Podzim plný módy, umění a designu

Podzim plný módy, umění a designu

Podzim je pro mě snad to nejemotivnější období v roce. Upřímně řečeno nevím, zda je to spojené s tím, že „všechno končí a další začíná“ (každoroční koloběh školy a mých návratů ze slovenského domova opět do Česka) nebo to je živočišný (po)cit, že příroda slábne a pomalu se chystá na zimu. Slunce již tolik nehřeje, jeho teplo se zdá být už vzdálené, i když paprsky ještě ohřejí chladné ruce a tvář… A do toho déšť a nebo barvami hýřící listí. Tahle atmosféra mě vždy dostává a svým způsobem mě vždy dojímá.

Podzim mám ale spojený i s dalšími věcmi, které mám ráda – teplé čaje, útulná postel či gauč, procházky s větrem ve vlasech a…město (města) žijící designem a uměním. Jsem totiž pravidelný návštěvním Design Bloku již od roku 2008, a postupně se mi k tomu přidal i Signal festival (a popřípadě nějaké ty výstavy). Každopádně designérských/uměleckých akcí je na podzim opravdu požehnaně, takže pokud jste naladění na stejnou vlnu jako já, mám pro vás tipy, co můžete navštívit.

Designblok (Praha; 17. – 21. 10. 2019)

Designblok je největší veletrh designu ve střední Evropě. Každoročně se koná v Praze, a to na vícero místech. Hlavními dějišti jsou studia; Superstudio – zde prezentují své výrobky firmy a Openstudio – vyčleněné pro designéry a umělecké školy. Potom je tu Arthouse, zde naleznete sberatelský design a Designérii, kde se konají módní přehlídky a celkově to je ústřední prostor celé akce. Tím však Designblok není vyčerpán. K akci se každoročně připojují různé galerie v Praze a v nich, i v samotných ulicích, vznikají (interaktivní) instalace a umění.

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/designblok_prague/

Košice fashion week (Košice; 4. – 10. 11. 2019)

V listopadu/novemberu bude východoslovenská metropole žít módou, a to díky Košice fashion weeku. V rámci této akce představí své módní kolekce nejen lokální návrháři, ale i tvůrci ze zahraničí. Akce se koná v prostorách bývalých kasáren, v Kulturparku, kde můžete shlédnout módní přehlídky (nejen) domácích návrhářů; některé fashion kousky si lze dokonce na místě i zakoupit.

Akce je postavená tak, aby se designérské módní umění přiblížilo široké veřejnosti, a aby přehlídková mola byla navštěvováva stejně tak často, jako ostatní sekce kultury.

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/kosicefashionweek/

4 + 4 dny v pohybu (Praha; 4. – 12. 10. 2019)

4 + 4 dny v pohybu je umělecký festival, který nezisková nevládní organizace (Čtyři dny) pořádá od roku 1996. Tento festival se snaží prezentovat současné umění – tanec, divadlo, výtvarné umění, sochařství, hudbu, film, video art – a snaží se ho zakomponovávat do kontextu pražské architektury, která tímto také ožívá a dostává zcela jiný rozměr.

Festival se koná na vícero místech zároveň; zapojují se do toho divadla, v nichž můžete shlédnout různá představení nebo galerie s množstvím výstav, či architektonické objekty, které se veřejnosti otevírají (zde se odehrávají workshopy a přednášky). Proto nezapomeňte sledovat jejich webovou stránku, kde se dozvíte všechny potřebné informace.

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.facebook.com/festival4dny

Biela noc (Bratislava; 27. – 29. 9. / Košice; 4. – 6. 10. 2019)

Biela noc prezentuje současné umění v ulicích měst. Vznikla v roce 2002 v Paříži a postupně se rozšířila i do jiných míst (Los Angeles, New York, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť atd.). Postupně se také dostala na Slovensko, kde se prvních pět ročníků konala pouze v Bratislavě, avšak potom už zavítala i do Košic.

Biela noc noc prezentuje současné umění, které je založené především na světelných instalacích či videomappingu, ale tento program je doplněn i o koncerty, divadelní představení, performacemi atd. Jednoduše řečeno, noční město skrze Bielú noc ožívá současným uměním, které láká diváka vychutnávat ulice s kapkou kulturního prožitku.

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/bielanoc/

Pomalo (Bratislava; 17. – 18. 10. 2019)

Pomalo – nebo také – festival udržitelnosti, se každoročně koná ve Staré tržnici v Bratislavě. Jeho cílem je osvěta v udržitelném způsobu života; takže se zde konají přednášky, workshopy, můžete si zde nakoupit produkty od lokálních výrobců, popovídat si se zajímavými lidmi, kteří se této filosofii věnují a chutně se zde najíst.

