Když přijdete do obchodního centra a zamíříte do hračkářství, najdete v něm velké množství hraček, které jsou vyrobené z plastu. Dřevěných hraček tu koupíte jen minimum, což je vcelku smutné. Nejenže dřevo, jakožto přírodní materiál, působí na omak velmi příjemně, dřevěné hračky také bývají bytelnější, a proto přežívají v rodinách po několik generací. Dřevěné hračky také tolik nezatěžují planetu. Ano, můžeme se tu bavit i o kácení stromů, ale pokud vám taková hračka déle vydrží (třeba i 80, 100 let), a když už se rozbije, dokáže se v přírodě sama rozložit, je to přeci jen lepší varianta než plast, no ne?
Také ze své zkušenosti vím, že děti bývají hračkami přehlcené. Viděla jsem to (nejen) v rodině. Každá tetička přinese nějakou drobnost; jednou na svátek, podruhé na narozeniny, na Den dětí přibyde něco od babičky nebo ten malý skřítek dostane něco od rodičů za to, že byl v obchodě hodný (nemluvě o tom, kolik toho v domácnosti je, pokud doma máte víc než jednoho skřítka). Nakonec to dopadá tak, že interiér máte zastavěný hračkami všeho druhu a ani dítko samo neví, s čím si dřív hrát.
Méně je někdy více. – Jsem za to, aby dítě nebylo rozmazlené kvantem hraček, ale spíš aby se mu do rukou dostalo méně věcí, za to kvalitních a naučných. I proto jsem vám sepsala článek o lokálních firmách, které vyrábějí krásný a smysluplný dřevěný sortiment pro děti.
Ještě jedno mimochodem – už jako malá holka jsem neměla ráda dělení holka-kluk podle barev a druhů hraček, takže moje kategorizování je trošku jiné. Hračky jsem rozřadila podle způsobu hraní si s nimi či samotného druhu výrobku.
Pro nejmenší
První kategorie hraček patří pro ty nejmenší, kteří ještě leží v postýlce. Zde bych vám chtěla představit dvě značky. Kolotoč a O My Dear. Obě dvě značky mají minimalistický nádech, hračky vyrábějí v malovýrobě a ručně, a každá z nich má něco do sebe.
Kotoloč (https://www.kotoloc.cz/)
Značka Kotoloč vyrábí krásné dřevěné kolotoče nad postýlku, hrazdičky nad postýlku a také vlněné plyšáky, které se na tyto konstrukce dají upevňovat a obměňovat tak vzhled dekorace. Mají totiž různé tématické varianty – například motiv zvířátek, podzimu, vesmírných těles a raket aj.
O My Dear (https://www.omydear.cz/)
O My Dear také vyrábí hračky a interiérové doplňky do postýlek dětí. V nabídce mají taktéž dřevěné kolotoče nad postýlky, ale s trošku jinými motivy – opět dám příklad; nejvíce se mi líbil motiv deštivých mráčků (déšť, to je moje láska), ale také tu najdete třeba noční oblohu, zvířátka v lese nebo létající balóny s letadly. O My dear také nabízí dřevěná světla, která se dají pověsit na zeď, třeba právě k postýlce.
Naučné
Další kategorii jsem nazvala jako „naučnou“. Zde bych chtěla představit hračky, které mají nějakým způsobem stimulovat vývoj dítěte. I u ostatních kategorií hračky přispívají k rozvoji dítěte, ale hračky v této kategorii berme trošilinku víc naučně :)
Activity board (https://activityboard.cz)
Jako první tu pro vás mám tzv. Activity board. Jsou to multifunkční krabičky/destičky, které mají dítko naučit logickému myšlení, rozvíjet motoriku, paměť i kreativitu. Tato hračka čerpá z principu modelu vzdělávaní Montessori.
Activity board může i nemusí být celodřevěná, takže tohle berte jako takovou výjimku mezi všemi ostatními hračkami, o kterých tu píši. Tato hračka má nespočet verzí; můžete si zadat i výrobu na míru a sami si určit, jaké věci by Activity board měla obsahovat.
Guliguli (https://guliguli.sk)
Guliguli je značka, která vyrábí dřevěno-magnetické kuličkové dráhy. Vše je vlastně na dětech. To ony si totiž postaví kuličkovou dráhu, kterou potom pošlou kuličku. Je to taková dráhová stavebnice. Děti sami musí odhadnout, zda spád dráhy či směr a seskládání dřevěných koridorů je správně, a to u nich rozvíjí například prostorovou představivost nebo odhad míry a síly. No a přiznejte se, kdo z dospěláků by si takovou dráhu také rád nesestavil? ;)
Lebo mädved (https://lebomadved.sk/)
Slovenská značka Lebo mädved vyrábí naučné puzzle-mapy, folklórní pexesa či kvarteta nebo třeba 3D skládačku Vysokých Tater. Ve své nabídce mají tedy jednoduché, lehce přenosné hry, které baví lidi již několik generací, zároveň však tato značka přišla s neotřelými náměty, které do nich vkládá. Podívejte se sami.
