Lokální tipy na (vánoční) dárky I.

Lokální tipy na (vánoční) dárky I.

Každý rok vídám spousty článků na téma Vánoce a dárky, a tak jsem si řekla, že letos i já do tohohle vánočního frmolu jeden článek přidám. Od doby, kdy se víc soustředím na lokálno – a lokálně nakupuji – se snažím i rodinným příslušníkům kupovat dárky, které by tuhle moji podmínku splňovaly. Neznamená to ale, že pokud vím, že někdo z rodiny po něčem touží a neshoduje se to s mou filosofií, že mu danou věc nekoupím. Nechci násilně propagovat své hodnoty a myšlenky. Ale – pokud mám nápad (a naději, že se daná věc bude líbit), snažím se lokální značky podpořit i v nákupech pro ostatní. A letos mi to vyšlo ve velkém (jen jeden dárek pro rodinného příslušníka nemám z lokálna).

Tento článek není jen obyčejným článkem o tipech na dárky. Zde vyjmenované věci jsme reálně s přítelem pro naše rodiny nakoupili (rodina má zákaz tento článek číst; doufám, že to dodrží). Tak vás třeba něco inspiruje.

Pozn.: A pokud jste si všimli, tento článek je označen jedničkou, protože do Vánoc vydám ještě jeden takový.

Slovegán

https://slovegan.sk/

Tradičně netradiční kuchařka. Asi tak bych Slovegán nazvala. Napsala ji Nikoleta Kováčová nebo chcete-li Surová Dcérka, která veganství prezentuje světu. I když vegan nejsem, její nenásilná forma mě leckdy nutí k zamyšlení; a nejen z důvodu ekologie. Pokud někdo dává podnětné myšlenky a inteligentní náhled na věci, má to u mě zpětnou vazbu.

V kuchařské knize Slovegán najdete slovenské (nebo spíše středoevropské) jídla jako je segedínský guláš, halušky, pirohy, knedlík aj., udělané ve veganské verzi (polévky, hlavní jídla, deserty aj.). To mi přišlo opravdu zajímavé, protože do své pražské domácnosti nekupujeme tolik živočišných produktů a celkově máme spíše lehčí stravu (i když jak sama Nikoleta říká – veganské jídlo nemusí nutně znamenat lehké a zdravé jídlo).

Samotná kniha je navíc vyrobena lokálně (víc se můžete dozvědět ve videu Surové Dcérky: https://www.youtube.com/watch?v=QzWy8KLKAqM).

S přítelem nás to na tolik zaujalo (a já navíc Surovou Dcérku dlouhodobě sleduji na Youtube), že jsme koupili dvě knihy. Jednu jako budoucí dar a jednu pro nás.

Já a ty

https://www.jaa-ty.cz/

Od značky Já a ty jsme si minulý rok s přítelem koupili dřevěné vánoční ozdoby, které jsou opravdu nádherné a už se těším, až si je pověsíme na stromeček. Letos jsme u nich opět nakupovali; tentokrát dárek pro mého brášku. On se totiž věnuje hudbě a když jsem tento motýlek viděla, přišlo mi, že na mě volá „kup mě, udělám pod stromečkem radost!“. A tak bylo jasno. No není nádherný?

A s kvalitou jsem opět moc spokojená. Krásná práce.

Značka Já a ty vyrábí nejen dřevěné motýlky a vánoční ozdoby, ale také třeba kožené pásky s dřevenými přezkami. Ale tím jejich portfolio zdaleka nekončí. Mají v nabídce i jiné dřevěné dekorace do interiéru, dřevěné zápisníky, šperky, manžetové knoflíčky, … Zkuste mrknout na stránku, třeba vás něco zaujme. A pokud by vás jejich práce oslovila, ale nějaký konkrétní výrobek zrovna ne, mám takový pocit, že jde vyrobit věc i na míru (takhle právě vznikl minulý rok tento Symphony motýlek; teď už je ve stálé nabídce).

Renovality

https://www.renovality.cz/

A teď ke kosmetice. Značku Renovality mám ve velké oblibě. Sama ji používám již nějakou dobu a také jsem pár produktů od nich už podarovala. Například hyaluronové sérum je oblíbené nejen mnou, ale i mamkou. Nebudu vám tu tvrdit, že vidím nějaké velké změny ve tváři – ostatně, někdy mi je tipováno o hodně let míň, než mi ve skutečnosti je (naposledy na Designbloku byl dotaz, zda mi bylo už 18; nechtěli mě pustit do jedné výstavní sekce) – ale pocitově mi sérum dělá dobře. Používám ho na okolí očí, krásně pokožku vypne a ochladí, ale také jako primer pod make-up. Je to skvělý pocit. Mamka si ho také vychvaluje, takže sérum skončilo opětovně v nákupním košíku (a nejen moje mamka ho dostane od Ježíška).

Dále jsme objednávali kosmetickou klasiku – arganový olej. Ten se snad nikdy u nikoho neztratí (používám ho do mokrých vlasů na výživu, a stačí ho tak málo). A do fotky jsem vám přidala i meruňkový olej; ten doma také máme a používáme ho na zábaly vlasové pokožky.

Papelote

https://www.papelote.cz/

Od Papelote jsme si s přítelem objednali diáře. Už je to vlastně druhý rok, co si budeme diáře navzájem „vyrábět“. Vysvětlím. Před třemi lety jsem příteli podarovala diář (také od Papelote) s osobními vpisky a obrázky, abych ho na vedení diáře naučila. Fungovalo to. Minulý rok (protože byl z toho nápadu nadšený) za mnou sám přišel, že by se chtěl také kreativně vyblbnout, a zda si diáře tentokrát nedovyrobíme vzájemně. Tak se z toho stala taková tradice…že si k Ježíškovi navzájem vyrábíme diáře s milostnými vzkazy, vtipnými kresbami, hádankami, citáty, ale i s úkoly na daný týden.

Takový dárek je jeden z nejkrásnějších, protože je hodně osobní a celý rok ho nosíte u sebe.

A právě na tohle dovyrábění diářů již třetím rokem používáme diáře od české značky Papelote. Nějak nám formátově vyhovují, mají minimalistický design (jak obalově, tak vnitřkem; nejsou tam nějaké zbytečné stránky na víc) a je to čistě česká produkce.

Beton by Jakub Velinský

https://jakubvelinsky.cz/

Posledním tipem v tomhle článku jsou betonové hodiny od českého designéra Jakuba Velinského. Tohle teda není dárek, který budeme dávat na Vánoce; již jsem ho darovala příteli v létě. Léto neléto, zima nezima…podle mě se takový originální interiérový doplněk dá darovat kdykoliv.

Hodiny jsou krásné a bitelné, jen vás předem chci upozornit – což jsem si já sama neuvědomila – že to není budík. Velikostně by to odpovídalo (protože to akorát pasuje na noční stolek) a trošku jsem byla zklamaná, když jsem zjistila, že to nemá alarm. Co už. I tak nám dělají v bytě parádu a určitě koupě nelituji.

Tyto malé betonové hodiny se dají také pověsit na zeď; a kdyby vám přišly na zdi až moc malé, podívejte se na web – v nabídce jsou i rozměrnější produkty.

Nahoru