Moderní květinářství: kytice z lokálních květů

Moderní květinářství: kytice z lokálních květů

Když jsem byla mladší, neměla jsem ráda obdarovávání řezanými květinami. Vždy mi takového kvítí přišlo líto; že pro lidskou marnotratnost bude květina žít ještě pár dní a to je vše.

Jak šel čas a já květiny stejně dostávala, tak jsem si na ty řezané krásky přivykla. Obdarovávání od milované osoby květinou člověka prostě potěší. I když řezaných květin nedostávám mnoho, dostala jsem se tímto do jakési vlastní názorové rozepře, kterou do dnešního dne nijak nedokážu překlenout. Také se ve mě sbírá taková ta lítost nad květinami, které jsou již v obchodě poničené a lidé okolo nich bez povšimnutí projdou a vezmou si ty (pro ně) hezčí. A tu konečně přemostím k samotnému článku…

V této mé úzkosti jsem se začala zamýšlet nad tím, jak je vlastně i květinářství dost „špinavé odvětví“. Lidé povětšinou registrují jen vlastní plán; koupit sobě či druhému květinu, která potěší, možná i dojme. Tečka. Ale to všechno. Co je zatím už nevnímají. Neptají se po otázkách: kde byla rostlina pěstovaná? Odkud pochází? Je plná chemikálií nebo je čistá? Kdo na ní musel pracovat a kolik dostal zaplaceno?

Pokud budeme paušalizovat (pozn.: což nerada dělám, ale tahle zkratkovitost se mi sem teď hodí), člověk je tak trošku ignorant.

Jelikož se v článku chci spíš věnovat samotným lokálních květinovým farmám, a ne problematice dovozových řezaných květin, nechávám vám tu odkaz na článek, ve kterém je daná věc dobře vysvětlena: https://www.ecofuture.cz/clanek/kvetinove-farmy-a-ne-ekologicke-pestovani (například jsem se tu dočetla, že i květiny mohou na sobě nést certifikát Fairtrade, o čemž jsem vůbec netušila apod.). Zde se také odkazuje na film Kvetoucí obchod, který vám také doporučuji shlédnout (https://www.csfd.cz/film/331641-kvetouci-obchod/prehled).

No a teda…jak jsem se nad touto věcí začala zamýšlet a celkově žít myšlenku lokálna, květinové farmy a udržitelnější způsob pěstování květin si mě sám našel. Neříkám, že si žádnou květinu z obchodu nekoupím nebo že jsem žádnou takovou od té doby nedostala. To bych lhala. Ale myslím, že začátek všeho je v uvědomování si, že to jde i jinak. A v tomhle článku se s vámi chci podělit o firmy, které to dělají jinak a od kterých bych si ráda kytice kupovala :)

1) Kytky od potoka (Velké Přílepy; https://www.kytkyodpotoka.cz/)

Hned první farma, kterou vám chci představit, si nese svůj osobitý příběh o tom, jak některé věci člověk neovlivní a kořeny našeho původu se nakonec stejně ozvou a člověk se navrátí k tomu, co budovali jeho předci. A tak nejenže paní majitelka začala budovat květinou farmu, ale také opravovat rodinný statek. Ostatně přečtěte si ten příběh sami: https://www.kytkyodpotoka.cz/l/kvetinova-farma-pribeh/, je to moc krásně napsané.

Kytky od potoka, se soustředí na pražský region; pěstují a následně prodávají sezónní kytice, které si je možné vyzvednout u nich v ateliéru (na statku) nebo na odběrných místech v Praze (v Dejvicích: obchod Čaje byliny, v Karlíně: Kafe Karlín a nebo v Roztokách: podnik Kofííí). Také je možné si (po Praze) objednat dovoz květin přímo do domu. Co mě velice zaujalo je služba „Květinové předplatné“, kdy si již předem zarezervujete určitý počet kytic, které vám pak ve vybraných termínech chodí domů (nutno podotknout, že tahle služba platí od dubna do října z důvodu sezónnosti květin). Také si květiny od nich můžete objednat například na svatbu.

Kytky od potoka své květy pěstují bez chemie a dokonce nabízejí i kurz, na kterém vám poznatky –jaknato- předají.

