysleli i výlety za českým designem, architekturou a uměním po republice; přesněji do skláren značek Bomma a Rückl, a také do Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou a galerie 8smicka (v Humpolci).
Designblok jsem i letos navštívila. A v tomto článku vám ukážu pár střípků, co se dá či dalo (otázkou je, kdy to čtete) na akci vidět.