Moderní květinářství: pokojové rostliny

Moderní květinářství: pokojové rostliny

Pokojové rostliny se dají sehnat různými způsoby. Můžete je koupit v běžných květinářstvích či v hobby marketech nebo – pokud máte možnost od někoho, kdo už květiny pěstuje – si vzít řízky či malé sazeničky, a nebo – a to je to, co vám zde chci představit – existují projekty, které jsou na pomezí všeho: nazvala bych je květinářství s přidanou hodnotou. Jsou to koncepty, které volí osobnější přístup k rostlinám a většinou je provozují lidé, kterým záleží nejen na prodávaném rostlinstvu, ale také na přírodě všeobecně. Některé jsou více ekologické, jiné trošku méně, ale za mě jsou to pořád lepší alternativy k rychlopěstírnám z běžných obchodních center a květinářství.

Ještě poznámka – snažím se vyhledávat projekty z celého českého i slovenského území. Bohužel, ne vždy se dostanu za hranici velkých měst. Neberte to jako diskriminaci zbytku krajiny, ale když tam ty projekty jednoduše nejsou, tak nejsou. Naštěstí v některých případech funguje i eshop :)

Kvítka v bytě (Brno; https://kvitkavbyte.cz/)

Brněnská prodejna pokojových rostlin, Kvítka v bytě, je opravdu dobrým příkladem osobního přístupu k pěstování rostlin. Květiny zde pěstují v terakotových květináčích, které jsou nejen ekologičtější, ale i prospěšnější pro samotnou rostlinu. Tím, že si zakládají na využívání keramiky místo plastu, tak také pořádají keramické kurzy, kde si můžete takový květináč sami vyrobit. Pokud pochybujete o své zručnosti nebo vás keramika nebaví, mají v nabídce i nádherné květináče od lokální značky Kera, které vám v interiéru udělají parádu.

Kvítka v bytě na svém instagramovém účtu také radí, jak o rostliny pečovat a jak bojovat proti škůdcům. Mimo jiné majitelky konceptu také vydaly dvě knihy na téma péče o pokojové rostliny. V celém projektu Kvítka v bytě je prostě vidět láska k rostlinám. Není to jen pouhé květinářství. Můžete se s nimi poradit ohledně pěstování rostlin, odnést si od nich kus přírody, ale i lokální design.

Kvítka v bytě mají eshop, kde jsou zelené kamarádky ke koupi. Větší nabídku rostlin mají ale ve svém brněnském ateliéru (přeci jen je lepší si květinu osobně vyzvednout).

Kvítka v bytě můžete také sledovat na Facebooku a Instagramu.

Second handed flowers (Praha)

Second handed flowers je projekt na záchranu rostlin, které v našich končinách už žijí, ale nemají svého majitele. Prodávají se zde vlastně kytky z druhé ruky. Slečna, která za projektem stojí tyto květiny vykupuje/sbírá od majitelů, kteří se již o tyto rostliny starat nechtějí/nemohou, dále je přesazuje a opečovává a poskytuje jim pak možnost nového domova.

Pokud tedy uvažujete o koupi nějaké rostliny do bytu, zkuste se nejdřív podívat na instagramový profil Second handed flowers – třeba vás nějaká osloví a navíc pomůžete přírodě, protože si nebudete kupovat nově dovezenou květinu, čímž se sníží uhlíková stopa.

Mimochodem – Second handed flowers je i na Facebooku.

Plantizia (Bratislava; https://plantizia.sk/)

V Bratislavě můžete narazit na zajímavé květinářství Plantizia. Respektive – zakladatelé Plantizie (pokud jsem dobře vyčetla) původně pod tímto názvem provozovali pouze eshop (a sociální sítě) a v roce 2019 k tomu otevřeli obchod Prírodno, kde nabízejí svůj sortiment ohledně květin a dekorací, plus zde nabídli prostor pro značky s přírodní kosmetikou (především tu mají zastoupení lokální značky jako je Kvitok, Musk, Ponio, Pánbach aj.).

Projekt Plantizia se snaží o osobnější přístup k rostlinám; nenabízí kvanta pokojovek, ale pár vybraných; na jejich instagramovém účtu pak najdete spousty rad, jak se o rostliny starat, co, kdy a jak řízkovat, sázet, stříhat, jak zalévat apod.

Plantizia má eshop a rozváží po celém Slovensku.

Plantizia funguje také na Facebooku.

Svokrine jazyky (Bratislava; https://svokrinejazyky.sk/)

Obdobným projektem je pak květinářství Svokrine jazyky. Jde o koncept, který se snaží o prodávané rostliny pečovat individuálně, v malém, spolupracují s česko-slovenskými designéry, od kterých odebírají květináče, stojany na rostliny aj. produkty. Na stránkách také nabízejí mechové obrazy, které v posledních letech získaly na popularitě (ty vám na zakázku vyrobí).

Na webu v sekci Rastlinopédia pak najdete popisy a rady, jak pěstovat jednotlivé druhy pokojových rostlin. Skvělé na těchto moderních květinářstvích je i to, že předávají informace o (ne)jedovatosti nabízených rostlin. Většinou mají na eshopu rozepsáno, zda je rostlina vhodná pro zvířata či děti, což je velice důležitá informace. – Pokud si i tak nevíte rady co a jak dělat, v této sekci najdete i formulář pro případné dotazy.

Svokrine jazyky rozvážejí sortiment po celé Slovenské, ale i České republice (také je možný osobní odběr v jejich kamenné prodejně).

Pokud se o projektu chcete dozvědět víc, podívejte se na jejich sociální sítě: Facebook a Instagram.

Canned plants (Ostrava)

Na závěr pro vás mám ještě jeden opravdu ekologický projekt, který se jmenuje Canned plants.

Slečna, která tento projekt spustila, sbírá použité plechovky a sadí do nich rostliny, které by možná jinak skončily v koši. Propojuje tak záchranu květin a využití již využitých vyrobených věcí – v tomto případě plechovek. Jelikož si vybírá designérsky opravdu zajímavé plechovky, tak takováto rostlinná dekorace může být v interiéru opravdu působivým a netradičním prvkem.

Pokud vás projekt zaujal, najdete ho na Facebooku a Instagramu.

Mimochodem, slečna startuje druhý projekt s plechovkami: Canned candles – ručně dělané sojové svíčky v plechovkách, které by se jinak taktéž vyhodily.

Nahoru