Sivá Brada: část Spišského Jeruzaléma

Sivá Brada: část Spišského Jeruzaléma

Tohle byl jen takový mini výlet. I tak ale stojí za to tohle místo na Spiši zmínit. Léta jsem okolo kapličky na Sivé Bradě jezdila a vždy mě to k ní přitahovalo. Na druhou stranu jsem byla na tolik laxní, že jsem si nikdy o tom nic nezjistila, nikdy jsem se tam cíleně nevydala. Ale letos mi to už nedalo a nakonec jsme Sivou bradu s přítelem navštívili.

Dostat se ke kapličce je absolutně jednoduché, protože místo leží hned u sjezdu z dálnice D1, směrem na Spišské Podhradie. Dá se zde i bez problémů zaparkovat – no bez problémů…někdy tu bývá velké množství aut, ale prostor na odparkování vozidel se tu nachází (parkovištěm bych to přímo nenazývala).

Kaplička sv. Kříže, nacházející se na kopci Sivá brada, je vlastně poutní místo (jedno z poutních míst kalvárie v okolí Spišského hradu), které spadá do tzv. Spišského Jeruzaléma. A pokud jsem dobře z informací vyčetla, tak celá tato oblast (okolí Spišského hradu: Spišský hrad, Spišské Podhradie, Žehra, Dreveník, Spišská Kapitula, Levoča a právě Sivá brada) by měla být zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO.

(Pokud si chcete o poutním místu na Sivé Bradě přečíst více, nechávám tu odkaz na stránky, které se tomu přímo věnují: http://www.putnickemiesta.sk/putnicke-miesta-na-slovensku/spisska-dieceza/siva-brada/)

Pod kapličkou vyvěrá pramen s minerálními látkami, ke kterému projíždějící/procházející rádi chodívají pro vodu. Pramen má více vyústění. Jedno je dokonce přímo u silnice, svedené do studánky, takže není potřeba zajíždět přímo k Sivé Bradě. (Tohle jsou fotografie ‘centrálního’ místa, odkud voda vytéká.)

Sivou Bradu doporučuji buď jako mini výlet, když není tolik času a nebo jako chvilkový odpočinek pokud cestujete někam autem a projíždíte okolo. Prostředí je zde (s přihlédnutím na to, že kousek od kapličky a gejzíru je dálnice) pěkné…a na malou svačinku a pausu od řízení ideální :)

Nahoru