K novodobému folklóru jsem se dostala kdysi dávno, a to úplnou náhodou. Myslím, že to bylo přes Renátu Gyöngyösi, maďarskou návrhářku, a její přehlídku z roku 2011 (Metallic folklór), jejíž modely šatů mě naprosto uhranuly. Bylo to folkórní, ale jaksi jiným způsobem. Neotřele. Moderně. Punkově.
Jak šel čas, zapomněla jsem na tuhle osobitou přehlídku. Po letech, když se mi na Instagramu začaly objevovat slovenské značky, které se vydaly také tímto směrem, jsem si vzpomněla, že už kdysi dávno jsem něco takového obdivovala. (Pozn.: Nejsem moc velký fanoušek českých a slovenských tradičních krojů – Proč tomu tak je? To je na delší povídání. – Folklór v moderním pojetí mě ale baví.) A tak jsem nanovo a znovu propadla kráse tradičního v moderním kabátě.
Hlavně na Slovensku je v posledních letech renesance folklóru. Vznikla například hudebně-taneční soutěž Zem Spieva, na přebalech knih můžeme vidět folkórní motivy a začaly se vynořovat i módní značky, které propojují městskou módu s tradičními prvky. Dokonce některé značky začaly folklór vkládat i do svatebních šatů…ale to bych předbíhala.
Ač pro mě i ‚maďarské‘ znamená lokální, chci vám tu představit folklórní tendence v (česko-)slovenském světě – nejen – módy. Vybrala jsem pět slovenských značek, které se tímto směrem vybraly a myslím si o nich, že stojí za to.
/Snad mi pánové prominou, ale níže uvedené značky se více zaměřují na dámskou módu, i když v kolekcích nějaký ten pánský doplněk občas také najdete./
Jaroslava Wurll Kocanová (https://www.kocanova.com/)
A začnu hned mojí absolutní srdcovkou. Na šaty od Jaroslavy Wurll Kocanové bych se mohla dívat hodiny a hodiny. Je to jeden z mých snů – pořídit si šaty této značky. No podívejte se sami na fotografie. Není to krása?
Jaroslava Wurll Kocanová se soustředí na něžnou ženskou módu, která v sobě nese prvky lidových motivů. Zapracování minulosti není nijak násilné, spíše tyto folklórní detaily potrhují osobitost jednotlivých šatů.
U Jaroslavy můžete najít jak šaty na denní nošení nebo na různé společenské události, ale také vytváří šaty svatební. Některé šaty jsou vícevrstvé (= některé části se dají odendat či vyměnit za jiné), takže mi přijde, že se nakonec dají nosit na vše-různé společenské události.
Pro inspiraci přidávám Instagram a Facebook.
Fake Folk (https://www.fakefolk.sk/)
Fake Folk je další značka, která čerpá z tradiční lidové kultury. Tyto nuance po té přetransformovává do moderních fashion kousků, čímž folklór přibližuje i lidem, kteří tradiční lidovostí tolik nežijí. Sama to můžu potvrdit, protože ač mi klasické kroje nic moc neříkají, tohle mě oslovuje.
Jinak opravdu doporučuji sledovat Fake Folk Instagram nebo Facebook, kam značka dává novinky (ať už nové šaty nebo aktuální informace). Zaznamenala jsem totiž, že když vyjde nová kolekce, dost rychle se jednotlivé kousky vyprodají. Tak aby vám něco neuteklo.
Značka šije i na míru.
Folková (https://www.folkova.sk/)
Třetí značkou je Folková. Tady možná potěším i pány, protože Folková šije i pro ně. A nejen to! Nezapomíná ani na nejmenší. Na eshopu najdete z módy od všeho trochu. Jsou tu denní i společenské šaty a sukně pro dámy, kabelky a tašky, pánské košile a společenské doplňky, opasky, šaty a zavinovačky pro nejmenší…a všechno to je propojené jedním – lidovou výšivkou, na kterou se značka zaměřuje.
Karolína Hrušková, která za značkou stojí, vše ručně vyšívá. Pokud se dobře zadíváte na jednotlivé vzory, tak zjistíte, že je to opravdu piplavá práce. O to víc by si člověk měl takového kousku v šatníku cenit.
Pokud se chcete podívat na další Karolíninu práci, navštivte její Instagram anebo Facebook.
Katarína Žiak (http://katarinaziak.sk/)
Odběhněme od módy ke šperkům. Další tvůrkyně, která mě nadchla svým přístupem k minulosti, je Katarína Žiak. Ta vytváří šperky především z chirurgické oceli, kterou následně galvanicky pokovovává; šperky také někdy doplňuje drahými kameny.
Katarína je návrhářkou i tvůrkyní šperků, takže si můžete být jistí, že nosíte neopakovatelný kousek od designéra, který do něj vtiskával sám sebe během celého procesu výroby.
Tyto šperky na mě působí velice elegantním dojmem, a tak nějak žensky. A jak autorka sama píše – snaží se vytvářet různé velikosti šperků, aby si na své přišla každá žena.
Další ukázky práce najdete na instagramovém nebo facebookovém profilu.
My mimi folk
Poslední značkou článku je My mimi folk, která se zaměřuje na designérské popruhy pro fotoaparáty. Samotné mi to přijde jako skvělý nápad. Nemám ráda viditelná loga značek, a ty většinou na popruzích fotoaparátů bývají. Vyměnit pás s logem za něco originálního s kapkou historie – no neříkejte mi, že vás to neláká :-) Kdo by kdy řekl, že pás fotoaparátu může být módním doplňkem.
Pokud vás lidové motivy ale neohromují, značka dělá i jiný styl výšivky – viz jejich fotografie na sociálních sítích: takže přidávám odkaz na jejich Instagram a Facebook (webové stránky jsem nenašla).
(Folklórně zaměřujích se tvůrců je opravdu hodně – hlavně těch slovenských – a ne všechny vám na webu budu prezentovat. Mám svůj osobitý filtr. Značky jsem nevybírala (a nevybírám) podle velikosti a známosti, ale podle líbivosti a preciznosti spracování věcí. Nevylučuji ale, že vznikne i další článek na toto téma, kde představím dalších z nich.)