Vyrobeno srdcem: vyrobeno handmade

Vyrobeno srdcem: vyrobeno handmade

V tomto článku vám chci představit projekt Vyrobeno srdcem. Ten vznikl z lásky k handmade tvorbě, kterou se snaží lidem prezentovat. Měla jsem tu možnost vyzpovídat slečnu zakladatelku a tady vám teď prezentuji celý rozhovor.

Odkazy na projekt: http://vyrobenosrdcem.com/, https://www.instagram.com/vyrobenosrdcem/

vyrobeno srdcem

Za projektem Vyrobeno srdcem nestojí jednotlivec, ale čtyři sympatické slečny. Dvě z Košic, jedna z Martina a jedna z Karlových Varů, momentálně žijící v Nizozemsku. Asi vás všechny muselo spojovat zalíbení v handmade tvorbě, ale stejně by mě zajímalo, jak jste se daly dohromady? Přeci jen – nejste ze stejného kraje :)

Je to tak, jsme každá z jiného koutu světa. Minulý rok jsem si uvědomila, že mi na projekt kvůli ostatním aktivitám nezbývají síly. Chvíli jsem dokonce zvažovala, že s ním skončím. Napadlo mě ale zkusit si povědět o pomoc mezi sledujícími na Instagramu. A doteď se mi tomu nechce věřit, ale ty tři ženy, které se mi tehdy přihlásily, jsou stále ty, se kterými spolupracuji. Nikdy jsme se neviděly, ale spojuje nás společný zájem. Díky tomu se nám od začátku spolupracuje velmi dobře i na dálku. Doplňujeme se, zaskakujeme se, sdílíme spolu nápady, vše podle našich možností a schopností. Jsem za to moc vděčná.

Jak dlouho projekt funguje?

Projekt jsem založila koncem roku 2016.

Na začátku projektu bývají lidé plní elánu a nadšení. Vydržel vám tento pozitivní přístup do dnešních dnů?

Kromě toho výše zmíněného období, kdy jsem bojovala s časem, mi nadšení vydrželo. Ba naopak, ono se zvyšuje! Denně jsem totiž vystavená kreativním a pozitivním projektům a to mě motivuje v projektu pokračovat.  

Myslíte si, že za to může i pozitivní odezva na váš projekt?

Má to svůj podíl, protože lidé pohybující se okolo projektu jsou jednoduše úžasní. Ať už jde o moje současné spolupracovnice, nebo tvůrce a nakupující.

Vidíte nějaký rozdíl u veřejnosti k přístupu k handmade tvorbě v době, kdy jste s projektem začínaly a dnes? Zajímají se lidé více či méně o lokální handmade tvorbu? A myslíte si, že se lidé víc zajímají o to, co vlastně kupují a jestli to má přidanou hodnotu ruční práce?

Můžu popsat jen svůj subjektivní pocit, protože nevím o žádných statistikách na toto téma. Myslím si ale, že zájem o místní ruční tvorbu roste. Je to dáno i ostatními trendy, jako je udržitelnost, domácnost bez obalu a tak podobně. Lidé se zdá se více zajímají o původ nakupovaných věcí a váží si osobního vztahu mezi tvůrcem a nakupujícím. Také se v posledních letech otevírají nové obchody s místní tvorbou a jinak tomu není ani u trhů a jarmarků. I ve virtuálním světě je to znát, projektů a hashtagů na podporu handmade tvorby přibývá.

Předpokládám, že za dobu vaší existence jste si již musely vybudovat pozitivní vztah k některým tvůrcům. Vracíte se – v článcích – k nějaké značce a informujete o novinkách? Sledujte postupný vývoj značek?

Určitě máme o některých tvůrcích větší přehled, a s některými jsme se poznaly osobně. Co se ale propagace týče, snažíme se být ve výběru férové a mezi naše zásady patří, že žádnou značku ve feedu nesdílíme dvakrát. To proto, že jich je velká spousta a chceme dát příležitost co největšímu počtu tvůrců.

Dívala jsem se, že se zabýváte nejen handmade tvorbou, ale i handmade kosmetikou. Máte nějak parametry (například potrpíte si na přírodním složení, ekologických hodnotách), které jsou u vás směrodatné, aby se daný produkt u vás objevil?

