Do Průhonic za kulturou i přírodou

Do Průhonic za kulturou i přírodou

Lokalita: Česká republika, Praha (Průhonice)

Web: http://www.pruhonickypark.cz/

Průhonický zámek a jeho přilehlý park je jako stvořený pro příjemné strávení odpočinkového času. Kord jestli ještě bydlíte v Praze a denně jste obklopeni budovami, silnicemi, tikajícími semafory a milionem dalších stejně uspěchaných lidí, jako jste vy sami. Tělo potřebuje občas vypnout a zde vám to může být umožněno.

Bohužel vám nedokážu říct, jaké to je uvnitř zámku (protože jsem ho nenavštívila), ale mohu alespoň poreferovat, jaké dojmy jsem si odnesla z přírodních krás okolo něj.

V areálu Průhonického parku sídlí botanický ústav, který v parku provozuje i botanickou zahradu. Takže nejen, že je tu zřejmá všeobecná údržba areálu, ale navíc – aspoň co já jsem si všimla – je tu dávána velká péče květinám (do botanického parku ale patří i pár stromů, které jsou označeny tabulkami). Nicméně, pomineme-li vědecký aspekt tohoto místa…dá se tu skvěle relaxovat pouhou procházkou.

Park je protkán potokem a jeho přítoky, je tu plno stromů, ale i luk, také se dokážete ocitnout i v lese. Zároveň však můžete vstoupit i do zámku a okusit přepychovost paláce. Na trase se tam tedy příjemně mění prostředí a vy se kocháte a kocháte. A nejen vy tu nalézáte klid, ale i zvířectvo – hlavně to vodní jako jsou kachny a ryby.

Kdo je milovníkem architektury a nechce se mu přímo do zámku, nechť si všímá fasád budov. Ty totiž taky dokážou učarovat. Já miluji hlavně detaily:

A pokud se chcete dozvědět o parku/zámku/botanickém ústavu a zahradě víc, klikněte na web. Je pravidelně doplňován o novinky. Naleznete zde i otevírací dobu areálu (ta se s ohledem na roční období mírně mění) a případné dočasné uzavření zahrady.

Kdy přijít na návštěvu?

Osobně opět dopočuji si vybrat nějaké “méně oblíbené dny”, nejlíp vůbec ne víkendové. V parku jsem byla ve všední den a stejně tu byla kopa lidí a parkoviště v zóně 1 (= před areálem) bylo tak plné, že se nedalo zaparkovat.

Nahoru