Vánoční výzdoba z přírodnin

Vánoční výzdoba z přírodnin

Na letošní Vánoce jsme se s přítelem dohodli, že si Vánoce vyzdobíme dekoracemi z přírodních materiálů. Již minulý rok jsme si na stromeček koupili nádherné dřevené ozdoby od české značky Já a ty, tak se nám tento nápad tak nějak hodil do noty. Tu je krátký report z jednoduchého DIY…

Základem všeho je sušené ovoce. Já zvolila pomeranče a citrony, které krásně provoněly celý byt. Ovoce jsem nakrájela asi na 4 –5 mm hrubé pláty (tenčí pláty se nedoporučují krájet, protože se potom ovoce kroutí) a dala sušit do trouby na 75 – 100˚C. A že se to sušilo dlouho. Na internetu jsem četla vícero článků, jak sušit, ale různilo se to…otevírat/neotevírat troubu, počty stupňů, doba… Takže jsem zapnula režim ventilace, teplotu různě proměňovala, co půl hodiny ovoce otáčela, a troubu na půl hodiny otevírala a na další půlhodinu zase zavírala (a tento koloběh několikrát opakovala). A vše jsem nakonec asi po pěti hodinách jakž takž usušila. Nebylo to úplně stoprocentní, ale už jsem se bála, že by se mi to spálilo, takže konečné dosušování probíhalo dva, tři dny na radiátoru. A vše dopadlo k mé spokojenosti dobře.

Takže základní věc máme – sušené ovoce. Dále jsem potřebovala jeden věnec, jutovou stuhu, šišky, jutový provázek, a pak technické věci: tavnou pistoli s lepícími náplni, lepidlo a nůžky.

Pomerančový věnec

Nejdříve jsem se pustila do výroby jednoduchého pomerančového věnce. A bylo to vážně úplně jednoduché. Vyčlenila jsem si přibližně stejně velké kusy pomerančových plátů, a také pár menších. Ty se hodily na dopasovávání, aby nikde nebyly mezery.

Zapnula jsem tavnou pistoli a postupně lepila pomeranče. Dávala jsem vždy dva kousky pomeranče vedle sebe a jeden navrch, takže vlastně takové tři řady (dvě vedle sebe a jedna na spojích, nad nimi).

S výsledkem své práce jsem spokojená, tak snad se líbí i vám.

Tak, a v tuhle chvíli tvoření se ke mě přidal i můj věrný pomocník (čti: můj milovaný přítel) :-)

Výzdoba na stromeček

Jak už jsem na začátku psala, minulý rok jsme si s přítelem koupili na vánoční stromeček dřevěné ozdoby. Takže jsme se rozhodli letošní stromeček doladit do jednoduchého přírodna. Potřebovali jsme na to šišky, opět sušené pomerančové pláty, jutový provázek a stuhu, nůžky a lepidlo (tentokrát jsme použili tekuté).

Pomerančové kroužky na provázku

To je asi ta nejjednodušší ozdoba, která je ale velice efektní a navíc krásně voní. Usušené kroužky probodnete, dírkou provléknete provázek, zavážete a hotovou ozdobu můžete pověsit.

Šišky s mašlí

Druhé ozdoby se skládají ze šišek a mašlí. A právě mašle jsme si nejdříve museli vyrobit. Pokud se o to budete pokoušet, tu je foto návod. Není na tom nic těžkého. Ze stuhy si odstřihnete potřebný pruh, vzadu přehnete tak, aby vám potom nekoukali takové ty klasické mašličkové ocásky, a uprostřed pevně omotáte provázkem, který taktéž zastřihnete, aby nic nekoukalo.

Potom vezmete šišku a tu plochou část potřete lepidlem. Necháte chvíli zaschnout (jen chvilku) a na lepidlový spoj přimáčknete hotovou mašli (uzlíkem k lepidlu).

Celou ozdobu je pak dobře otočit a postavit na mašli, a nechat do druhého dne pořádně zaschnout (možná, že když použijete tavnou pistoli, tak nemusíte, ale mě to nějak nelepilo, tak jsem nakonec zvolila tekuté lepidlo, které potřebuje nějakou tu hodinku pořádně zasychat).

Tip: lepte to lepidlem, které bude po zaschnutí průhledné!

Výslednou ozdobu můžete doplnit o provázek, který pod mašlí přilepíte, a za který ji pak pověsíte na stromeček; nebo vezměte kovový háček a středem mašle ho provlečte. Tak jsme to udělali my a bohatě to stačilo.

A je hotovo.

Děkuji svému příteli, že mi opětovně pomáhal při tvoření. Moc si vážím, že je vždy nadšený, když mi může v čemkoliv kreativním pomáhat.

A Vám ostatním přeji pokojné prožití vánočních svátků. Tohle je poslední článek letošního rok. Web i já si dáváme na chvíli pausu, ale po Novém roce se na Vás opět budu těšit.

Krásné dny :-)

Nahoru