Lokální ponožková edice: hravé i elegantní designy

Lokální ponožková edice: hravé i elegantní designy

Ponožky. Základní kousek šatníku. Když se řeknou ponožky, asi většinu z nás napadnou v obyčejném – černém nebo bílém – provedení. Poslední roky ale ponožky/podkolenky/punčochy zažívají boom v různých barevných kombinacích nebo s potisky či veselými motivy. A tak vám tu dnes představím nejen jednoduché, lehce kombinovatelné designy od lokálních značek, ale i trochu extravagantnější zpracování, která mohou v outfitu fungovat jako akcent; takový bod pozornosti celého vizuálu.

Jeej design (https://www.jeejdesign.sk/)

Jako první bych vám chtěla představit slovenskou značku Jeej design. Tuto značku jsem našla přes elegantně vypadající podkolenky, které hned upoutaly mou pozornost. Měly totiž nenucený jednoduchý design, a právě tím mi přišly sympatické. Někdy na vás právě to jednoduché a minimalistické dokáže zakřičet více než pestrobarevné a plné vzorů.

Jeej design vyrábí jednak podkolenky, nadkolenky a ponožky pro celou rodinu, ale také trička, tílka a čepice z merino vlny. Značka si celkově zakládá na kvalitě materiálů a zpracování samotných výrobků. Určitě vám doporučuji nakouknout k nim na web, protože minimalistické a kvalitní kusy oblečení se v šatníku hodí každému.

Jeej design najdete také na Facebooku a Instagramu.

Zdroj: https://www.instagram.com/jeejdesign/
Muhehe design (https://www.fler.cz/muhehe)

Muhehe je hravá česká značka, která se snaží pojmout obyčejné punčocháče trochu jinak. Spolupracuje s šikovnými ilustrátory a jejich práci ručně natiskává právě na punčochy, čímž vzniká originální produkt, se kterým dokážete vyčnívat z davu. Je jen otázkou, jak moc si dovolíte být odvážní – značka nabízí jak větší ilustrace na punčoškách nebo menší, které jen lehce naznačují, že vás móda baví. Punčochy navíc značka nabízí v nepřeberném množství barev, takže si dokáže vybrat každý.

Značka Muhehe sice web nemá, ale najdete je jako tvůrce na Fler.cz nebo můžete navštívit jejich sociální sítě: Facebook či Instagram.

Zdroj: https://www.instagram.com/muhehe.design/
Poko Loko pančuchy (https://pokoloko.sk/)

Na slovenské scéně se také objevila jedna značka, která si hraje s potiskem na barevných punčochách, které nazývá „celonožky“. Tato značka – Poko Loko – má nádherné designy potisků; ať už hledáte květinové či zvířecí vzory nebo vtipné či tématické náměty (například notový záznam pro milovníka hudby). Stačí se jen podívat do jejich nabídky.

Potisk celonožek je dělán pomocí ručního sítotisku, takže v rukou budete držet opravdu originální produkt.

Mimo to, že na jejich webu najdete eshop plný punčoch, najdete tu i (v sekci „Blog“) návody, jak si punčochy s potiskem sami vyrobit nebo jak se o zakoupené punčochy starat, aby vám dlouho vydržely a jiné užitečné rady.

Poko Loko můžete sledovat také na Facebooku nebo Instagramu.

Zdroj: https://www.instagram.com/pokolokopancuchy/
Fusakle (https://www.fusakle.sk)

Fusakle jsou jednou z nejznámějších slovenských značek na našem trhu vyrábějící ponožky. Proslavily se především svými veselými a důvtipnými vzory, ale v nabídce mají i méně nápadné designy.

Jejich ponožkové edice jsou navržené vždy s nějakou tématikou; například v rok výročí Československé republiky to byly vzory přesně na toto téma. Teď na jejich webu najdete kolekci „Česko-Slovenských míst“ nebo zpracované vzory z večerníčků.

Fusakle jsou z velice kvalitního a příjemného materiálu; sama nejedny doma mám, takže je můžu s čistým svědomím doporučit.

Pokud vás značka zaujala, podívejte se na jejich web. Mají tam toho mnohem víc.

Fusakle také najdete na Facebooku a Instagramu.

Zdroj: https://www.instagram.com/fusakle.sk/
Splanch (https://www.splanch.cz/)

Značka Splanch je pro milovnice tlumenějších a tmavších barev jako jsou odstíny rudé, okrové, smaragdové a hlavně černé v kombinaci s bílou. Najdete u nich i jiné barvy, ale když jsem si procházela jejich nabídku punčošek, zrcadlila se mi tam hlavně tato barevná škála.

Splanch dělá ruční sítotisk na barevné punčocháče. Barvy, které na potisk používá jsou ekologicky odbouratelné. Celý design produktů je čistě jejich originální práce, a tak kdo má rád nevšednost, určitě si u značky Splanch vybere.

Kromě punčoch na webu najdete i sítotiskový design na plátěných taškách či látkových batůžcích nebo tričkách.

Pokud chcete značku lépe poznat, podívejte se na jejich Facebook nebo Instagram.

Zdroj: https://www.instagram.com/s.planch/
V páru (https://www.vparu.cz/)

Česká značka V páru mě zaujala svým nápadem – ponožky se cvočky, které pak následně tvoří pár, a v pračce se vám tak nepoztrácejí. Taková maličkost, ale jak geniální. Mimo to nabízejí i ponožky bez cvočků, takže kdo na takové vychytávky není, může zvolit klasiku.

Značka V páru vyrábí své výrobky na Vysočině a ponožky mají většinou minimalistické provedení (nějaké proužky, jindy tečky či barevné segmenty, ale vcelku v jednoduchém duchu).

Značka také nabízí službu „perioda“ – předplatné ponožek (člověk si zvolí dobu, po kterou chce dostávat ponožky, zaplatí, a pak mu každý měsíc chodí jeden pár ponožek domů). Tato služba může být skvělým tipem na dárek pro někoho blízkého.

V páru najdete i na Facebooku a Instagramu.

Zdroj: https://www.instagram.com/v_paru/
Elpida pro seniory (Ponožky od babičky) (https://shop.elpida.cz/)

Závěrem tu mám charitativní projekt, který zahřeje nejen druhé, ale i vás samotné. Jde o projekt od Centra Elpida – „Ponožky od babičky“. Babičky zapojené do tohoto projektu pletou ponožky, které se následně prodávají a z prodeje jde jedna třetina peněz samotným pletařkám, jedna třetina na náklady projektu a poslední třetina na podporu seniorů v rámci centra Elpida (to se snaží, aby senioři v České republice žili svůj život plnohodnotně; aby se cítili potřební a aby jejich život dával smysl).

Ponožky se pletou z darovaných klubek vlny; jde tedy o upcyklaci. Vlnu na ponožky můžete centru darovat i vy – pokud máte doma třeba starý nepoužívaný svetr, můžete ho rozplést a klubka vlny darovat.

Pokud vám chybí nějaké opravdu teplé ponožky na zimu a chcete podpořit dobrou věc, můžete se inspirovat a zakoupit si právě ponožky od Elpidy. Uděláte tím radost nejen sobě, ale i druhým.

Elpida funguje i na Facebooku a Instagramu.

Zdroj: https://www.instagram.com/elpidaproseniory
Nahoru