Perfosystem (http://perfosystem.com/)
Možná, že si ještě vzpomenete z dětství na takový skládací kovový systém, ze kterého se dalo složit snad cokoliv – od autíček, přes domeček až po letadlo (mám pocit, že to byla hračka spíš generace mých rodičů, ale i mě to zastihlo). A na tomhle principu funguje i hračka do firmy Perfosystem; jen s rozdílem, že tahle stavebnice je celá ze dřeva. Vše se vyrábí v české dílně a i všechny součástky jsou vytvořené z českého bukového dřeva. Tyto stavebnice jsou vždy vyráběné na zakázku, takže si sami můžete vybrat, co si vlastně chcete sestavit – zda to bude letadýlko nebo třeba jeřáb.
Akční hračky
Teď je na řadě pohyb, a tak načněme kategorii „akčních hraček“.
Funky Monkey (https://www.funky-monkey.cz/)
Funky Monkey je značka, která vyrábí takové malé tělocvičny pro děti. V jejím sortimentu totiž najdete různé žebřiny, skluzavky, systém úchopů na lezení, žíněnky, závěsné kruhy apod. S tímto funkčním interiérovým nábytkem dokážete dětem v pokojíčku vytvořit doslova opičí dráhu, ve které nevědomky budou rozvíjet i svou tělesnou schránku.
Funky Monkey ve spolupráci se značkou Shedboards vyrábí také dětské dřevěné skateboardy.
Teď tu chci zmínit firmy, které se zabývají výrobou populárních houpacích desek. Tyto desky mají nejen děti učit balanci, ale mohou fungovat i jako hračka, například jako domeček nebo most. Možností, co s nimi dělat je mnoho. U Activity boad jsem zmiňovala, že koncepčně vycházejí z Montessori principů, houpací desky zase byly vymyšlené pro waldorfské školky.
Houpací desky (https://www.houpacidesky.cz/)
Značka Houpací desky je první, kterou chci zmínit. Vyrábí nejen tyto balanční hračky či pomůcky, chcete-li (houpací desky jsou totiž využitelné i na cvičení pro dospělé), ale mají také v nabídce tzv. učící věže (něco mezi žebříčkem, stoličkou a hračkou – viz druhá fotka) nebo třeba dětské dřevěné nádobí a pokladničky.
Huups (https://www.huups.cz/)
Druhou firmou, která vyrábí houpací prkna je Huups. Tyto desky si můžete vybrat jak v barevných, tak přírodních provedeních. Značka Huups je vlastně odnož a podznačka projektu Maty dětem pro radost (https://www.matydesign.cz/), za kterou stojí jeden šikovný tatínek, vyrábějící dřevěné hračky (původně pro svého syna, později i pro ostatní děti). Na této stránce naleznete i jiné dřevěné výrobky jako jsou dřevěná zvířátka, stavebnice, učící věže a různé kostičkové skládačky (najdete tu ale také právě tyto Huups desky).
Utukutu (https://www.utukutu.eu/)
A poslední značkou, která na našem česko-slovenském trhu lokálně vyrábí houpací desky (z těch, co tedy znám), je Utukutu. Tato značka vyrábí jak klasická minimalistická „ohnutá prkna“, ale také jejich sofistikovanější verzi. Tu můžete vidět na druhé fotce. Je to deska, která je zalomená tak, aby bylo možné k ní přidat jakousi kládu, na níž následně balancujete. Trošku vyšší level obtížnosti :)
Utukutu vyrábí i jiné hračky; například dětské chůdičky, učící věže nebo houpačky (viz první obrázek).
Závěrem tu mám značku zaměřující se na malé řidiče.
Repello (https://www.repello.cz/)
Repello vyrábí odrážedla opravu krásného designu. Odrážedla jsou dostupné ve třech variantách: pro věk 1-3, potom pro děti 2-5 let staré, která jsou celoodpružená (což by měl být na trhu unikát), a potom v provedení ‘formule’, což mi také přijde jako skvělý nápad.
Repello od konce minulého roku začalo vyrábět i dřevěná šlapací kola, která by technologii celoodpružené konstrukce měla také mít (Model 16; výroba kol na zakázku).
Na česko-slovenském trhu je výrobců s dětskými dřevěnými hračkami poměrně dost. Rozhodla jsem se tedy v průběhu psaní místo jednoho dlouhatánského článku rozdělit text na dvojčlánek.
Pokud vás výše zmíněné značky zaujaly, počkejte si i na ty ostatní (mám v rukávu ještě spoustu zajímavého). Druhá část by měla vyjít příští neděli.
– Zatím krásné dny.