Svět medúz – mořské vesmírno

Svět medúz – mořské vesmírno

Svět medúz se nachází v obchodním centru Arkády v Praze. Všude po obchodním centru vás nenápadně provází šipky s cestou k expozici, což už samo o sobě vytváří tajemnou atmosféru, která vás má dovést do cíle.

Jak píšou na samotném instagramovém profilu Světa medúz (https://www.instagram.com/svetmeduz/), i já doporučuji jít na expozici dopoledne ve všední den, protože tam bylo vcelku prázdno. Jen teda musím uznat, že křičící neposlušné děti trošku kazí zážitek (což píšou i lidé v recenzích).

Tu vyvstává otázka, zde by se tu nedala udělat “tichá zóna”. Protože vážně – skrze hudbu, tlumené světlo, videomapping a medúzy, se tam cítíte jako v mořském vesmírném světě. Jen jeden rušivý element vás vytrhává z té nádhery.

(Něco jako “tichou zónu” měli udělanou i v Laboratoři ticha v Národním zemědělském muzeu – viz článek: http://elleonorlea.com/narodni-zemedelske-muzeum-laborator-ticha-oaza-pro-velkomestana/ – a fungovalo to opravdu skvěle.)

Každopádně zpět k expozici.

Svět medúz by měla být největší evropská expozice tohoto typu. Je otevřená od konce minulého roku a její realizace trvala tři roky.

Kromě několika tisíc medúz je výstava doplněna o videomapping a u každého akvária jsou naučné popisky (kde dané medúzy žijí, jestli jsou jedovaté, čím se krmí apod.).

Tato akvarijní výstava je vhodná pro člověka, co se dokáže kochat přírodou. Četla jsem v recenzích, že jsou lidé zklamaní, že to je zážitek na 3 minuty, na 15 minut…my jsme tam s přítelem byli minimálně tři čtvrtě hodiny. Každé akvárium jsme se zájmem pozorovali a obdivovali – malé, velké mezúzy…prostě všechno.

Pokud potřebujete být zahlceni expozicí, tak to pro vás asi není. Ale pokud dokážete se zájmem pozorovat přírodní svět – určitě to navštivte. Bude se vám to líbit :)

Nahoru