Dřevěné lokální hračky aneb zpět k tradici a kvalitě (část druhá)

Jak jsem slíbila, je tu druhá část článku o dřevěných hračkách; respektive o česko-slovenských firmách, které tyto hračky vyrábějí. V první části jsem vám představila hračky z kategorií: pro nejmenší, naučné a akční hračky (odkaz na článek zde). Co nám tedy zbylo? Do první části se mi nevešla sekce dřevěných domečků, a pak ‚hračky všeho druhu‘. Tam jsem zařadila ty, které nutně nemají speciální kategorii (jako autíčka, domečky aj.); je to vlastně všehosměs firem, zabývající se výrobou krásných dřevěných věcí pro děti.

Dřevěné domečky

Na dřevěné domečky s obdivem koukám od mala. Na Slovensku, u staré mamy, máme vyrobený dřevěný nábytek pro panenky. Rodinou se nese příběh, že nábytek, který vlastní moje stará mama, je jen částí většího celku. V naší domácnosti se totiž nachází vybavení do ložnice, ale v jiných částech rodiny mají existovat ještě další interiérové kousky. Totiž, když byla moje stará mama malá, jeden náš rodinný příslušník vyrobil dětský dřevěný nábytek pro tři, čtyři pokoje (pro ložnici, obývací pokoj, kuchyň a … – nejsem si úplně jistá). Tyto pokojové sety potom podaroval, každý jeden, malým slečnám z rodiny. Takže stará mama dostala ložnici, ale v širší rodině by se možná našel i celý byt. Vždy jsem si ráda s tímto nábytkem hrála. Asi proto je pro mě tato kategorie srdcovou záležitostí.

Pojďme se tedy podívat na značky, které mají dřevěné domečky nádherně nadesignované.

Luckydes (https://luckydes.com/)

Za první značkou stojí dvojice architektů, kteří přenesli své zkušenosti ze svého zaměstnání do dětského světa. Luckydes jsou krásné minimalistické domečky z březového dřeva, které reflektují moderní styl stavění domů. Pro domečky je vytvořený i nábytkový set! Tato značka také nabízí domečkové pelíšky pro pejsky nebo dřevěné zápisníky a fotoalba.

Miju domečky (https://www.mijudomecky.cz/)

Miju domečky vymyslela jedna maminka, která původně chtěla vyrobit domeček pro svou dceru Miju (od toho i odvozený název značky). Z prvotního pohnutku udělat dceři radost se nakonec stala záliba, která vyústila až do takovéhoto krásného projektu.

Domečky jsou vytvořené v rodinné truhlářské firmě z dubového dřeva a jsou opět doplněné i o interiérové kousky.

Retro domečky (https://www.retrodomecky.cz/)

Jak je již z názvu patrné, tyto domečky odkazují na časy minulé. Takže kdo je milovník vintage stylu, přijde si na své. Je to jiný přístup k pojetí domečku pro panenky, ale na kráse mu to neubírá. Domečky, respektive spíše jednotlivé pokojíky, jsou taktéž vybavené interiérem a autorka si potrpí nejen na funkčnost a estetiku výrobků, ale i na ekologii a lokálnost. Právě v takovém duchu pokojíčky tvoří.

Hračky všeho druhu

Poslední část věnujme dřevěným hračkám všeho druhu. Některé se nedají jednoduše zařadit, aspoň ne do mnou vytvořených kategorií; i tak však stojí za to.

Urbix (https://www.urbix.cz/)

Značka Urbix vyrábí dřevěné domečky, ze kterých se dají sestavit hradní objekty, nádražní budovy a vesnice. Urbix vyrábí vysloveně stavebnice budov, ke kterým (z jiných her a hraček) můžete doložit třeba vlakové koleje, postavičky apod. Je to taková urbanistická kulisa, která tvoří základ herního města, a ke kterému můžete připojovat, co jen chcete.

Bajkajlaj (http://bajkajlaj.cz/)

Bajkajlaj se zaměřuje na výrobu dřevěných hraček s tématikou kuchyně a jídla. Nic obdobného jsem zatím nikde neviděla; přijde mi to opravdu originální. U Bajkajlaje najdete například dřevěné dortíky, zmrzlinu, ovoce, také však vyrábí dřevěné kostičkové portréty a šperky. Krásné a originální.

Montovárna (https://www.montovarna.cz)

Montovárna zase ze dřeva vyrábí překrásné hranaté postavičky a autíčka, které jsou v jednoduchých – pro Montovárnu řekla bych – typických barvách: červená, modrá, bílá, černá a přiznaný odstín dřeva. Figurky a autíčka nemají pevně spojené jednotlivé díly, takže si je můžete sami poskládat, zase rozebrat, popřípadě přetvořit, jak vám fantazie dovolí.