Pomalo má vždy velmi zajímavý výber hostů, takže i pokud se přímo nezajímáte o udržitelnost, může pro vás být tento festival atraktivní. No, podívejte se na program sami. Já bych si hned pár workshopů a přednášek vybrala :)

Více info: Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/pomalo_festival/

Signal festival (Praha; 10. – 13. 10. 2019)

Signal festival je taktéž světelný festival, který začal pomalu vznikat při příležitosti vytvoření videomappingu k výročí 600 let Staroměstského orloje v Praze (2010). Z této akce následně vyplynula myšlenka vytvořit větší program, prezentující světelné moderní umění v ulicích (a na budovách) Prahy. A tak se zrodil festival, který každoročně láká nespočet diváků.

Na Signal festivalu prezentují své instalace nejen domácí uměleci, ale i tvůrci ze zahraničí; některé umělecké objekty, performace a videomappingy jsou na míru šité danému objektu, jiné zase prezentují čistě svého tvůrce a jeho pojetí reality.

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/signalfestival/

Zlín design market (Zlín; 12. – 13. 10. 2019)

Zlín design market se každoročně koná na zlínském zámku a můžete se zde setkat s ručně vyráběnými výrobky, stejně jako si zde můžete nějakou věc sami (v rámci workshopů) vyrobit. Zlín desin market se snaží propojovat komunitu již zaběhlých tvůrců s těmi, co na objevení u veřejnosti ještě čekají.

Tím, že se market koná v předvánočním čase, tak je to skvělá příležitost i na nákup vánočních dárků, které budou dýchat originalitou a handmade prací :)

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/zlindesignmarket/

Meat design Ostrava (Ostrava; 22. – 24. 11. 2019)

Tato prodejní výstava produktového designu je zaměřená na prodej a představování českých, slovenských, polských a maďarských značek/designéru. Co je zde k vidění, je zde i ke koupi. Také se v rámci akce konají přednášky a workshopy.

Meat design Ostrava se koná v prostorách zrekonstruovaného areálu dolu Hlubina, v oblasti Dolních Vítkovic. Zázemí tohoto objektu je vybaveno i kavárnou a restaurací, takže se v rámci festivalu můžete i skvěle občerstvit.

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://2018.meatdesign.cz/

Dobrý trh (Bratislava, Panenská; 15. 9. 2019/ Stará tržnica; 15. 12. 2019)

Dobrý trh, jak je z názvu již patrné, je trh, který se snaží oživit ulice Bratislavy. Koná se na třech místech (na Jakubovém náměstí, na Panenské ulici a v Staré tržnici), a to vždy v ohlášených termínech. Dobrý trh má za cíl podpořil lokální prodejce a celkový prodej kvalitních domácích potravin, které si zde můžete zakoupit. To vše je propojené s bohatým kulturním programem pro malé i velké diváky (konají se zde přednášky, workshopy, koncerty apod.).

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/dobry_trh/

Czech design week (Praha; 11. – 15. 12. 2019)

Festival Czech design week se snaží prezentovat zajímavé designérské projekty, a jak sami na webu píší, s důrazem na svou tvůrčí originálnost a osobitý přístup. Prezentuje se zde nezávislý design, který je něčím zajímavý a odlišný od ostatních. Czech design week se snaží propojovat samotného designéra s potencionálním zákazníkem či konzumentem daného uměleckého projevu. Veřejnosti se pokouší přiblížit východiska, ze kterých tvůrce čerpal, a podle kterých následně vytvořil své dílo.

Czech design week se snaží podporovat lokální tvůrce, které však nevytrhává z kontextu, ba naopak. Také se nebrání prezentaci zahraničního designu/umění, protože ani umění ani design nezná státní hranice. A tak vzniká zajímavá platforma plná různorodé inspirace :)

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/czechdesignweek/

Prototyp Brno (Brno; 18. – 20. 10. 2019)

Prototyp Brno bychom mohli pojmenovat i jako festival umění, vědy a technologií – protože právě tyto složky života se zde spojují a vytvářejí neobyčejné instalace a výstupy. Jsou zde k vidění interaktivní instalace, stejně jako živá vystoupení umělců, sochy, světelná díla, umění vytvořené 3D tiskem apod. To vše je taktéž doplněné přednáškami, komentovanými prohlídkami vystavovaných objektů a jiným kulturním programem.

Prototyp Brno prezentuje nejen české, ale i zahraniční tvůrce.

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/prototyp_brno/

Brno design days (Brno; 3. – 6. 10. 2019)

Brno design days je další akcí, co se v tomto městě koná; a je – překvapivě – zaměřená na design. Akce se koná již čtvrtým rokem po sobě, a čeští i zahraniční designéři na ní vystavují své nápady a neotřelé výstupy v oblasti designu. Kromě vystavovaného designu můžete navštívit i různé workshopy a přednášky, který je opravdu požehnaně (chystá se 16 přednášek a 20 workshopů!).

Na Brno design days můžete také vidět studentské práce mladých tvůrců.

Více info: web, Facebook, Instagram

Zdroj: https://www.instagram.com/brnodesigndays/
Nahoru