Letní design/art/food festivaly a trhy, které byste neměli minout

Letní období je plné kulturního programu a uvolněné atmosféry. Dnešní článek jsem se tedy rozhodla věnovat festivalům/trhům/marketům, které jsou nějakým způsobem naladěné na lokální vlnu, umění nebo dobré jídlo. Článek je rozdělen do tří kategorií – design, jídlo, umění – dle toho, na co se daná akce více zaměřuje. Ale neberte to úplně doslovně. K dobrému uměleckému zážitku může patřit i skvělé jídlo, a zase naopak :)

Design

Dyzajn market Prázdniny (Praha; 3. – 4. 8. 2019)

Dyzajn market – obecně – je snad ten největší festival autorské tvorby, který se v České republice koná. Akce se pořádá šestkrát do roka a určitě je o co stát. Projekt je zaměřen na lokální tvůrce, kteří jsou organizátory pečlivě vybíráni (musí splňovat podmínky lokální a autorské výroby).

Dyzajn market Prázdniny je prázdninová verze festivalu, který kromě skvělých tvůrců, přinese do Prahy i výborné jídlo. Určitě se běžte podívat…nebo ochutnat.

Více info: web, Instagram, Facebook.

Zdroj: https://www.dyzajnmarket.com/fotogalerie
Urban market (Piešťany; 9. – 10. 8. 2019)

Urban market je zase asi ten největší umělecký/designérský market na Slovensku. Koná se třikrát ročně – vždy jsou takzvané Spring/Summer/Winter edition. Letní edice Urban marketu se koná v rámci Grape festivalu, který bude v srpnu/augustě probíhat na letišti v Piešťanech.

Urban market není jen o trhovém nakupování. V rámci této akce se pořádá bohatý průvodní program, zahrnující různé přednášky s environmentálním přesahem, besedy na různá témata (i třeba ohledně cestování), autorská čtení, apod.

Více info: web, Instagram, Facebook.

Zdroj: https://www.instagram.com/urbanmarketsk/
Mint market (Zubštejn; 9. 8. 2019/ Plzeň; 15. 8. 2019/ České Budějovice 30. 8. 2019)

Mint market je konceptem trhů, které putují po celé české republice a v rámci toho představují lokální prodejce; a to nejen ty módní a umělecké, ale naleznete zde i dobré jídlo od značek jako je Nemléko, Veveraw, Janova pec apod.

Mint market v letním období můžete potkat až na třech místech: na wellness festivalu v Zubštejnu, v rámci festivalu Živá ulice v Plzni a také v Českých Budějovicích koncem léta na festivalu Město lidem, lidé městu.

Více info: web, Instagram, Facebook.

Zdroj: https://www.instagram.com/mintmarket.cz/
Prague Market (Praha; 13. – 14. 7., 27. – 28. 7., 10. – 11. 8., 24. – 25. 7. 2019)

I akce Prague Market skrývá více trhů v jednom. Jak je z názvu patrné, trhy se konají v Praze, na Náměstí republiky. Zde se prezentuje autorská tvorba, móda a originální design především českých, ale i zahraničních tvůrců.

Prague Market je vždy o víkendech, takže pokud budete mít nějakou klidnější sobotu nebo neděli, určitě se zde zastavte (vstup je zdarma).

Více info: web, Instagram, Facebook.

Zdroj: https://www.instagram.com/praguemarketcz/
Um trh (Praha; 27. – 28. 7., 3. 8., 24. – 25. 8. 2019)

I Um trh, tedy Umělecký trh, má své kouzlo a můžete tu najít spoustu zajímavé inspirace. Setkáte se zde s handmade tvorbou, dobrým jídlem, obrazy či živou hudbou. Um trh se koná v centru města (místem se občas mění, tak se podívejte přímo na stránky, kde v které datumy zrovna bude) a má svou nezaměnitelnou atmosféru.

Více info: web, Instagram, Facebook.

