sacky - uvidni foto

Eko sáčky 4x jinak

V tomto článku vám chci představit čtyři značky vyrábějící alternativní (ne-jednorázové) sáčky na potraviny. Článek jsem schválně pojala jako výčet těchto značek, protože každá z představovaných firem vyrábí sáčky trochu jinak (ty či ony sáčky jsou vhodnější na jiné věci/podmínky). Všechny níže uvedené produkty – dle mého – ale stojí za to. Stačí si jen vybrat na co přesně sáčky potřebujete a podle toho zvolit výrobek. Tak tedy jdeme na to.

1) Frusack (česká značka; https://frusack.com/)
Frusack
Zdroj: https://www.instagram.com/frusack/

První značku, kterou vám chci představit je Infiberry, která vyrábí pytlíky Frusack; ty dokonce vlastním, takže mohu vřele doporučit. Sáčky jsou plně kompostovatelné. Textílie je totiž vyrobena speciální technologií z kukuřičného škrobu. V jednom kupovaném balení naleznete čtyři velké sáčky a jeden menší (ten je vhodný například na oříšky). Údržba o frusáčky je bezproblémová, jen mi v Nila store (kde jsem je kupovala) bylo doporučeno: nedávat je do mrazáku; při umývání – nenechávat je potom dlouho sušit (třeba) na topení; nevystavovat je dlouhodobému vlhku. Tím vším se řídím a pytlíky žijí :)

Frusáčky vlastním už skoro rok a vlastně každý týden do nich nakupuji zeleninu nebo ovoce (na to jsou primárně dělané). Nikdy s nimi nebyl problém, neprotrhly se, ani se nijak jinak neponičily.

Značka šije pytlíky v chráněné dílně v České republice.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=234&v=SMfFZOECOCw

Pokud máte čas, pusťte si tento 47 minutový rozhovor s jednou ze zakladatelek značky. Určitě to není promarněný čas.

2) Saaczech (česká značka; https://www.saaczech.com/)
Zdroj: https://www.saaczech.com/

Druhou značkou je Saaczech. Tady asi už pochopíte, proč vám tu vypisuji různé varianty pytlíků; každá značka to pojala po svém…a po svém chce naší planetě pomoct minimalizovat odpad. Saaczech šije své pytlíky z vyřazených vojenských nákladních padáků (AČR; padákovina tvoří 82% materiálu, který v dílnách zpracovávají) nebo z vyřazeného polyamidu, který by jinak skončil kvůli drobným vadám na skládce.

Své produkty si firma nechává šít v chráněných dílnách v České republice, které se tímto snaží podpořit.

Zde je krátký rozhovor s tvůrci projektu Saaczech.

3) Tutoeko (slovenská značka; https://tutoeko.eu/)
Tutoeko
Zdroj: https://www.instagram.com/tutoeko/

Prapůvodně značka Tutoeko začínala tak, že dvě ženy (Mirka a Alena) začaly šít pytlíky ze starých záclon. Dnes už na práci sami nestačí, a tak jim pomáhají švadlenky v důchodovém věku z východního Slovenska (přesněji z okolí Prešova) a jejich materiál je s certifikátem Oeko Tex Standard 100.

Co mi přijde moc sympatické, na svých stránkách nejenže mají uvedené své milované švadlenky, ale také s nimi dělají rozhovory (ty si můžete přečíst na webu v sekci blog).

4)  Abreadbag (slovenská značka; https://abreadbag.com/)
Abread bag
Zdroj: https://www.instagram.com/abreadbag/

Tohle je moje vizuální srdcovka. Neuvěřitelně krásné pytlíky a utěrky z lnu, které si chystám koupit. Kdo má rád přirozené neutrální barvy by mohl tohle moje nadšení sdílet. Značka Abreadbag pomalu rozšiřuje svoji působnost i na další textilní sortiment do domácnosti (tašky, povlečení, textilní košíky aj.). Jak sama majitelka píše na webu, díky zájmu o pytlíky se mohla pustit i do dalších textilních věcí. Abreadbag produkty jsou z přírodního, chemicky neupravovaného a nebarveného, ručně šitého lněného plátna.

Produkty jsou vyráběné čistě v Slovenské republice (dokonce i dodavatelé látek jsou lokální).

Házím vám sem i odkaz na neskutečně sympatický rozhovor s tvůrkyní a majitelkou značky.

Ač jsem v článku měla sem tam osobní dodatky, které sáčky jsou mi o trošku sympatičtější, chci závěrem říct, že všechny čtyři firmy stojí za to. Každý produkt je osobitý a řeší problém ochrany přírody (i vaší peněženky, mimochodem) odlišným způsobem. Rozhodnutí, co přesně vybrat, je jen na vás :)

Nahoru