Stratená a Palcmanská Maša: na turistiku i relax u vody

Stratená a Palcmanská Maša: na turistiku i relax u vody

Musím říct, že tohle byla naše nejlínější turistika za poslední dobu. A vlastně – co na tom. Prostě jsme se pokochali přírodou, poseděli u vody, pozorovali ptáky, brouky, ryby, něco málo pofotili a na závěr výletu si skončili na kofolu. Ono se vždy někam hnát nemá nějaký smysl. Oba s přítelem posloucháme své tělo. A když říká, že chce jen mírnou procházku přírodou a ne drát se do kopců, tak mu to dáme. Takže tohle je opět takový foto report z krásného místa, které doporučuji navštívit.

Stratená (myšleno státní přírodní rezervaci Stratená, do které vjíždíte/vcházíte dřevěnou branou s nápisem Slovenský raj; vesnice Stratená se nachází kousek dál) se nachází ve Slovenském ráji a je tu asi tak milion různých turistických tras. Stačí si jen vybrat kudy a kam chcete jít. A nebo to udělat jako my – sednout si do trávy či na lavičku a kochat se… Je tu klid a tak průzračná voda, až jsem z toho byla v šoku.

Úplně jsem si u toho vzpomněla na Weef, která jednou taktéž žasla nad čistotou vody v nějaké lokalitě a říkala, že je ale i smutné, že takové věci jsou vzácné a výjimečné. Přitom by vám srdce říkalo, že tak by to mělo samozřejmě být.

Na zavěr jsme si udělali takovou mini zastávku na Palcmanské Maše, což je největší vodní dílo ve Slovenském ráji (ležící na řece Hnilec). A i zde byla neuvěřitelně čistá voda. Pokud byste sem jeli, zadejte si do GPS obec Dedinky. Zde se totiž nachází asi největší a nejpřístupnější pláž na vodní nádrži (snad se nemýlím :-) ); a najdete tu i ubytování a restaurace.

Tak, to je konec článků z letního výletování po Slovensku. Podzim je už v plném proudu, tak se i hodí tuhle ‘kapitolu’ uzavřít a otevřít zase něco jiného. Každopádně tím, že mi je Slovenská republika taktéž domovinou, určitě to není poslední článek o zajímavých slovenských místech, které bych dala k doporučení.

Ale na ty si budete muset zase chvíli počkat ;)

Nahoru