Zdroj: https://www.instagram.com/umtrh/

Jídlo

Do této sekce jsem zařadila trhy, které prodávají produkty našich (českých/slovenských) farmářů nebo jiné lokální výrobky a nebo(!) zde můžete koupit něčím unikátní sortiment. Jelikož dobré jídlo je dobré jídlo, a když dobré jídlo jíte, většinou mlčíte, tak vám sem dávám stručný seznam míst, které mě zaujaly.

Pokud vás přesně zajímá, kdo na daném trhu prodává, rozklikněte si weby trhů, mají to tam napsané.

Na většině z těchto mnou vybraných trhů/tržnic se nenabízí pouze potravinářský sortiment. Má to i designérský přesah, a tak tu najdete i handmade výrobky, lokální módu, šperky atd. První sekce článku byla více o designu, i když i tam najdete lokální potraviny. A tato sekce je zase opačná – převaha jídla, ale i tak tu narazíte na lokální tvorbu :)

Tržnice Brno (Brno)

Info: web, Instagram, Facebook

Zdroj: https://www.instagram.com/trznicebrno/
Trhy na Jiřáku (Praha)

Info: web, Instagram, Facebook

Zdroj: https://www.instagram.com/trhy_na_jiraku/
Trhy co se hledají (Ostrava)

Info: Instagram, Facebook

Zdroj: https://www.instagram.com/trhycosehledaji/
Manifesto market (Praha)

Info: web, Instagram, Facebook

Zdroj: https://www.instagram.com/manifesto.market/
Stará tržnica (Bratislava)

Info: web, Instagram, Facebook

Zdroj: https://www.instagram.com/staratrznica/

Architektura a umění

V rámci měst a městeček se pořádá mnoho divadelních, hudebních či jinak kulturních festivalů. Stačí se jen podívat na kulturní programy daných míst. Takových akcí je opravdu plno, takže vás tu nebudu zahlcovat nestravitelnými informacemi. Místo toho jsem vám vybrala dva trošku jiné festivaly…zaměřené čistě na tvorbu.

Landscape festival (Ostrava; 30. 5. – 10. 10. 2019)

Landscape festival se zaměřuje na krajinářskou architekturu. Tento projekt vznikl z popudu, že krajinářské architektuře se v České republice věnuje málo prostoru a veřejnost o ní moc neví. Landscape festival se tedy snaží běžnému člověku přiblížit různé formy krajinářské architektury a vybídnout ho k reakci. Letošní téma a celý festival je situován do historického centra Ostravy (minulý rok se konal v Praze), odkud vybíhá do dolní oblasti Vítkovic a ostravské městské části Mariánská Hora. Trasa není náhodná. Landscape festival se snaží reagovat na aktuální výzvy ostravského městského prostoru a testuje (ne)propojenost jednotlivých městských částí.

Více info: web, Instagram, Facebook.

Zdroj: https://www.instagram.com/landscapefestival/
Umění ve městě (České Budějovice; 5. 6. – 30. 9. 2019)

Sochařská výstava Umění ve městě má každý rok jiné téma; řešící jinou výzvu. Letošní ročník se snaží popasovat s 3D technologií v umělecké tvorbě. Ta byla vytvořena tak, aby již předem pamatovala na místo (přírodu, město), do kterého by měla být následně zasazena. Jak se tvůrci s tématem popasovali se sami můžete přijet podívat.

Samotné skulptury jsou rozmístěné na více stanovištích. Kde přesně sochy najdete se dozvíte na webu, v sekci „Mapa“.

Více info: web, Instagram, Facebook.

Zdroj: https://www.instagram.com/umenivemeste/

Tak. Můj seznam je u konce. Bohužel se ke mně více dostaly české projekty, i když jsem se snažila být opět půl na půl (podchytit české i slovenské akce). Ale jelikož tu máme letní období, kdy spousta lidí nemá problém se vybrat na festivaly a kulturní akce křížem krážem přes celou republiku, tak si myslím, že větší vzdálenost v tomhle případě vůbec nevadí. Výlet se dá udělat i na takovéto akce či trhy…spojit návštevu města s něčím zajímavým :)

Ale kdyby někoho z vás přeci jen napadli ještě nějaké akce se stejným nábojem, podělte se o ně do komentářů. Bude to ku prospěchu všem ;)

Nahoru