Parametrů máme několik, od profesionální prezentace, včetně bezpečné možnosti nákupu, přes celkový příběh značky, design a udržitelnost. U handmade kosmetiky je složení téměř vždy přírodní, což nám dělá radost.

Váš projekt je směřovaný nejen spotřebitelům, kteří hledají místa a výrobce, kteří pracují s konceptem handmade, ale i samotným tvůrcům, kterým pomáháte se zviditelnit. Jakým způsobem se tvůrce u vás na webu může objevit; co je důležité proto udělat (vyhledáváte tvůrce nebo si oni musí najít vás)?

Na začátku jsem vybírala tvůrce podle toho, jestli používali u fotek na Instagramu #vyrobenosrdcem. Teď už se ve světě tvůrců orientuji mnohem lépe a vybírám je i sama podle výše zmíněných kritérií.

Váš web tedy funguje jako databáze handmade tvorby. Zároveň však radíte výrobcům, kde a jakým způsobem mohou své výrobky prezentovat – ať už skrze další prodejní portály či trhy nebo také, jak se správně prezentovat na internetu (skrze správně zvolené fotografické materiály). Dostaly jste nějakou pozitivní zpětnou vazbu od samotných tvůrců (že jim po pomohlo prosadit svůj výrobek na trhu)?

Je to tak, napsala jsem několik článků, abych tvůrcům pomohla s prodejem. Více než rok jsem totiž pomáhala kamarádce s prodejem šperků na Etsy a nastudovala jsem na dané téma spoustu materiálů. V angličtině je jich k dispozici spousta, v češtině nebo slovenštině ale ne. Zpětnou vazbu jsem dostala hlavně k článku ,,Jak stanovit cenu handmade výrobku, který stále patří k těm nejnavštěvovanějším. A tvůrci mi často děkují také za seznam obchodů specializovaných na ruční tvorbu.

Co se týká toho článku o správném vyčíslení ceny za výrobek: máte pocit, že se malo-výrobci často podhodnocují?

Nemyslím si, že je to tak všeobecně. Spíš vnímám, že existují dvě skupiny tvůrců. První skupina chce ze své tvorby vytvořit zdroj příjmu a velmi pečlivě pracuje na fotografiích, příběhu značky, marketingu apod. Tito lidé většinou nemají s nastavením správné a férové ceny problém.

Na druhé strané jsou potom tvůrci, pro které je tvorba formou relaxace a nemají v plánu z ní mít vlastní živnost. Ti mají tendenci tvorbu ocenit jen tak, aby jim pokryla náklady na použitý materiál. Problém je, že obě tyto skupiny se často nachází na stejných prodejních místech, a pro nakupující vzniká mylná představa o správné ceně výrobku.

Osobně tedy nevidím problém v cenotvorbě jako v tom, že mezi prodejci se nachází spousta lidí, kterým ve skutečnosti nejde o prodej. A i když určitě nemají špatné úmysly, dělají to těžší těm, kteří potřebují zaplatit pronájem dílny, výplatu švadleny, náklady na marketing atd.

Na Instagramu jste rozjely pod-projekt (jestli to tak mohu nazvat) „V dielni”. Mohly byste ho přiblížit?

Moc ráda, tento projekt byl nápadem Soni. Chtěla sledujícím pootevřít dveře do zákulisí tvorby a napadlo jí to udělat v rámci týdenních stories na Instagramu. Přihlášený tvůrce každý den s její pomocí ukáže kousek ze své tvorby a svého osobního příběhu. Na konci pak může nabídnout výrobek nebo slevu do soutěže.

To je skvělé. Člověk si tak opravdu může udělat obrázek o tvůrci i samotném procesu vzniku výrobku. – Mockrát vám děkuji za váš čas. Děláte něco, co je prospěšné jak tvůrcům, tak potencionálním kupujícím, a to si zaslouží docenění :) Přeji vám, ať projekt Vyrobeno srdcem úspěšně funguje i do budoucna.

Také moc děkuji – jak za rozhovor, tak za to, že podporujete naše milé, malé výrobce. Dáša

Nahoru