Národní zemědělské muzeum: Laboratoř ticha oáza pro velkoměšťana

Národní zemědělské muzeum: Laboratoř ticha oáza pro velkoměšťana

Lokalita: Česká republika, Praha

Web: https://www.nzm.cz/

Tento týden jsme se byli s přítelem poprvé podívat do pražské pobočky Národního zemědělského muzea. Pro upřesnění: muzeum má více poboček: Prahu, Čáslav, Kačinu, Ohradu, Valtice, Znojmo a Ostravu.

Do žádného muzea/galerie nechodím tak, že bych si šla prohlédnout všechno. Asi to je i deformace z oboru, kdy nám už od střední říkali, že nejlíp uděláme, když vždy navštívíme jen jednu expozici, abychom si neovlivňovali estetický prožitek dalšími vjemy. A tak to praktikuju. Takže jsme se s přítelem rozhodli, že v úterý (pondělky mívají galerie a muzea zavřeno) půjdeme do Národního zemědělského muzea na jednu konkrétní výstavu: Laboratoř ticha.

Laboratoř ticha

Tato výstava byla původně umístěna v českém pavilonu na Expu 2015, které v ten rok probíhalo v Miláně. Tam jsme s přítelem plánovali jet, ale nakonec to nevyšlo. O to víc mě potěšilo, že právě část z Expa je v muzeu vystavena. Bylo jasno – sem musíme jít!

Já a přítel jsme z těch, co vyhledávají klid a ticho. Expozice proto pro nás byla jako pohlazení na duši. A vychytali jsme to nejlíp, jak jen bylo možné, protože za celou dobu prohlížení nikdo další nepřišel. Všechny prožitky jsme měli jen a jen pro sebe.

Smysl Laboratoře ticha je v poslouchání a vnímání lesního ekosystému. Jsou zde udělaná dvě stanoviště, na které když se postavíte, kamera začne snímat detaily z přírody. Zároveň se začne měřit hlasitost samotné zeleně (vy byste měli být potichu). Až bych to celé nazvala meditací, protože člověk je úplně vytržen z městského ruchu a mentálně poslán někam do hlubokých lesů k říčnímu potoku.

Mini zastávkou nám byla i expozice Voda v krajině, která vypadala taky skvěle.

…co se mi ještě v muzeu líbilo byl odkaz na to „Národní“ v názvu; po patrech rozepsaná česká hymna:

Když už budete v muzeu, vyjděte i střechu. Je odtud nádherný výhled na Prahu. Proto tento článek zařazuji i do kategorie “Typy na zajímavá místa”.

(Pozn.: Po publikování článků jsem se dozvěděla, že Laboratoř ticha je do 31. 5. 2019 uzavřena z důvodu rekonstrukce.)

Nahoru