Sedlo Pod Hejdovom: brutální stoupák k samotě

Sedlo Pod Hejdovom: brutální stoupák k samotě

S přítelem rádi výletujeme do ticha, na neprofláknutá místa. Kde potkáte jen pár místňáků a jinak jste v přírodě sami. Něčím takovým je vyhlídka s křížem na sedle Pod Hejdovom. Je to vyhlídka těsně nad obcí Vyšný Slavkov.

Cesta to není daleká, co se týká kilometrů. Za to je to pěkný stoupák. V jedné části téměř jdete po čtyřech. Když jsem si zadávala trasu do Google maps, tak Google vyhlídku neznal. Takže jsem místo musela vyznačit na mapě. Tím, že místo nebylo systémově v mapách zaznačené, nepočítalo to převýšení. Takže mi Google vyhodil, že cesta na vyhlídku trvá 18 minut. – Ano, 18 minut to trvalo – ale nazpět; z kopce, ze kterého jsme rychle sbíhali. Nahoru to trvalo 55 minut, pokud si dobře pamatuji; a to právě pro to převýšení.

Pokud dojedete do obce Vyšný Slavkov, dojeďte na konec dědiny (je tam jen jedna hlavní cesta, tak byste se ztratit neměli), kde se nachází kamenolom. Odtud se už vydejte pěšky. Těžko se mi ale popisuje jak přesně (myslím, že to je směr Smrekovica; žlutá trasa), tak jsem vám vyznačila, jak jsme s přítelem šli my:

Zdroj: https://www.google.com/maps
Ano, i to konečné ‘zatočení’ je podstatné (není to překlik); to dojdete na Sedlo a stočíte to trošku dolů a jste na vyhlídce.

A tu je oficiální cesta. My jsme šli trošku větším obloukem (všimněte si, že tu spodní část trasy jdeme mimo lesík), ale řekla bych, že naše varianta cesty byla nakonec lepší. První část trasy jdete spíše po lukách. Naše cesta byla posekaná, vcelku příjemná (první mapa). Ta doporučená vyznačená trasa (na druhé mapě) byla asi kratší, ale stoupavý kopec začal o to dřív. – Tak zvolte kdyžtak podle sebe, na co se cítíte.

Zdroj: https://mapy.cz/

Každopádně trasy se pak spojují do jedné lesní cesty (tam, kde začíná les; ta zelenější barva). A zde začíná ten nejhorší úsek, který jsme šli pekelně pomalu a dlouho (podle turistického značení jsme asi byli průměrní turisté (a to jsme kvůli mně jsme stáli co pár metrů), takže ten úsek asi každý chodí pomalu).

Když vyjdete ten nejhorší kopec, ocitnete se na sedle Pod Hejdovom, kde je takový dřevěný přístřešek. Odkud je vyhlídka cca 5 minut; aspoň tak je to napsané na směrovce, ale myslím si, že tak za 2. 3 minutky jste tam. Na tomto sedle je normální turistické značení, takže se stačí podívat na tabuli a šipky vás už navedou.

Mimochodem 1; na českou nebo slovenskou turistiku se mi víc než Google mapy osvědčili Mapy.cz. Jsou o mnoho přesnější a mají více našich přírodních krás zaznačených.

Mimochodem 2; je zajímavé že se to sedlo dá najít psané ve dvou variantách: sedlo Pod Hejdovom, sedlo Nad Hejdovom. Já se řídila dle map, ale ani turistické servery v tom nemají jasno. Jedny píší to, druhé zase ono. Osobně si myslím, že jednou to někdo popletl a další to přejal, a špatná varianta se rozšířila do světa. No ale která je ta pravá? Já se držím toho Pod Hejdovom, protože jsem to našla i na oficiálnějších dokumentech, ale kdo ví… :)

Pohled z vyhlídky. To velké šedé v krajině je zmiňovaný kamenolom; takže to opravdu kilometrami daleko není. Jen je to velké převýšení, proto je cesta tak dlouhá.

Pokud budete výletovat jako my, v srpnu, můžou vás nemile překvapit u kříže hejna lítajících mravenců. To bylo asi tak jediné „negativní“ (ano, je to schválně v uvozovkách, protože to beru tak, že to je prostě příroda) na výletě. Ale jinak se vám, po vydatném výšlapu, naskytne nádherný pohled do doliny i na hory okolo, a klid…aspoň tak jsme to měli my. Nepotkali jsme na celé cestě jedinou osobu :-)

Nahoru