Vánoční stromeček trochu jinak

Vánoční stromeček trochu jinak

Když se řekne ‘netradiční vánoční stromeček’, tak si člověk většinou představí stromek buď živý, řezaný a nebo umělý (dle toho, kterou variantu bere jako domácí normu). Já se tu ale chci bavit ještě o jiných variantách, jak se dá vánoční stromeček pojmout, a který má i ekologický bonus (aspoň v to doufám). První dvě varianty jsou podobné, třetí je taková …hodně moderní, řekla bych.

Do květináče a po zimě zasadit

První možností je si koupit živý stromek v květináči, který po zimě zasadíte na zahradě. Je to varianta spíše pro ty, kteří zahradu mají; nebo ještě existují společnosti a různá sdružení, která organizují hromadnou výsadbu stromků do krajiny. (Samostatně bych ale do přírody stromek nezasazovala. nevím, zda to není proti nějakému zákonu. Kdyžtak poraďte v komentářích.)

Jestliže si chcete pořídit stromek v květináči, měli byste vědět, že by měl být co nejdelší dobu někde v chladě, aby mu neopadávalo jehličí a následně nezašel. Také by neměl dostávat velké teplotní šoky (pomalé přivykání na teplo, stejně jako zpětně na chlad). Radí se, že by se stromek měl do obývacího pokoje (= teplé místnosti) dávat den před Štědrým dnem, a den po Vánocích zase přemístit do chladu. Takže si člověk asi moc neužije vůni čerstvého jehličí.

Když se ho po vánoční sezóně chystáte vysadit do přírody, by měl mít také mezistupně teplot. Vysazovat by se měl až když je tepleji, ne hned po Vánocích; nejlépe někdy okolo března/dubna. Do té doby by se o něj mělo dobře starat.

Pokud si ho chcete nechávat do dalších Vánoc v květináči, což je také možnost, nese to ještě větší rizika, že vám stromek nevydrží. Přeci jen je to stromek, který potřebuje dostatečnou půdní hloubku a vhodné podmínky pro růst. S těmi podmínkami pro růst to ale platí i v případě výsadby na zahradě. Z vlastní zkušenosti vím, že jehličnany mají radši kyselejší půdu (takže bude potřeba na to část zahrady připravit) a takové ty všeobecně lesní podmínky; je dobré, když váš stromek bude mít na zahradě víc jehličnanových parťáků – malý zahradní lesík (tam se dobře daří i houbám; opět vlastní zkušenost).

V květináči zapůjčený

Podobné to je u druhého tipu, s jedním malým rozdílem; a to, že většinová starostlivost není na vás, ale na firmě. V České, ale i Slovenské republice existují firmy, které zapůjčují jehličnaté stromky v květináči na Vánoce, a následně si je zase berou k sobě (a později je i vysadí do přírody). Stačí si stromek na internetu objednat, oni vám ho přivezou, a po Vánocích si ho zase vyzvednou. Za tu dobu co je u vás se o něj ale musíte starat, což máte v podmínkách kupní smlouvy. To by ale mělo být tak nějak samozřejmostí.

Když jsem brouzdala internetem, našla jsem tři české firmy, které stromky zapůjčují: https://www.pujcovna-stromku.cz, http://www.pujcovnastromku.cz, https://www.pronajemstromku.cz. Tyto firmy se spíše soustředí na Prahu a okolí, i když rozváží stromky i dál po republice. Po Praze mají většinou dopravu zadarmo, a pak se cena za dovoz/odvoz odvíjí od počtu ujetých kilometrů od metropole. Z toho vyplývá, že člověku z Brna se tohle asi moc nevyplatí. Přesto je fajn vědět, že taková služba na našem trhu existuje a pomalu se rozvíjí.

Na Slovensku je půjčování stromečků trošku (ale jen trošku) lépe podchycené. Našla jsem totiž půjčovnu pro obě metropole: pro Bratislavu (https://www.zivy.sk), i pro Košice (https://vianocnestromceky.smsz.sk). Víc toho bohužel zatím není. Asi ještě trh nemá tak velkou poptávku.

Design-varianta Stromcheck

https://stromcheck.eu

No a třetí varianta, která mi přijde nejekologičtější, nejekonomičtější a nejpohodlnější, ale za to nejradikálnější (ve smyslu změny chápání vánočního stromečku), je minimalistický strom od slovenské značky Stromcheck.

Je to vlastně taková dřevěná skládanka, která vám nakonec vytvoří stromek, který si můžete (ale ani nemusíte) ověšet světýlkami a ozdobami (konstrukce má připravené dírky na upevnění ozdob). Je to skladná věc a předpokládám, že vydrží po zbytek vašeho života. Jen to není klasický stromek, na který jste zvyklí, ale spíše interiérová designovka, která má ve svém minimalismu ukrytou symboliku Vánoc. Dokážu pochopit, že až takový minimalismus není pro každého. Mě osobně, ač Stromcheck nevlastním, se tento nápad líbí a uvažuji nad jeho koupí.

Značka Stromcheck také navázala spolupráci s jinou slovenskou značkou – Four Leaves, která vyrábí (mj.) dřevěné vánoční ozdoby. A právě tyto ozdoby celý stromcheckový koncept skvěle doplňují.

Tak co, zaujala vás některá z variant vánočního stromku?

Nahoru