PEPE A TETE (https://pepeatete.wixsite.com/pepeatete/spaleek)

Od PEPE A TETE si můžete koupit minimalistické figurky v různých variantách. Z mých dětských let si pamatuji, že mi stačilo málo – vyhrála jsem si i s figurkami z ‘Člověče, nezlob se!’ a dokázala jsem si z nich vystavět celou komunitu lidí. Takže mě osobně se toto minimalistické pojetí hraček velmi líbí. Přijde mi, že to podněcuje fantazii.

Pikle (https://www.pikle.cz/)

Od značky Pikle jsem nejdříve viděla hrací interiérové kufříky (tzv. Kufříkov) a velmi mě to zaujalo. Pamatuji si, že jsem sama jako malá něco podobného měla, jen s tím rozdílem, že to bylo z plastu. Tohle provedení mi ale přijde nejenže ekologičtější, ale i mnohem hezčí. Kufříky jsou tématické – můžete si koupit prádelnu, obývací pokoj nebo třeba ložnici. Na eshopu se ale dají koupit i jednotlivé hračky jako dřevěné postavičky nebo autíčka, také mají v nabídce vzdělávací hračky: dřevěné peníze, stínítka na zeď zobrazující hvězdičky aj.

Pišlik (https://pislik.cz/)

Další značkou je Pišlik. Co se mi od nich moc líbí jsou obří dřevěné hrací figurky a autíčka, do kterých je dokážete naložit a usadit. Dále mají v nabídce deskové hry, dřevěné lego kostky, káču, balanční dřevěné kameny, počítadla, různé písmenkové skládačky a obtahovánky. Pokud vás stylově značka zaujala, mrkněte na web, nabízejí toho mnohem, mnohem víc.

Tititi (http://www.tititi.cz/)

Tititi je absolutní designovka. Značka vyrábí velice osobité figurky, které – dle mého – musí zaměstnat fantazii nejen dětí, ale i dospělých. Dokonce si takovou hračku dokážu představit i jako doplněk do bytu. Značka Tititi, respektive její tvůrkyně Tereza Talichová, se probojovala mezi finalisty v soutěži Czech Grand Design v kategorii Objev roku (2019), zároveň si odnesla ocenění i z Design Bloku (2019) v kategorii Nejlepší kolekce bytových doplňků.

Lackové hračky (https://www.sashe.sk/LadislavKurnota)

O Lackových hračkách jsem se dozvěděla skrze nešťastnou událost, když mu shořela jeho dílna, kde dřevěné hračky vyráběl. Nezmiňuji ho tu ale pro tuto tragickou událost. Jeho práce se mi upřímně velmi líbí. Každá hračka je originální a opravdu do detailů promakaná (posuďte sami z fotek). Ladislav Kurnota sice nemá web, ale pokud byste si něco chtěli objednat, můžete ho dohledat na Facebooku, Instagramu nebo na Sashe.sk.

William Mishka concept store (https://ingarchmichalbieli.wixsite.com/williammishka)

Výrobky z William Mishka concept store jsou každým kusem originál a vyrábějí se přímo na zakázku. Ač tu tuto značku zmiňuji kvůli hračkám, William Mishka vyrábějí i design pro dospělé – prkýnka do kuchyně, různé dekorace do bytu aj. Ale zpět k dětem. Hračky této značky jsou velmi minimalistické, nejen tvarem, ale i barevnou škálou. Z výrobků pak zmíním domečky, zvířátka, autíčka, dřevěné tablety a mobily (display je udělán jako tabule, na kterou se dá psát křídou) apod.

Woodenka (https://www.sashe.sk/WOODENKA)

I značka Woodenka, za kterou stojí Denisa Halečková, se nezaměřuje jen na dětský sortiment. Na Sashe.sk (na profilu Woodenka) můžete najít v sortimentu jak bytové doplňky, tak i ty módní jako jsou brože a styloví motýlci. Z dětských hraček zmiňme domino kostky, houpačky pro nejmenší nebo třeba auto-skládačky. Kdo má opět rád jednoduchý design, u Woodenky si přijde na své.

Z lesa (http://www.zlesa.sk/)

A ještě tu pro vás mám poslední minimalistickou značku – Z lesa. Ta vyrábí dřevěné postavičky pro děti, kuličková počítadla, jednoduché domečky, ale také interiérové doplňky do bytu: věšáky, lněné organizéry a přikrývky. Opět je vše tvořeno v něžných odstínech a jednoduchých tvarech. Pohlazení na duši.

Nahoru