Růže z Jericha – respektive z Texasu či z Mexika

Růže z Jericha – respektive z Texasu či z Mexika

Růže z Jericha je takové suché klubíčko větviček, které se při závlaze rozevře a ožije. To čemu se ale u nás říká „růže z Jericha“ je spíš „růže z Texasu/Maxika“. Pravá růže z Jericha je v České a Slovenské republice jen těžko k sehnání; možná i proto se tyto rostliny často zaměňují. Pravá růže z Jericha pochází – jak název napovídá – z Jericha a je víc jako „keřovité houští“ než jako „túje“.

Fotka pravé růže z Jericha. Zdroj: www.google.com (sekce Obrázky)

Napsat do nabídky „nepravá růže z Jericha“ by asi tak lákavě nevyznělo; nebo jde o pouhý lidský omyl. Ať už tak nebo onak, já osobně nelituji, že nevlastním pravou růži z Jericha. I ta texaská/mexická je krásná (přívlastek je opět odvozen od původu odkud rostlina pochází).

Jak to funguje?

Vraneček dokáže žít měsíce až roky bez vody a světla. Pro růži to je období sucha, kdy hibernuje.

Když se rozhodneme rostlinu probudit k životu, prolijeme ji odstátou studenou vodou, a po té postavíme kořínky do misky s vodou (tak aby klubíčko bylo ponořené jen asi 1 cm ve vodě). Rostlina se po té během pár hodin sama rozvine. Nezapomeňme jí také vystavit slunečním paprskům, ať může probíhat fotosyntéza (z té čerpá sílu na další období sucha).

Pokud vás takové maličkosti dokážou zahřát na duši, pak vám doporučuji proces probouzení pozorovat. Je to vskutku hypnotické.

Když se růže rozvine, necháme ji pomalu dopít vodu v misce a vysychat (někde se dočtete, že se po pár hodinách má z vody vyndat, aby neplesnivěla; asi záleží na velikosti misky – mé růži voda vystačila tak akorát, takže jsem vodu neodlévala).

S úbytkem vody se růže zase začne zavírat, až se odebere k spánku.

Tento proces můžete opakovat několikrát do roka. Minimální období sucha, které by růže měla mít, je jeden měsíc (můžete ji ale probouzet třeba jen jednou ročně – na nějaké významné dny).

Růže z Jericha/Mexika/Texasu mi přijdou jako skvělé, nenáročné a netradiční dekorace do bytu. Pořád je však nezapomínejme vnímat jako živé organismy! I proto svou růži nehodlám skladovat někde v temnu ve skříni, ale chci jí vytvořit takový malý „sukulentní koutek“, kde si bude lebedit do chvíle, než přijde čas na opětovné probuzení.

Nahoru