Firma funguje i na Instagramu a Facebooku.

kytky od potoka foto
Zdroj: https://www.instagram.com/kytkyodpotoka/
2) Květiny z venkova (Český ráj; https://www.kvetinyzvenkova.cz/)

Květiny z venkova je další zajímavý projekt, který taktéž vznikl od srdce, i když z jiného pohnutku; z vlastní svatby, na kterou si dekoraci nevěsta vyráběla sama. A přesně takový sortiment tu nabízejí: květinou výzdobu na svatbu, kytici pro nevěstu, věnečky do vlasů pro družičku, kytice na svatební stůl a tak dále. Najdete zde vše, co se týká svatby a krásných květin.

V základu květinových vazeb, od Květin z venkova, jsou anglické růže David Austin, které jsou následně doplňovány dalšími kvítky. Růže dodávají romantický nádech (však je to snad ta nejklasičtější květina pro ženu), zároveň ostatní květy napovídají o konceptu přirozenosti, kterým se farma řídí.

Květiny jsou na farmě hnojeny taktéž přírodně a na zalévání se zde používá dešťová voda; ostatně jsme v Českém ráji – neumím si ani představit, že by to zde fungovalo jinak :)

Květiny z venkova jsou také na Instagramu.

kytky z venkova foto
Zdroj: https://www.instagram.com/kvetinyzvenkova
3) Ateliér Jarabina (Bratislava; http://jarabina.com/)

A přesuňme se na Slovensko.

Ateliér Jarabina není přímo květinová farma, ale jak z názvu vyplývá květinový ateliér, který se zabývá designem kytic; vázáním a tvorbou květinové výzdoby (objednávaných ať už svatby nebo na jiné společenské akce). Proč tu ale tento ateliér má své místo je jejich filosofie, která je stejná jako ostatní zmíněné koncepty. Květiny se snaží odebírat od lokálních pěstitelů, kteří se taktéž řídí ročním obdobím a dle toho nabízejí dané květiny (= co právě roste, to je v nabídce).

Celé kytice se v ateliéru tvoří jen z přírodních materiálů. Jarabina také spolupracuje s lokálními produktovými designéry, jejichž výrobky (například vázy apod.) jsou v ateliéru ke koupi.

V ateliéru Jarabina se pořádá i workshopy – vždy na nějaké téma, například vázání věnců nebo aranžování kytic. Pokud byste měli zájem něco takové absolvovat, doporučuji sledovat aktuality na webu: http://jarabina.com/workshopy/.

Jejich nádherné výtvory můžete společně se mnou obdivovat na Instagramu nebo na Facebooku.

atelier jarabina foto
Zdroj: https://www.instagram.com/atelier_jarabina/
4) Veternice (Hodkovce; https://www.veternice.sk/)

A jako poslední vám tu představím koncept, který vznikl na východním Slovensku, poblíž Košic. Veternice je rodinná farma, která se taktéž rozhodla jít ekologickou cestou a začala pěstovat květiny nejen s velkou láskou, ale hlavně v souladu s přírodou.

Jelikož je to farma sídlící u Košic, tak i rozvoz/dovoz květin se koná jen v této lokalitě. Květiny si lze také vyzvednout na odběrném místě v Košicích (Motion studio, Košice) anebo si můžete udělat výlet a přijet si pro ně přímo na farmu.

V nabídce květinové farmy je jak klasická kytice, tak si u nich můžete objednat květiny na svatbu. Taktéž nabízejí „Květinové předplatné“ (funguje to stejně jako u Kytek od potoka).

Jak sami píší, každá kytice je jiná. Květiny nikde neskladují, když tvoří vazby, vždy je to z čerstvě natrhaných rostlin, a tak vám mohou zaručit originalitu, krásu a tu nádhernou vůni čerstvých květů. Ostatně, jak přenádherné květiny pěstují můžete obdivovat i na úvodní fotografii tohoto článku.

Veternice najdete taktéž na Instagramu, tak i na Facebooku.

veternice foto
Zdroj: https://www.instagram.com/veternice_kvetinova_farma/

– Když se člověk začne o dané téma zajímat, zjistí že takových květinových konceptů je vícero. Já jsem vám dnes představila čtyři z nich; a možná v budoucnu k nim přibudou i další ;)

Nahoru