Žampašský viadukt

Žampašský viadukt

Žampašský viadukt, jedno krásné klidné místo, kam vás chci tímto článkem zavést…

Žampašský viadukt, ležící blízko obce Žampach (okres Praha-západ), je druhým nejvyšším železničním mostem ve střední Evropě. Na délku měří téměř 110 metrů a sahá do výšky 41, 73 metrů. Pro jeho klenutost téměř nad hranici okolní krajiny je z mostu vidět na široké okolí a řeku Sázavu, a bývá tak vyhledávaným místem na výletování. Druhým faktem je ale, že na turistických serverech není cesta k viaduktu označená (a tuplem není dohledatelná cesta nad viadukt samotný). Sama jsem po cestě k viaduktu potkala pár těžkopádně vyšlapaných cestiček (téměř kolmo na vrstevnice), za což teda obdivuji ty, kteří se takhle drali k vrcholu. A proto jsem se také rozhodla, že vám trasu k viaduktu popíšu, ať nemusíte hledat cesty-necesty.

Začínám s předpokladem, že jste se nějakým způsobem dopravili do obce Žampach (u Jílové u Prahy) a dorazili pod viadukt. Tuhle část cesty podle mého nemusím nijak zvlášť popisovat; stačí se podívat na mapu, zvolit si způsob dopravy a není se kde ztratit.

Když jste se tedy dostali pod most, pak pokračujte po cestě směr štola. Sv. Antonína Paduánského (je to cesta po silnici do mírného kopce).

cesta vedoucí ke štole sv. Antonína Paduánského
štola Sv. Antonína Paduánského

Když ke štole dorazíte a postavíte se přímo před ní, po pravé ruce budete mít cestičku do kopce (přímo do lesa) – na mapě jsem vám ji vyznačila pomocí černých šipek (měla by to být žlutá turistická cesta, ale nejsem si úplně jistá; na mapách však vyznačená nikde není).

Zdroj: http://www.mapy.cz

Tato cestička vede až k viaduktu – respektive vede pod jeden z jeho sloupů a vyvede vás okolo něj až na samotný most. Pokud je Žampašský viadukt vaším cílem cesty, pak hurá, úspěšně jste došli do cíle (na mapě označeno popisem „Most“). Pokud však chcete vidět most z výšky (označeno jako „Výhled“), pak je vaše cesta v půlce.

tady se ocitnete na konci cesty k viaduktu
Jak se dostat nad most?

Máte dvě možnosti (obě dvě jsem šla). Buď se vydáte do kopce doprava nebo doleva. Obě vás dovedou k výhledu (vše je zobrazeno na mapě v první části článku). Ale cesta napravo (červené šipky) je dle mého lepší variantou. Je tam vyšlapaná cesta a po pár metrech, na nejstrmějším úseku, je udělané i lanové zábradlí. Cesta vlevo (fialové šipky) vede vysloveně přes kolejiště do lesa, kde se po pár metrech dostanete na takový lesní plácek, a zde „oficiální cesta“ končí. Odtud už si musíte vymyslet vlastní strategii, jak se vyškrábat ještě výš, takže vám to možná trošku bude klouzat po kamenech, ale i tak – když budete stoupat výš a mírně zatočíte jakoby zpátky – dostanete se k výhledu. Takže bych zvolila radši cestu po červených šipkách.

A pokud si nejste jisti, zda jste dorazili do cíle, poradím vám poznávací znamení. Na výhledu je pověšená ptačí budka ;)

výhled nad viaduktem

Ač se může zdát, že cesta k viaduktu je složitá, vůbec tomu tak není. Stejně tak si myslím, že není nijak náročná. Možná vás čekají dva kratší těžší úseky, ale dá se to bez problémů zvládnout. Co se týká času, tak si myslím, že od štoly k výhledu to může být 20 až 30 minut chůze (to je jen můj odhad, čas jsem si nehlídala).

Nahoru