Designblok 2019

Designblok 2019

Každý ročník Designbloku má nějaké téma, pod kterým se zaštiťují a spojují všechny designérské počiny celé akce. Letošní – v pořadí již jednadvacátý – ročník má téma Future, Budoucnost. Přesněji se Designblok (17. – 21. 10. 2019) snaží zabývat otázkami, zda samotný design může pomoct řešit klimatickou krizi nebo konzum západní společnosti. Možná i to je důvod, proč na letošním veletrhu – oproti minulým létům – je tak silná převaha českých (a slovenských) značek.

Možná, že slow life a ekologická osvěta je opravdu trendem, ale osobně to vnímám jako pozitivum. Nikdo totiž neříká, že se tahle vlna nemůže stabilizovat a prostě tu s námi zůstat.

Nechci ale Designblok prezentovat jako slow akci. Tato událost je především o designu, módě a umění, a jak už jsem v jednom článku psala: umění a design nezná státní hranice. Promlouvá ke všem lidem stejně, bez ohledu na to, zda jsme z Francie nebo Česka. Na druhou stranu je dobře, že tak velká a významná akce reflektuje problémy své doby a snaží se na ně reagovat.

Co chci ještě podotknout… Designblok je jednak veletrhem českého i světového designu, který je zde vystavován, ale akce v sobě zahrnuje i módní přehlídky a tématické přednášky. Letos je navíc, pro tak závažné téma budoucnosti, přidána i Future Konference (neděle od 11:00), kde vystoupí pět významných lidí, kteří k tématu budoucnosti mají co říct (Rossana Orlandi (galeristika) s tématem: Plasty a jejich využívání a zneužívání; Pavel Zahradníček (klimatolog) s tématem budoucnosti Země, v rámci celospolečenských debat; Pavla Gomba (ředitelka UNICEF), která má přidat pohled na toto téma očima humanitárního pracovníka; Tulga Beyerle (ředitelka hamburského Uměleckoprůmyslového muzea) s tématem proměňující se role muzeí při podpoře designérů; Andrea Běhounková (publicistka a šéfredaktorka Vogue CS) s tématem budoucnosti módního průmyslu).

Kromě Prahy, centra všeho designblokového dění, letos organizátoři – ve spolupráci s CzechTourism – vymysleli i výlety za českým designem, architekturou a uměním po republice; přesněji do skláren značek Bomma a Rückl, a také do Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou a galerie 8smicka (v Humpolci).

Designblok jsem i letos navštívila. A v tomto článku vám ukážu pár střípků, co se dá či dalo (otázkou je, kdy to čtete) na akci vidět.

Le Market Hlídárna; dětský koutek spojený s dětským sortimentem.
https://www.lemarkethlidarna.cz/
Tohle by měla mít na svědomí Výtvarná škola Václava Hollara, ale úplně si nejsem jistá.
Hradecká firma Polstrin, zabývající se hlavně polstrovaným nábytkem.
https://www.polstrin.cz/
– Letos na Designblok přišli s takovýmito roztomilými plyšáky, kteří jsou vyrobeni ze zbytkového materiálu z výroby. Ke všemu ještě jsou vyráběni v chráněné dílně v Hradci Králové. – Plyšáci zatím nejsou v prodeji, ale prý je na ně velký a pozitivní ohlas, takže se třeba dočkáme :)
Kartoons – interiérové doplňky z kartonu.
https://www.kartoons.cz/
Česká firma Ton opravdu trefně znázornila Sametovou revoluci.
https://www.ton.eu/cz/
Rott design; firma, která vyrábí jídelní stoly z dubového a ořechového masivu (a leckdy i z dost cenných kousků dřeva). Dřevo je ‘lokální’ – buď z České republiky, popřípadě z okolních států.
https://www.rottdesign.cz/
Green Decor; ekologické květinářství, pracující s lokálními květinami.
http://www.green-decor.cz/
Umělecká aukční lahev Pilsner Urquell, jejíž výtěžek půjde na pomoc nadaci Paraple.
https://www.pilsner-urquell.cz/
Firma Křehký se svou keramikou.
https://www.krehky.cz/
Page Five – knihkupectví, specializující se na prodej knih z oblasti umění, designu a architektury.
https://www.pagefive.com/
Dechem studio s jejich interiérovými doplňky.
http://dechemstudio.com/
Moje oblíbené Zorya šperky, které již nebudou k prodeji, protože designérské duo se rozpadlo a každý jde vlastní cestou.
http://zorya.eu/
Lukáš Novák s novou kolekcí váz.
http://www.lukasnovak.org
Kolekce interiérových doplňků a nábytku od značky LLev.
http://llev.cz/
Jana Mikešová, tvořící pod značkou MIK fashion kousky.
https://janamikesova.com/
Značka Stehlík a jejich kolekce Stardust, která mě oslnila (ve skutečnosti to je ještě hezčí než na fotografii). Tohle je kachličková mozaika, ale mají v kolekci třeba i vázy.
https://stehlikdesign.cz/
Interiérové doplňky značky Durch Duo zaměřené na přírodní materiály a recyklaci.
http://www.durchduo.cz/
České papírnictví Porigami a jejich originální “pohledy” a dopisní obálky.
http://www.porigami.com/
Fashion designérka Laura-Andrea Žižková, která využívá ve své tvorbě jako materiál recyklovaný padákový kluzák a šusťákovinu.
Svůj stánek tu měla i značka Nalejto.
http://www.nalejto.com/
Šperkovnice od značky Fain wood.
https://www.fain-wood.cz/
Česká značka oblečení Wemove, která tvoří z lokálních materiálů.
https://www.wemove.cz/
Braasi a jejich ukázka městských batohů.
https://cz.braasi.com/
Nahoru