Katharina Grosse

Poslední možnost navštívit dílo Kathariny Grosse: Zázračný obraz

Od 16.2.2018 do 31.3.2019 je ve Veletržním paláci (pobočka Národní galerie) k vidění výstava Zázračný obraz od Kathariny Grosse, německé umělkyně, která láká nejen svou monumentalitou. Ano, je to instalace obrovského rozměru, čím působí, jako kdyby vás chtěla vytrhnout od všeho okolo a soustředit vaše myšlenky jen na obsah díla; což se podle mě opravdu děje.

Katharina ve svém díle – jako o prapůvodní inspiraci – zmiňuje stínohry z dětství…kdy když ležela v posteli a prosvítaly první paprsky do pokoje skrz záclonu, hrála si se stínem a světlem. Jakási snaha přetvářet vrhané stíny v v jiné tvary. A je pravdou, že i tohle dílo si s vámi (a vy s ním) může tak zahrávat.

Katharina Grosse

Když jsem chodila okolo pláten, vždy jsem objevila něco nového…nějaký novotvar. Jednou mi to připomínalo draka, po druhé oblak nebo něčí hlavu. A svou velkolepostí se umocňoval pocit, že „teď má mluvit jen vaše intuice a fantasie“. A tak se člověk dál a dál vzdaloval od běžné reality a zacházel hlouběji do světa představ.

Plátna jsou umístěná tak, že se dostanete i za ně. A opětovně – vzniká zde jiný pohled na věc, jiná realita. To mě osobně nejvíce bavilo. Poprocházet se jakoby za dílem (i když tohle byl záměr, to znamená, že dílo zde nekončí, ale pokračuje).

Katharina Grosse

Určitě nezapomeňte vnímat detaily. Ty vám leckdy ukáží mnohem víc než jen celek.

Umím si také představit, že někdo bude namítat: „Co? Jen jedno plátno? To mám dávat vstupné jen za to?“ Pokud takové myšlenky máte, věřte mi, že je to více než dostačující estetický zážitek. Je to rozsáhlé dílo, ve kterém uvidíte mnoho (pokud se opravdu chcete zakoukat). Já jsem zde strávila asi hodinu a bylo to málo.

Dílo navíc prostupuje před budovu Národní galeire, tak i do kavárny (Café Jedna), nacházející se v budově. Takže pokud by vám to bylo přeci jen málo, doporučuju si zde posedět na dobré kávě a pokochat se i tam.

Katharina Grosse

Pokud si chcete o samotném díle a autorce přečíst víc, dávám zde odkaz na článek: https://www.ngprague.cz/exposition-detail/katharina-grosse-wunderbild/. Do konce měsíce je ještě možnost dílo vidět, tak pokud by vás to zaujalo, neváhejte.

Nahoru