Včelobal

Včelobal

Když jsem vám sepisovala tipy na vánoční dárky, nezmínila jsem se, že i moje nejbližší sociální skupina je tak trošku naladěna směrem k lokálnímu, za což jsem ráda. A proto se mi nejen poštěstilo obdarovat lokálně blízké, ale lokálno se mi i nazpět vrátilo; v podobně jiných darů. Jedním z nich byl i Včelobal (děkuji/děkujeme mnohokrát).

Co je Včelobal?

Včelobal je vlastně bio bavlněný ubrousek napuštěný včelím voskem, jojobový olejem a pryskyřicí, který se dá použít na různé zabalování a zakrývání potravin. Je to taková ekologická alternativa k alobalu a potravinářské fólii. Tento ubrousek je totiž plně rozložitelný, ale hlavně – je vytvořen tak, aby se mohl používat opakovaně.

Tím, že je včelí vosk antibakteriální a antimykotický, zaručuje bezpečné a dokonce delší uchovávání čerstvých potravin. Bavlněný materiál zase nechává skladovanou potravinu dýchat, takže se nic nezapařuje.

Životnost ubrousku by měla být více než jeden rok (což zatím nedokážu posoudit), ale – až bude ubrousek opotřebovaný (= bude v místech záhybů v ubrousku vydrolená vosková směs), dá se dokoupit jakási vosková kostička, kterou následně zažehlíte teplou (ne horkou!) žehličkou do ubrousku, a vše by mělo být jako na začátku (nebo firma nabízí, že můžete opotřebované ubrousky odeslat k nim a oni vám to sami zacelí).

Včelobal je jednoduchý na údržbu, protože ho stačí jen lehce opláchnout vlažnou vodou (nikdy ne teplou), rozložit (= natáhnout) a nechat vyschnout.

Osobně ho v domácnosti používám na zakrývání potravin v ledničce (může se použít i do mrazáku, ale jen na krátkodobé skladování potravin; to jsem zatím nezkoušela). Dobře se mi tvaruje na misku (vosk v rukou pěkně měkne a plátýnko se potom dobře tvaruje). Také se dá ale využít na svačiny do školy/do práce/na výlety, takže snese i pokojovou a venkovní teplotu (ne ale vysoká horka). Nedoporučuje se Včelobalem ale zakrývat syrové maso a bezprostředně teplá jídla.

Mimochodem, ubrousek nádherně voní po včelím plástu (i když, jak jsem četla, používáním bude vonět méně a méně, což je tak trošku pochopitelné).

Včelobal je ručně vyráběný na Slovensku; od látky (pozn.: někde jsem četla, že snad bavlněná příze by měla být utkaná v Česku, ale to si nejsem úplně jistá), voskové směsi (samotný včelí vosk je od lokálních včelařů) až po potisk, a se dá koupit ve čtyřech velikostech. My máme dva obaly ve velikosti M (25 x 25 cm).

Upozornění: včelí vosk je hořlavý, takže pryč od ohně!

Na stránkách se doporučuje jednou za čas ubrousek sterilizovat v troubě. A je to opravdu chvilková záležitost: musíte vyhřát troubu na 160˚C, položit ubrousek na pečící papír a na max. 30 sekund dát do trouby (předpokládám, že tak krátký časový úsek je kvůli výše zmíněné hořlavosti a kvůli tomu, aby vosk úplně neroztál).

Jsem moc ráda, že i já/my (s přítelem) dostávám(e) tak krásné lokální dárky. Včelobal, s přihlédnutím na krátkou dobu používání, hodnotím jako úžasný dárek i skvělý produkt. V domácnosti se s námi hned sžil; je opravdu užitečným pomocníkem.

Pokud by vás zajímalo ještě něco dalšího o produktu nebo byste si ho chtěli koupit, mrkněte na včelobalový web: http://www.vcelobal.sk/.

Včel obal najdete i na Facebooku a Instagramu.

Nahoru